لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۴

زلزله ۶ ریشتری بخشی از کالیفرنیای آمریکا را لرزاند


عکس ارسالی لیال دیونپورت، از خرابی‌های ناشی از زمین‌لرزه صبح یکشنبه در شهر ناپا، در ایالت کالیفرنیا – ۲ شهریور ۱۳۹۳
عکس ارسالی لیال دیونپورت، از خرابی‌های ناشی از زمین‌لرزه صبح یکشنبه در شهر ناپا، در ایالت کالیفرنیا – ۲ شهریور ۱۳۹۳

زلزله قدرتمندی ساعات اولیه صبح یکشنبه سواحل شمالی ایالت کالیفرنیا، واقع در غرب ایالت متحده را به لرزه درآورد، که به تعدادی از ساختمان‌ها آسیب وارد کرد، موجب قطع شبکه‌های برق شد و بسیاری از ساکنان آن مناطق را وادار به ترک منازل خود کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، وسعت خرابی‌های این زمین لرزه، که بزرگی آن ۶ درجه در مقیاس ریشتر گزارش شده، هنوز مشخص نیست، و در نتیجه از تلفات و خسارات احتمالی هنوز گزارشی منتشر نشده است، اما تا کنون گزارش‌ها از زخمی شدن شدید دو نفر حاکی است و بیمارستان‌ها نیز مملو از کسانی است که بر اثر این زلزله دچار جراحات سطحی شده‌اند.

به گفته مسئولان سازمان زمین شناسی ایالات متحده، زمین‌لرزه در ساعت ۳ و ۳۰ دقیقه بامداد یکشنبه در حدود ۱۶ کیلومتری شمال غربی آمریکن کانیون، در جنوب غربی شهر ناپا در ایالت کالیفرنا رخ داد، و از سال ۱۹۸۹ میلادی (۱۳۶۸ خورشیدی)، که زلزله‌ای به قدرت ۶ و ۹ دهم ریشتر مناطق کوهستانی لوما پریه‌تا را لرزاند، بزرگترین زلزله‌ای است که در مناطق اطراف خلیج سانفرانسیسکو به وقوع پیوسته است.

این زمین‌لرزه در عمق ۷ مایلی (حدود ۱۱ کیلومتری) زمین به وقوع پیوست و پس‌لرزه‌های فراوانی، اما با شدت کمتر، به دنبال داشته است.

به گزارش آسوشیتدپرس، شدت زلزله به حدی بود که لوازم و وسایل موجود در کابینت‌های آشپزخانه منازل و فروشگاه‌ها را به زمین ریخت، آژیر خودروها را به صدا در آورد و مردم وحشت‌زده را وادار به فرار از خانه‌های خود کرد.

نیروهای امدادی به سرعت به منطقه اعزام شده‌اند و در حال بررسی اوضاع و کمک‌رسانی به ساکنان و آسیب‌دیدگان هستند.

XS
SM
MD
LG