لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۰۷

روز آزادی مطبوعاتسوم ماه مه روز آزادی مطبوعات نام گذاری شده است و این را به یاد ما می آورد که آزادی و استقلال مطبوعات، امری اساسی برای دموکراسی است.

هرکجا رسانه ها خاموش شوند یا دولت آنها را کنترل کند، فعالیت های روزنامه نگاری محدود باشد و روزنامه ها به دلیل انتشار حقایق ناخوشایند مجازات شوند، دیکتاتورها با بیشترین حد راحتی و آسودگی خیال حکومت می کنند.

دلیلش این است که مطبوعات آزاد، تنها نهادی است که می تواند به گونه ای کارساز و پیوسته فریبکاری های دولت را فاش نماید و مردم را آگاه کند. روزنامه نگاران، دولت و صاحبان قدرت را مجبور می کنند صادق بمانند.

در حقیقت، رابطه روشنی بین آزادی مطبوعات و پاسخگویی عمومی وجود دارد، زیرا رسانه های آزاد بیشتر از دولت، به مردم خدمت می کنند.

تام مالینووسکی، مدیرکل وزارت امور خارجه آمریکا برای دموکراسی، حقوق بشر و کار گفت : «بحرانی را که به دلیل مداخله روسیه در اوکراین بوجود آمده و فکر ما را مشغول کرده، و آنچه را که پیش از آن روی داد و بی وقفه ادامه دارد در نظر بگیرید. کمپین سیستماتیک دولت روسیه برای تحت کنترل در آوردن روزنامه ها، کانال های رادیو و تلویزیون و شبکه های اجتماعی، خاموش کردن صداهای ناراضی و کنترل اطلاعاتی که مردم روسیه دریافت می کنند»

مالینوسکی که در محل دفتر نمایندگی آمریکا در سازمان ملل متحد سخن می گفت، اظهار داشت «بنابر این کرملین با ایجاد یک فضای بسته به روی اطلاعات و آگاهی رسانی در داخل روسیه، آزاد بوده است بدون هراس از مخالفت یا تنگناهای داخلی عمل کند.»

اما در بسیاری از کشورها، روزنامه نگاران وظایف خود را با مخاطرات شخصی بزرگ انجام می دهند. آنها در حالی که سعی دارند بدکرداری ها، سوء استفاده ها و فساد در بخش های عمومی و خصوصی را فاش کنند، با آزار، خشونت، ربوده شدن، ارعاب و حتی مرگ روبرو هستند.

مدیر کل وزارت امور خارجه گفت سیاست آمریکا این است که از آزادی رسانه ها، هر کجا که تهدید می شوند، دفاع کند. «ما در کنار روزنامه نگاران، نویسندگان، وبلاگ نویس ها، گویندگان و برنامه سازان رادیو و تلویزیون، عکاسان و فیلمبرداران، و کاربران رسانه های اجتماعی که در تلاش هستند واقعیت ها را پیدا کنند و ما را بدون سانسور یا هراس از تلافی جویی آگاه سازند، خواهیم ایستاد.»

مالینووسکی گفت « ما به این دلیل چنین می کنیم که باور داریم کاری درست است و اعلامیه جهانی حقوق بشر آزای مطبوعات را تضمین می کند. همچنین به این دلیل که جهانی که ما می خواهیم در آن زندگی کنیم، به آن متکی است.»
XS
SM
MD
LG