لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۹

توافق واشنگتن و دوحه: قطر حافظ منافع آمریکا در افغانستان خواهد بود


وزیران امور خارجه آمریکا و قطر - ۲۱ آبان ۱۴۰۰
وزیران امور خارجه آمریکا و قطر - ۲۱ آبان ۱۴۰۰

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه ایالات متحده و محمد بن عبدالرحمن آل ثانی وزیر امور خارجه قطر روز جمعه ۲۱ آبان اعلام کردند دو کشور توافق کرده‌اند دوحه مسئولیت حفاظت از منافع واشنگتن در افغانستان را بر عهده بگیرد.

بنا بر اعلام وزارت خارجه آمریکا، آنتونی بلینکن و همتای قطری او این خبر را در جریان یک نشست خبری مشترک پس از برگزاری گفت‌وگوهای استراتژیک دو کشور در محل وزارت خارجه ایالات متحده در واشنگتن اعلام کردند.

به دنبال فروپاشی دولت افغانستان در میانه خروج نظامیان آمریکا و ائتلاف بین‌المللی از این کشور و قدرت گرفتن طالبان در نیمه اوت، آمریکا سفارت خود را در کابل تعطیل و دیپلمات‌ها و کارمندان آمریکایی را از کشور خارج کرد.

قطر پذیرفته است بخش حافظ منافع آمریکا را در سفارت خود در کابل راه‌اندازی کند و به آن شهروندان آمریکایی که هنوز در افغانستان هستند و می‌خواهند آنجا را ترک کنند، و نیز افغانستانی‌های واجد شرایط، خدمات کنسولی ارائه دهد.

این توافق از ۳۱ دسامبر سال جاری به اجرا در خواهد آمد. دو طرف همچنین توافق کرده‌اند که قطر نقش هاب یا مرکز اصلی برای ترانزیت این افراد را ایفا کند.

دوحه روابط خوبی با گروه طالبان دارد و پس از تکمیل روند خروج نظامیان آمریکا از افغانستان، شرکت هواپیمایی قطر برای انتقال شهروندان آمریکایی، افغانستانی و دیگر کشورها کمک کرد. دفتر سیاسی طالبان نیز در دوحه قرار دارد.

خبرگزاری رویترز نیز در گزارشی نوشت که سفارت قطر در کابل و وزارت امور خارجه قطر برای حفاظت از منافع آمریکا در افغانستان، از نزدیک با سفارت آمریکا در دوحه و نیز وزارت امور خارجه ایالات متحده در تماس خواهد بود.

XS
SM
MD
LG