لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۴۳

کاهش مجازات مرتکبین جرائم مواد مخدر در آمریکا


روز دوشنبه اریک هلدر وزیر دادگستری آمریکا اصلاحاتی را در جهت کاهش مجازات مرتکبین جرائم مواد مخدر اعلام خواهد کرد. این اصلاحات عمدتاً شامل مجرمان سطح پائین و کسانی خواهد بود که بدون توسل به خشونت دست به ارتکاب جرم زده اند.

انتظار می رود حداقل مجازات مرتکبین جرائم مواد مخدر که در دهه سالهای ۱۹۸۰ میلادی تصویب شده است اصلاح شود.

به موجت قوانین فعلی، کسانی که برای اولین بار به دلیل داشتن مقدار معینی از مواد مخدر، مانند صد گرم هروئین، ۵۰۰ گرم کوکائین، و یا ۱۰۰کیلوگرم ماریجوآنا دستگیر و مجرم شناخته شوند، قاضی مجبور است که دست کم آنها را به ۵ سال، و چنانچه مقدار مواد مخدر بیشتر باشد به ۱۰ سال مجازات حبس محکوم کند.

گفته می شود آقای هلدر در سخنان امروز خود پیشنهاد خواهد کرد به جای برخورد با متخلفان به عنوان قاچاقچی عمده و اعمال مجازاتهای سنگین، با کاهش مجازات، و اجرای برنامه های آموزشی و اصلاحی، مانند ترک اعتیاد، خدمات اجتماعی اجباری، با آنها رفتار شود.

در زندانهای فدرال آمریکا بیش از ۲۱۹,۰۰۰ نفر زندانی هستند که نزدیک به نیمی از آنها به خاطر ارتکاب به جرائم مواد مخدر به زندان افتاده اند.

قرار است مقامات با تعیین معیارهائی جرائم مواد مخدر سطح پائین را از جرائم عمده جدا کرده تا دولتها و قوانین محلی به آنها رسیدگی کنند.

احتمالاً وزیر دادگستری از قانونگذاران آمریکا خواهد خواست تا اختیارات بیشتری به قضات دادگستری در مورد مجازات مرتکبین مواد مخدر داده شد.

بسیار از کارشناسان و تحلیل گران حداقل مجازاتهای اجباری و عدم انعطاف در این باره را، که منجر به زندانهای درازمدت می شود، به شدت مورد انتقاد قرار داده اند.

کمیسیون مجازات ایالات متحده آمریکا گفته است که مدت حبس زندانیانی که با توجه به مقررات و استاندارهای جدید درخواست تجدید نظر کرده اند، به طور متوسط ۲۰ درصد کاهش یافته است.

به گفته وزیر دادگستری آمریکا اصلاحاتی که قرار است انجام شود، باعث میلیاردها دلار صرفه جویی خواهد شد.
XS
SM
MD
LG