لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۲

"آزاد رایت"، یک رپر موفق ایرانی در لس آنجلس


آزاد رایت، خواننده رپ موفق - عکس از مجله LA Weekly
آزاد رایت، خواننده رپ موفق - عکس از مجله LA Weekly

در میان جامعه ایرانیان مقیم لس آنجلس، هنرمندانی به ویژه در حوزه موسیقی حضور دارند که توانسته اند موقعیت خوبی در میان هموطنان خود و حتی بین آمریکایی ها کسب کنند.

"آزاد رایت" از جمله آنها است که نام اصلی اش "آزاد نفیسی" است. معاون یک شرکت تولید کننده موسیقی بنام Mind of a Genius است و سعی دارد دیگر هنرمندان را در مسیری که به موفقیت او منجر شد هدایت کند.

او در در دفتر کارش در ناحیه وست ساید لس آنجلس می گوید "اگر به کسی که باورش دارید کمک کنید، طبیعتا او نیز در صدد کمک به شما برخواهد آمد." تلفنش مدام زنگ می زند و با لبخند پاسخ می دهد.

در شرح زندگی اش می گوید وقتی پدر و مادرش از هم جدا شدند، او با پدرش ، مجید نفیسی ماند، هرچند مادرش بخشی از زندگی اش باقی ماند و او را به کلاس های پیانو و یلن می برد.

مجید نفیسی، شاعر و نویسنده، در اوائل دهه ۹۰ پس از آن که نیروهای امنیتی همسر اول و چند عضو فامیلش را اعدام کردند، از ایران فرار کرد.

آزاد توضیح می دهد وضع و روحیه پدرش بر او نیز اثر گذاشت و به نقطه ای رسید که برایش یک کابوس بود. می ترسید مردم قبولش نکنند. می گوید به مراقبت از پدرش پرداخت، در جلسات شعر خوانی او شرکت می کرد و تحت تاثیر کلماتش قرار می گرفت. او دید "چگونه قشرهای مختلف مردم می توانند از طریق درد به هم مرتبط شوند. درد او را بسیاری دیگر نیز احساس می کردند."

آزاد رایت، امیدوار بود از طریق موسیقی رپ با مخاطبانش ارتباط برقرار کند. هرچند در دانشگاه کالیفرنیا در ارواین، تا حدودی با سیاست و علوم سیاسی آشنا شد، اما بیشتر دوره اینترنشیپ را در یک شرکت تهیه و ضبط موسیقی گذراند. افزون بر برقراری تماس هایی با مردم، توانست فهرستی شامل نویسندگان، شاعران ، وبلاگ های مهم و نشریات تهیه کند.

انتشار ویدیوی Spiderman در یوتیوب در ۲۰۱۱ او را مشهور ساخت و صدها هزار نفر آن را دیدند. با این حال پس از آن، کارش از رونق افتاد. اما می گوید در ۲۷ سالگی با قدرت کار می کند و برای رسیدن به نقطه ای که می خواهد تلاش می گند.

آزاد رایت در حال حاضر بر کارهای شرکت تمرکز دارد و قصد دارد تابستان کارهای بیشتری عرضه کند.

XS
SM
MD
LG