لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۸

وزیران خارجه روسیه و آمریکا در باره بحران سوریه گفت گو کردند


سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه و جان کری وزیر خارجه آمریکا روز شنبه در مکالمه ای تلفنی در باره بحران سوریه بحث کردند.

وزارت خارجه روسیه در بیانیه ای گفت لاوروف نسبت به کوشش هایی که برای به تاخیر انداختن تجدید مذاکرات صلح جریان دارد ابراز نگرانی کرد.

این گفت و گو در حالی صورت می گیرد که بنا به گزارش ها ارتش سوریه در پی هجومی عمده با پشتیبانی نیروی هوایی روسیه،از مرز استان رقه، محل پایتخت غیر رسمی گروه دولت اسلامی ، عبور کرده است.

پس از کوشش نیروهای عراقی برای حمله به شهر فلوجه و پیشروی شورشیان سوریه با حمایت آمریکا، این سومین هجوم بزرگ علیه خلافت خود حوانده دولت اسلامی در روزهای اخیر است.

گزارش رویترز به نقل از گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه حاکی است هواپیماهای جنگی روسیه روز جمعه مناطق زیر کنترل داعش در نواحی شرقی استان حما در نزدیک استان رقه را زیر آتش گرفتند ، و ارتش سوریه به حاشیه آن رسید.

شهر رقه، پایتخت غیر رسمی گروه دولت اسلامی است و همراه با موصل در عراق، هدف نهائی کسانی است که می خواهند گروه را نابود کنند.

ارتش سوریه از ناحیه عطریه در استان حما ، نزدیک مرز منطقه ای با رقه به حرکت در آمد، و به گزارش رسانه های دولتی چند ناحیه را تصرف کرده و تلفات سنگینی به پیکارجویان وارد آورده است.

ارتش سوریه هنوز درباره این گزارش ها اظهار تظر نکرده است. رسانه های دولتی نیز در مورد تعداد سربازان یا تسلیحاتی که آنها ممکن است استفاده کنند، توصیحی نداده اند.

گروه ناظر گفت پیشرفت ارتش به این معنا است که اینک تقریبا ۴۰ کیلومتر با ناحیه ای که در آن شورشیان مورد حمایت آمریکا برای جدا کردن قرارگاه های پیکارجویان در حلب از سرزمین هایی در شرق رود فرات می جنگند، فاصله دارند.

XS
SM
MD
LG