لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۳

تعهد رئیس جمهوری به بازگرداندن آمریکائیان زندانی در ایران


پرزیدنت باراک اوباما با استناد به روح جشن باستانی نوروز، تعهد خود را به بازگرداندن سه شهروند آمریکا که در ایران زندانی هستند، و یک آمریکایی دیگر که در جزیره کیش ایران ناپدید شد، تکرار کرده است.

آقای اویاما در بیانیه ای گفت « زمان پیوستن دوباره به عزیزان و تقسیم امیدها برای سال جدید است. در حالی که خانواده ها در سراسر جهان برای برگزاری این آئین دور هم جمع می شوند، ما آمریکایی هایی را که جدایی دردآور از عزیزان خود را تحمل می کنند، به یاد می آوریم.»

کشیش سعید عابدینی از تابستان ۲۰۱۱ در ایران زندانی بوده است. او به اتهامات مرتبط با باورهای مذهبی اش یک محکومیت هشت ساله را می گذراند. پرزیدنت اوباما گفت «او باید نزد همسر و دو فرزندش که بی هیچ دلیلی بدون پدرشان رشد می کنند، بازگردد.»

امیر حکمتی ، تفنگدار دریایی پیشین آمریکا است که سه سال و نیم است زندانی است و به دروغ به جاسوسی متهم شده است. پرزیدنت اوباما یادآور شد که پدر حکمتی به شدت بیمار است و خانواده رنج نبودن او را تحمل می کند.

جیسون رضائیان، گزارشگر روزنامه واشنگتن پست است که دولت ایران به او پروانه کار داده بود. نزدیک هشت ماه است به اتهامات مبهم و ناعادلانه در بازداشت بسر می برد. پرزیدنت اوباما گفت « بویژه دردآور است در آئینی که بر رها ساختن فرد از مشکلات سال پیش متمرکز است، مادر و خانواده جیسون به تحمل بار سنگین نگرانی ناشی از سلامت جیسون ادامه می دهند.

پرزیدنت اوباما همچنین به گذشت سال دیگری از زمانی که رابرت لوینسون، مامور سابق اف بی آی در جزیره کیش ناپدید شد، اشاره کرد و گفت خانواده اش بیش از هشت سال است که سختی ناپدید شدن او را تحمل می کند.

آقای اوباما گفت «در این زمان تجدید حیات، ترحم و تفاهم، من تعهد خود را به بازگرداندن شهروندانمان تکرار می کنم و بار دیگر از دولت جمهوری اسلامی ایران می خواهم سعید عابدینی، امیر حکمتی، و جیسون رضائیان را بی درنگ آزاد کند و برای یافتن رابرت لوینسون با ما همکاری کند، تا آنها بتوانند هرچه زودتر دوباره به خانواده هایشان ملحق شوند.

XS
SM
MD
LG