لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۳

کلینتون: آمریکا در مذاکرات میان دولت و اپوزیسیون مصر، سیاست صبر را دنبال می کند


کلینتون: آمریکا در مذاکرات میان دولت و اپوزیسیون مصر، سیاست صبر را دنبال می کند
کلینتون: آمریکا در مذاکرات میان دولت و اپوزیسیون مصر، سیاست صبر را دنبال می کند

هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا می گوید واشنگتن در قبال مشارکت اسلامگرایان مصری در مذاکره با دولت مصر برای حل ناآرامی سیاسی، موضع «صبر و مشاهده» را در پیش می گیرد.

خانم کلینتون روز یکشنبه در مصاحبه با رادیو سراسری آمریکا «ان پی آر» گفت تصمیم اخوان المسلمین برای کار با دولت نشان می دهد که این گروه اسلامی اکنون در نوعی مذاکره و گفت و گو مشارکت دارد که واشنگتن پیشتر آن را توصیه کرده بود. وزیر خارجه آمریکا این سخنان را حین دیدار از آلمان ایراد کرد.

هیلاری کلینتون همچنین می گوید ایالات متحده درباره انتظاراتش از مذاکرات و ایجاد رابطه میان دولت قاهره و اپوزیسیون یعنی «انتقال آرام و منظم» قدرت از حسنی مبارک به گروه های دیگر از طریق یک انتخابات عادلانه و آزاد، «بسیار صریح» بوده است. به گفته وزیر خارجه آمریکا، این همان چیزی است که مردم مصر می خواهند.

مقام های کاخ سفید می گویند باراک اوباما می خواهد که حسنی مبارک چنین انتقالی را «هم اکنون» آغاز کند. این مقامات می گویند این پیام را روز شنبه، طی مکالمه تلفنی با دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان و محمد بن زاید، ولیعهد امارات متحده عربی اعلام کرد.

یک سخنگوی رسمی دولت بریتانیا در لندن نیز اعلام کرد دیوید کامرون و آقای اوباما در مورد نیاز مصر به «یک نقشه راه شفاف و موثق» گذار سیاسی در کوتاه ترین زمان ممکن توافق داشتند.

همزمان، کاخ سفید می گوید روز شنبه جو بایدن معاون ریاست جمهوری آمریکا پیام آقای اوباما را تلفنی به همتای مصری خود، عمر سلیمان انتقال داده و از او درباره پیشرفت مصر در آغاز «گفتگوهای همه جانبه» برای رسیدگی به مطالبات مردم مصر پرسیده است.

کاخ سفید می گوید جوبایدن از همتای مصری خود خواسته است برای نشان دادن تعهد جدی خود به اصلاحات، قاهره باید برنامه مشخص اصلاحات، جدول زمانی و اقدامات اولیه فوری را ارائه دهد.

جوبایدن، معاون ریاست جمهوری آمریکا همچنین درباره نگرانی دولت آمریکا از انجام «حملات علیه جامعه مدنی» در مصر سخن گفت و خواهان آزادی فوری روزنامه نگاران بازداشت شده ، فعالان سیاسی و طرفداران حقوق بشر درمصر شد. آقای بایدن گفت این قبیل بازداشت ها از نظر واشنگتن «بدون دلیل» است.

XS
SM
MD
LG