لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۹

تظاهرات فعالان ضد «وال استریت» در واشنگتن


تظاهرات فعالان ضد «وال استریت» در واشنگتن
تظاهرات فعالان ضد «وال استریت» در واشنگتن

صدها نفر از فعالان در شهر واشنگتن در اعتراض به طمع شرکت ها و نابرابری اقتصادی، به جنبشی که ماه گذشته در نيويورک آغاز شد و اينک به شهرهای ديگر آمريکا سرايت کرده است، پيوستند.

این فعالان، روز پنجشنبه در واشنگتن در محل «فريدوم پلازا» گردهم آمدند و بسوی کاخ سفيد راهپیمایی کردند. آنها در اين راهپيمايی خواستار اصلاحات اقتصادی و پایان دادن به مداخله آمریکا در درگیری های خارج از کشور شدند.

فعالان واشنگتن در واقع همان خواست های جنبش «اشغال وال استریت» «Occupy Wall Street» را که با بسيج چند هزار نفری در منطقه مالی نيويوک در روز چهارشنبه دست به تظاهرات زدند، تکرار کردند. اين جنبش که با تظاهرات کوچکی در هفدهم ماه سپتامبر پيش آغاز شد پس از آن با حمايت اتحاديه های کارگری رشد کرده است. تظاهرات کوچک ضد «وال استريت» در ساير نقاط آمريکا نيز صورت گرفته است.

بسیاری از معترضان به آنچه که آن را يک درصد از جمعیت آمريکا ميدانند که قدرت و ثروت کشور را به انحصار خود درآورده اند، ابراز خشم کرده اند. شعار مکرری که در تظاهرات ضد وال استریت شنیده می شود اين است که «ما جزو آن ۹۹ درصد هستيم.»

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمريکا، روز پنجشنبه در یک کنفرانس خبری به تظاهرات اشاره کرد و آنها را نشانه ای از «ناامیدی» که بسیاری از آمریکاییان نسبت به سيستم و موسسات مالی که آنها را مسول بحران اخیر اقتصاد جهانی می دانند، ناميد.

XS
SM
MD
LG