لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۱۹

چگونه ترامپ می تواند از اشتباهات روسای جمهوری پیش از خود در باره ایران پرهیز کند


مقاله ای از ری تکیه در پولیتیکو

دونالد ترامپ وقتی در ژانویه پا به کاخ سفید بگذارد میراث دار یک رشته مشکلات سیاست خارجی در خاورمیانه از جنگ های داخلی تا شورشیان تروریست خواهد شد. اما در میان تمام این مشکلات ایران که پرچم اش از بیروت تا بغداد دیده می شود مهمترین معضل است. برای دولت ترامپ، یک سیاست خارجی موفق در گرو یک سیاست موفقیت آمیز در برابر ایران است.

دولت ترامپ باید یک سیاست جدی را در مورد ایران شکل بدهد، نه صرفا یک مجموعه از پیشنهادهای کنترل تسلیحات که دو رییس جمهوری پیش از او بر آن تمرکز کردند. ماهیت چنین سیاستی باید تضعیف ایران و نه یافتن راه هایی برای تقویت جناح های به اصطلاح میانه رو باشد. در امروزِ جمهوری اسلامی هیچ عملگرایی منتظر ایجاد رابطه با آمریکا ننشسته است. در کانون چنین سیاستی باید تحریم های فلج کننده برای انزوای اقتصاد ایران از جهان و همکاری با متحدان عرب و اسراییل برای انزوای منطقه ای جمهوری اسلامی قرار داشته باشد.

تیم ترامپ می تواند با توجه به موضع تندشان تهدید قابل باور برخورد نظامی را به میان بکشد تا ایران به دادن امتیازاتی مجبور شود. بر خلاف هشدارها، دولت جدید آمریکا می تواند توافق هسته ای را بازنویسی کند و دانالد ترامپ این شانس واقعی را برای نشاندن دوباره ملاها بر سر میز مذاکره دارد.

ترامپ و مشاورانش باید این نکته را در نظر داشته باشند که تهران نیات آن ها را نه فقط بر اساس آنچه می گویند، بلکه بر مبنای آن چه در دیگر نقاط خاورمیانه به خصوص در قبال متحدان عرب آمریکا و اسراییل انجام می دهند ارزیابی می کنند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

* برگردان فارسی این مطالب تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آنها الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

XS
SM
MD
LG