لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۳

بحران آوارگان و صلح جهانی


روز ۲۱ سپتامبر، در حالی که ما روز بین المللی صلح را گرامی می داریم، به یاد بیاوریم که نزدیک ۶۰ میلیون نفر در اثر جنگ در سراسر جهان آواره شده اند. از آنها، ۱۹ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر به عنوان آواره زندگی می کنند.

دفتر کمیساریای عالی آوارگان و پناهجویان سازمان ملل متحد تخمین می زند که به دلیل مناقشه و آزار، سال گذشته هر روز بیش از ۴۲۵۰۰ نفر ناچار شدند خانه های خود را رها کنند. نیمی از آنها کودک بودند. برخی در داخل کشور خودشان آواره شده اند، دیگران احساس کردند عبور از مرز بین المللی امن تر است.

شمار روز افزونی از آوارکان سوار قایق یا قطار می شوند، یا حتی مسافت های طولانی را پیاده می پیمایند، با این امید که مکانی امن در خارج پیدا کنند. خطرات ورود به سرزمین های ناشناخته را می پذیرند.

آوارگان از تمام اقشار جامعه هستند، انفرادی یا با خانواده، طیف بزرگی از تمام زمینه های قومی، مذهبی، اقتصادی و آموزشی. اما در یک نکته مشترک هستند، همه از چیزی می گریزند.

۱۲ میلیون نفر از بحران طولانی در سوریه فرار کرده اند، بیش از ۴ میلیون نفر اینک در خارج از کشور زندگی می کنند. ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار اوکراینی در اثر جنگ در شرق اوکراین بی خانمان شده اند. ۸۶۷ هزار نفر از آنها به کشورهای دیگر فرار کرده اند.

۳ میلیون و ۲۰۰ هزار عراقی در اثر مناقشه با داعش آواره شده اند. ۵۰۰ هزار نفر از لیبی و یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر دیگر یمنی هستند. ۲۰۰ هزار بروندیایی، ۸۰۰ هزار نفر از آفریقای جنوبی، ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از سودان جنوبی، ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار افغان، آوارگان دیگر را تشکیل می دهند.

در سطح جهانی، از هر ۱۲۲ نفر یک نفر ناچار شده از خشونت فرار کند، در داخل آواره شده یا یا در خارج در جستجوی پناهندگی است. کمیساریای عالی آوارگان و پناهجویان سازمان ملل متحد گفت «اگر این رقم جمعیت کشوری می بود، آن را در ردیف بیست و چهارم قرار می داد.»

آنها قربانیان جنگ های جاری هستند، و احتمالا تا صلح به سرزمین هایشان باز نگردد، بیشتر خواهند شد.

ما از تمام طرف های مناقشه می خواهیم سلاح هایشان را زمین بگذارند،به قتل و ویرانی پایان دهند، جهت یافتن راه حل سیاسی به مذاکره بنشینند و برای برقراری صلحی پایدار کار کنند.

XS
SM
MD
LG