لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۸

آمریکا، استرالیا، هند و ژاپن بر ادامه همکاری «کواد» برای شکست کووید-۱۹ تاکید کردند


نشست سران گروه چهارگانه یا کواد در کاخ سفید - جمعه ۲ مهر ۱۴۰۰
نشست سران گروه چهارگانه یا کواد در کاخ سفید - جمعه ۲ مهر ۱۴۰۰

جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا در نشست گروه چهارگانه یا «کواد» که روز جمعه دوم مهر برگزار شد گفت همکاری اعضا پیشرفت‌های خوبی در مورد وضعیت در منطقه اقیانوس‌های هند و آرام به دنبال داشته است.

ایالات متحده، هند، استرالیا و ژاپن اعضای گروه کواد هستند و نشست امروز اولین جلسه حضوری سران این چهار کشور بود که در کاخ سفید برگزار شد و طرفین در جریان آن به بیان دیدگاه‌های کشورهای خود پرداختند.

این دیدار ده روز پس از تصمیم استرالیا به خرید زیردریایی با سوخت هسته‌ای و فناوری آمریکایی و بریتانیایی، به جای خرید زیردریایی متعارف دیزلی فرانسوی که واکنش تند پاریس را به دنبال داشت، برگزار شد.

پرزیدنت بایدن در سخنانی در این نشست گفت، این گروه متشکل از کشورهای دموکراتیک است که جهان‌بینی مشترک دارند؛ از چگونگی مقابله با تغییرات آب و هوایی و همه‌گیری کووید-۱۹ گرفته تا فناوری‌های نوظهور.

وی ادامه داد، «وقتی ما شش ماه پیش ملاقات کردیم، طرح‌های مشخص یا برنامه‌های مثبتی را برای حفظ دریانوردی آزاد در منطقه اقیانوسه‌ای آرام و هند ارائه کردیم. امروز میتوانم بگویم که پیشرفتهای عالی داشتیم.»

پرزیدنت بایدن افزود، «ما تولید یک میلیارد دز واکسن اضافی در هند برای افزایش عرضه جهانی را پیگیری می‌کنیم. ما در حال همکاری در زمینه مقابله با تغییرات اقلیمی با مشارکت کشورهای جدید در جهت هدف کاهش گازهای گلخانه ای هستیم.»

نارندرا مودی نخست وزیر هند نیز در این جلسه گفت، تولید این تعداد واکسن برای مردم کشورهای منطقه اقیانوس‌های هند و آرام بسیار حیاتی است.

نخست وزیر استرالیا، بر اهمیت "باز و آزاد" بودن منطقه اقیانوس‌های هند و آرام تاکید کرد و گفت این منطقه باید عاری از فشار و اجبار باشد و نگرانی در مورد افزایش نفوذ پکن در منطقه باید برطرف شود.

اسکات موریسون خاطر نشان کرد که گروه چهارگانه نشان داده است که کشورهای دموکراتیک می‌توانند برای مشکلات راه حل داشته باشند.

سوگا یوشهیده نخست وزیر ژاپن هم گفت که برگزاری این نشست در این سطح نشان از همبستگی شدید بین این کشورها در یافتن راه حل برای چالش‌ها دارد.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG