لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۰

واکنش آمریکا به اهدای جایزه صلح نوبل به رییس جمهوری


Nobel prize
Nobel prize

در آمریکا، واکنش به اعطای جایزه صلح نوبل به پرزیدنت اوباما، در راستای خطوط حزبی متفاوت بوده است

در آمریکا، واکنش به اعطای جایزه صلح نوبل به پرزیدنت اوباما، در راستای خطوط حزبی متفاوت بوده است.

جیمی کارتر، رییس جمهوری سابق، و برنده جایزه صلح، انتخاب آقای اوباما را ستود و آن را «بیان شجاعانه» حمایت بین المللی از تعهد رییس جمهوری به صلح در مناسبات بین المللی نامید.

ال گور، معاون سابق دموکرات ریاست جمهوری آمریکا و برنده جایزه صلح، اعطای جایزه به آقای اوباما را «فوق العاده زیبنده و افتخاری برای کشور» نامید.

پاتریک هنری سناتور دموکرات ایالت ورمونت، اعلام اهدای جایزه را «تکان دهنده» نامید و گفت این اقدام شوق جهانی به رهبری آمریکا را به خوبی منعکس می کند.

جان مک کین سناتور جمهوریخواه، و رقیب آقای اوباما در انتخابات ریاست جمهوری، پشتیبانی خود را از اهدای جایزه به وی ابراز داشت. او در مصاحبه ای با سی ان ان گفت علی رغم شگفت انگیز بودن این تصمیم، آمریکاییان وقتی رییس جمهوری آنها مورد تایید قرار می گیرد «همیشه خوشحال می شوند.» با این حال، رییس حزب جمهوری خواه گفت رییس جمهوری شایستگی دریافت چنین جایزه ای را ندارد.

مایکل استیل، روز جمعه در بیانیه ای گفت «جای تاسف» است که «جنبه نمایشی» کارهای آقای اوباما، کسانی را که به گفته او به دستاوردهای واقعی جهت صلح و حقوق بشر دست یافته اند، تحت الشعاع قرار داد. استیل گفت آمریکاییان می پرسند رییس جمهوری واقعا چه موفقیتی داشته است.

جمهوری خواهان از گام هایی که آقای اوباما و متحدان دموکرات او در کنگره برای احیای اقتصاد و اصلاح سیستم بیمه بهداشتی و مراقبت های درمانی برداشته اند انتقاد کرده اند.

برخی از مفسران محافظه کار در واکنش گفتند کمیته نوبل خودش را مسخره کرده و رییس جمهوری به اندازه کافی برای کسب جایزه کار نکرده است. اما دیگران در حزب جمهوری خواه راه مک کین را برگزیده اند و تصمیم گرفتند به جای انتقاد از برنده شدن آقای اوباما، از این رویداد تمجید کنند.

فرماندار جمهوری خواه مینه سوتا تصمیم گرفت از اهدای جایزه صلح نوبل به آقای اوباما انتقاد نکند و گفت «پاسخ مناسب این است که به او تبریک گفت.»

XS
SM
MD
LG