لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۲

«برخی از منتقدان دیپلماسی اوباما با تهران شکايتی از وضع موجود ندارند»


منتقدان توافق اتمی با ایران از وضعیت جاری خرسندند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:26 0:00

پوليتيکو در مقاله ای با عنوان « شکاکان به معامله با ایران به ادامه وضع موجود دلبسته اند» می نويسد در حالیکه مذاکرات اتمی با ايران به صورت افتان و خيزان از يک تمديد ضرب الاجل به تمديد ديگری ادامه دارد، برخی از منتقدان مهم ديپلماسی تهرانِ باراک اوباما، شکايتی از وضع موجود ندارند چون ادامه آن را حداقل در حال حاضر به نفع آمريکا می بينند.

نويسنده در ادامه می گويد ايران عجله ای برای توليد بمب اتم نشان نمی دهد، و اوباما هم به اين زودی ها آماده حمله نظامی نيست. بنابراين، در صورت شکست مذاکرات، نتيجه کوتاه مدت به احتمال زياد ادامه توافق موقتی خواهد بود که در آذرماه ۹۲ بدست آمد. آن توافق، که «برنامه اقدام مشترک » نام داشت، پيشرفت برنامه اتمی ايران را در ازای لغو جزيی تحريم ها متوقف کرد.

وبسايت مجله «نشنال اينترست» که مواضع راست ميانه را در آمريکا نمايندگی می کند، در مقاله ای با عنوان «برداشته شدن تحريم ها می تواند به بهبود وضعیت مردم ايران بيانجامد» نوشت اگر شش قدرت جهانی با ايران به توافق اتمی دست يابند، ايالات متحده بايد در بازکردن فضای ديپلماتيک با ايران بطور استراتژيک حرکت نموده و بخش خصوصی و جامعه مدنی ايران را تقويت کند. نويسنده می گويد چنين رویکردی برای استراتژی بسيار حياتی بازدارندگی، مکمل مهمی خواهد بود که برای مهار جاه طلبی های متزلزل کننده تهران مورد نياز است.

در ادامه چنين استدلالی می خوانيم که لغو تحريم ها به عنوان پاداش به ايران در ازای محدود کردن برنامه اتمی اش بالقوه بخشی از پيمان جامع اتمی خواهد بود. با این حال، مذاکره کنندگان ایالات متحده و متحدان آمريکا باید مراقب باشند که چنین کمک رسانی اقتصادی، کنترل اقتصاد و جامعه مدنی را از چنگال سفت و سخت حکومت در آورد، نه اينکه آن را سفت و سخت تر کند.

«هيل» که اخبار کنگره آمريکا را پوشش می دهد، در مقاله ای با عنوان «جمهوریخواهان برای شکست توافق اتمی با ايران به هيلاری کلينتون روی آورده اند» می نويسد سناتورهای جمهوریخواه اذعان داشته اند که احتمالا از تعداد آرای کافی برای شکست توافق اتمی اوباما با ايران برخوردار نخواهند بود مگر آنکه بتوانند يکی از ارکان اساسی حزب دموکرات را به نظر خود، يعنی عليه اين توافق، جلب کنند.

نويسنده می گويد اکنون نگاه مخالفان توافق اتمی به سمت هيلاری کلينتون چرخيده و سعی دارند با انداختن او به گود توافق، بر کلينتون فشار بياورند تا او نيز با آن مخالفت کند.

XS
SM
MD
LG