لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۴۹

آخرین وضعیت زندانیان آزاد شده از ایران: امیر حکمتی و سعید عابدینی پنجشنبه در آمریکا


جیسون رضائیان، امیر میرزا حکمتی، نصرت‌الله خسروی و سعید عابدینی چهار آمریکایی آزاد شده
جیسون رضائیان، امیر میرزا حکمتی، نصرت‌الله خسروی و سعید عابدینی چهار آمریکایی آزاد شده

تازه ترین خبر از زندانی های دو تابعیتی تازه آزاد شده این است که امیر حکمتی تفنگدار پیشین نیروی دریائی آمریکا و کشیش سعید عابدینی روز پنجشنبه وارد آمریکا می‌شوند.

حکمتی وارد شهر فلینت در ایالت میشیگان، شهر محل سکونتش خواهد شد.

این دو به همراه جیسون رضائیان، خبرنگار روزنامه واشنگتن پست و یک فرد دیگر آمریکایی ایرانی تبار در یک اقدام تبادل زندانی بین تهران و واشنگتن آزاد شدند.

در ازای آزادی این افراد، ایالات متحده، هفت زندانی ایرانی که شش نفر آن‌ها دارای تابعیت آمریکا نیز هستند، آزاد کرد.

این هفت نفر به خاطر تخطی از قوانین تحریم علیه ایران محاکمه و زندانی شده بودند.

از سوی دیگر، ماتیو ترویتیک، دانشجوی آمریکایی زندانی در ایران هر چند با اخیرا همزمان با چهار زندانی آمریکایی ایرانی تبار دیگر از زندان آزاد شد اما در معامله تبادل زندانی تهران و واشنگتن گنجانده نشده بود.

جان کری وزیر خارجه آمریکا می‌گوید آقای ترویتیک در تلاش‌ها و رایزنی‌های جداگانه و مستقیم او و همتای ایرانی‌اش، محمد جواد ظریف از زندان آزاد شده و آزادی‌اش را مدیون حسن نیت و اقدام بشردوستانه ایران است.

ماتیو ترویتیک، در ماه سپتامبر برای یادگیری فشرده زبان فارسی به ایران سفر کرد و در ماه دسامبر به دلایل نامعلوم بازداشت شد.

آقای ترویتیک پس از آزادی منتظر نماند تا با جیسون رضاییان، امیر حکمتی و سعید عابدینی، دیگر زندانیان آزاد شده ایران را به مقصد سوییس ترک کند و خود را به تنهایی و به سرعت به بوستون، محل زندگی و تحصیلش رساند.

XS
SM
MD
LG