لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۷

تغییر موقعیت ناوگان دریایی آمریکا در آسیا


لئون پانه تا، وزیر دفاع آمریکا
لئون پانه تا، وزیر دفاع آمریکا
لئون پانه تا وزیر دفاع آمریکا می گوید ایالات متحده به عنوان بخشی از استراتژی جدید نظامی خود در آسیا، اکثر کشتی های جنگی خود را تا سال ۲۰۲۰ به منطقه آسیا- اقیانوسیه منتقل خواهد کرد.

پانه تا روز شنبه در کنفرانس سالانه امنیت در سنگاپور گفت آمریکا ناوگان دریایی خود را جابه جا خواهد کرد و به این ترتیب قوای دریایی آمریکا که اکنون به طور مساوی در اقیانوس آرام و اطلس تقسیم شده، به ۶۰ درصد در اقیانوس کبیر و ۴۰ درصد در اقیانوس اطلس تغییر خواهد داد.

وزیر دفاع آمریکا گفت پس از یک دهه جنگ در افغانستان و عراق، طرح جدید قصد دارد ظهور چین به عنوان یک قددت جهانی را نیز در بربگیرد. او در عین حال سعی کرد اطیمنان دهد که جابجایی نیروها به معنای مهار چین نیست. او در اجلاس سالیانه «شانگری – لا» همچنین گفت واشنگتن در اختلافات ارضی جهت گیری نخواهد کرد، و می خواهد پکن از سیستمی برای روشن ساختن حقوق کشورهای منطقه، و حل اختلاف، پشتیبانی کند.

برخی از مقامات چینی از تغییر موقعیت قوای دریایی آمریکا در آسیا خشنود نیستند و آن را تلاشی در جهت محدود کردن چین می دانند.

چین از سال گذشته و پس از آن که وزیر دفاع وقت این کشور با رابرت گیتس، وزیر دفاع وقت آمریکا ملاقات کرد، حضور خود در اجلاس شانگری-لا را کاهش داده است. امسال معاون آکادمی علوم نظامی چین از سوی نیروهای نظامی این کشور در اجلاس امنیتی شرکت کرد.

دریای چین جنوبی یکی از موارد عمده تنش در منطقه است. چین مدعی تمامی آن است اما تایوان، ویتنام، مالزی ، سنگاپور و فیلیپین نیز مدعی قلمرو خود در آنجا هستند.

لئون پانه تا، در ادامه سفر هفت روزه خود در آسیا همچنین قرار است از هند و ویتنام نیز بازدید کند.
XS
SM
MD
LG