لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۰

شوخی دردسر ساز دو سرباز؛ سفیر آمریکا از قطر عذرخواهی کرد


عکسی از ویدئویی که دو سرباز آمریکایی با پرچم قطر شوخی می کنند.
عکسی از ویدئویی که دو سرباز آمریکایی با پرچم قطر شوخی می کنند.

یک ویدئوی کوتاه که در آن دو سرباز آمریکایی با پرچم قطر شوخی می کنند، به دردسری تبدیل شد که در نهایت سفیر آمریکا بخاطر آن عذرخواهی کرد.

در یک ویدئوی ۳۰ ثانیه ای روی توئیتر، دو سرباز مرد و زن آمریکایی جلوی پرچم های آمریکا و قطر ایستاده اند. سرباز مرد می گوید در محل شناخته نشده ای است و با حالت تعجب به پرچم قطر نگاه می کند و پوزخند می زند. سرباز زن هم می گوید باید جدی رفتار کنیم...

این ویدئوی کوتاه از سوی تعداد زیادی دیده شده و بازتاب های منفی در قطر داشته است. توهین به پرچم قطر جرم تلقی می‌شود. مجازات این جرم در قطر حداکثر سه سال زندان و پرداخت جریمه ای معادل ۵۵ هزار دلار است.

روز پنجشنبه ۲۰ خرداد دولت قطر، سفیر آمریکا را احضار کرد تا در مورد این ویدئو که "تمسخر پرچم قطر از سوی سربازان آمریکایی" نامیده شده توضیح بدهد.

دانا شل اسمیت سفیر آمریکا در قطر به سرعت در این مورد عذرخواهی کرد. او به عربی نوشت این سربازان برای شوخی خودشان این ویدئو را ساخته اند، نه برای تمسخر قطر.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس این نشان دهنده اهمیت مناسبات آمریکا با قطر است.

یکی از پایگاه‌های مهم نیروی هوایی آمریکا در خلیج فارس در قطر قرار دارد.

پایگاه هوایی بزرگ العدید محل استقرار بخشی از سرفرماندهی نیروهای آمریکایی در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقاست. در حال حاضر فرودگاه این پایگاه برای اعزام جنگنده‌های آمریکایی در حملات علیه داعش در سوریه و عراق مورد استفاده قرار می گیرد.

XS
SM
MD
LG