لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۰

دیدگاه| اگر قطر از جنگ با تروریسم حمایت نکند، آمریکا نیازی به پایگاه در این کشور ندارد


یکی از بازدیدهای اخیر وزیر دفاع آمریکا از پایگاه هوایی العدید
یکی از بازدیدهای اخیر وزیر دفاع آمریکا از پایگاه هوایی العدید

یادداشتی در وبسایت فاکس نیوز از چارلز والد، ژنرال بازنشسته نیروی هوایی آمریکا و قائم مقام فرمانده نیروهای آمریکایی در اروپا

باید به این تصور غلط در واشنگتن پایان داد که ایالات متحده در برخورد با قطر بر سر حمایتش از ایران، حماس و گروه های افراطی اسلامی باید با دقت گام بردارد تا دسترسی اش به یک پایگاه هوایی استراتژیک را از دست ندهد.

به عنوان کسی که در تاسیس پایگاه هوایی عملیاتی آمریکا در قطر در سال ۲۰۰۱ نقش داشت، می توانم دو نکته را با اطمینان بیان کنم: ارتش ایالات متحده می تواند به همان راحتی و سرعتی که وارد قطر شد آن کشور را ترک کند، و قطر بیش از آن که آمریکا به آن کشور نیاز داشته باشد به آمریکا نیازمند است.

کمتر از ۴۸ ساعت پس از آن که هواپیماها در یازدهم سپتامبر دو هزار و یک با برج های تجارت جهانی و پنتاگون برخورد کردند، من برای ایجاد یک پایگاه جدید عملیات هوایی برای استفاده در جنگ پیش رو با افغانستان، در «پایگاه هوایی العُدِید» در حومه دوحه، پایتخت قطر، فرود آمدم. قطری ها العدید را در دهه نود به عنوان مرکزی بی عیب و نقص ولی بسیار بزرگتر از ظرفیت نیروی هوایی خودشان ساخته بودند.

با بنای چند سوله موقت و یک جریان ثابت تامین سوخت، در کمتر از یک هفته به آن چه برای یک عملیات نبرد هوایی فشرده نیاز داشتیم دست یافتیم.

طی هیجده ماه بعد، در حالی که آمریکا برای جنگ عراق آماده می شد پنتاگون مرکز عملیات هوایی ائتلاف را از «پایگاه هوایی امیر سلطان» در عربستان سعودی به العدید منتقل کرد.

العدید به سرعت به مرکزی برای دو جنگ عمده بدل شد. از منظر وزارت دفاع آمریکا انجام این گذار دشوار و پر هزینه نبود. اگر نیاز باشد آمریکا می تواند بار دیگر به این مهم دست بزند.

العدید برای منافع امنیت ملی آمریکا جنبه حیاتی ندارد بلکه امکانی در دسترس در منطقه در کنار بسیاری گزینه های به همان میزان در دسترس است.

آمریکا می تواند حضور خود در «پایگاه هوایی الظفر» در امارات متحده عربی را گسترش بدهد یا به «پایگاه هوایی امیر سلطان» در عربستان سعودی بازگردد. در ضمن بودجه پنتاگون شامل ۱۴۳ میلیون دلار برای روزآمد کردن یک پایگاه هوایی استراتژیک در اردن است.

آمریکا العدید را نساخت بلکه امکاناتی را به آن افزود. این سرمایه گذاری نباید باعث شود ما به اقدامات کشور میزبان که در صف ایران، حماس، سنی های افراطی در سوریه و اخوان المسلمین ایستاده است، بی اعتنایی کنیم.

قطر سابقه ای دیرین در پناه دادن به رهبران تروریست از جمله خالد شیخ محمد، طراح حملات تروریستی یازدهم سپتامبر، دارد.

قطر از سال ۲۰۱۲، میزبان رهبران ارشد حماس بوده است. حماس در فهرست وزارت خارجه آمریکا از سازمان های تروریستی قرار دارد.

اسناد تازه منتشر شده از اسامه بن لادن، رهبر پیشین القاعده، از روابط بسیار نزدیک قطر با ایران طی سال ها پرده برداشته است. روشن است که بن لادن دو حامی القاعده را قطر و ایران می دید.

قطر از طریق شبکه تلویزیونی الجزیره و روحانیون آن کشور به ترویج افراط گرایی پرداخته است.

قطر انتخابی پیش رو دارد. می تواند تصمیم بگیرد متحدی برای آمریکا باشد که با تمام تروریست ها و افراطیون برخورد می کند و در مسائل امنیت ملی علیه ایران و گروه های وابسته اش در کنار آمریکا می ایستد یا به سیاست خارجی مزورانه اش ادامه بدهد.

ما باید به رهبران قطر اخطار بدهیم که اگر به وضع شان سر و سامان ندهند ما می توانیم به راحتی آن جا را ترک کنیم.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG