لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۶

اصلاح روند غربالگری و کاهش تشخیص سرطان پروستات در آمریکا


عکس تزئینی
عکس تزئینی

بر اساس تحقیقات انجام شده در ایالات متحده، همزمان با اصلاح دستورالعمل‌های مربوط به آزمایش‌های دوره‌ای پروستات برای مردان، میزان تشخیص‌ زودهنگام ابتلا به سرطان پروستات کاهش یافته است.

به گزارش "تک تایمز" واحد خدمات پیشگیری از بیماری ایالات متحده در سال ۲۰۱۲ میلادی (۱۳۹۱ خورشیدی) به این نتیجه رسید که آزمایش آنتی‌ژن اختصاصی پروستات (PSA) بیش از آن که سودبخش باشد، مضر است.

به توصیه پنلی شامل گروهی از متخصصان مستقل که توسط دولت انتخاب شده‌اند، در مواردی که احتمال مرگ فرد مبتلا به سرطان پروستات وجود ندارد، باید از انجام این آزمایش خودداری شود.

مهم‌ترین روش غربالگری سرطان پروستات آزمایش آنتی‌ژن اختصاصی پروستات است، و PSA نام ماده‌ای است که میزان مشخصی از آن در خون افراد، شک به بیماری را تا حد زیادی برای پزشکان افزایش می‌دهد.

به همین دلیل است که در چند سال اخیر، میزان مراجعه مردان برای انجام آزمایش‌های دوره‌ای کاهش یافته و از این رو تشخیص زودهنگام احتمال ابتلا به سرطان پروستات نیز در این مدت کاهش یافته است.

بر اساس تحقیقات آنجام شده، از سال ۲۰۱۰ تا سال ۲۰۱۳ میلادی، مراجعه مردان ۵۰ سال به بالا برای انجام این آزمایش‌ها حدود ۱۸ درصد کاهش یافته است.

به همین دلیل، در سال ۲۰۱۲ تشخیص موارد سرطان از ۴۹۸ مورد از میان هر ۱۰۰ هزار نفر، به ۴۱۶ مورد افت داشته است.

XS
SM
MD
LG