لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۵۶

ایران و خاورمیانه در مطبوعات آمریکا


واشنگتن پست از بازداشت یکی از ماموران پیشین سی آی ای به اتهام افشای اطلاعاتی مربوط به ایران در گفت و گو با یک خبرنگار خبر داده و می نویسد یک قاضی در ویرجینیا حکم بازداشت جفری استرلینگ از اهالی مونتانا را به اتهام دادن اطلاعات طبقه بندی شده مربوط به دفاع ملی به خبرنگار صادر کرده است. به نوشته واشنگتن پست، این مامور پس ازآنکه از سازمان اخراج شده در گفت و گو با جیمز رایزن خبرنگار نیویورک تایمز اطلاعات محرمانه را در اختیار او قرار داده است. در ادامه مقاله آمده است دستگاه اطلاعاتی از مدت ها پیش مطلع شده بود که استرلینگ اطلاعات مربوط به خرابکاری در برنامه هسته ای ایران را به رایزن می داده است.

***********

وال استریت جورنال با عنوان موج بازداشت ها، خبر دستگیری ده ها تن از مسیحیان در ایران را منتشر کرده و می نویسد در دو هفته ای که از کریسمس می گذرد مقام های ایرانی ده ها مسیحی را بازداشت کرده اند و این یکی دیگر از چالش ها برای جمعیت اندک مسیحی در خاورمیانه است. مقاله از بازداشت افرادی خبر داده که از اسلام به مسیحیت گرویده اند و از قول مرتضا تمدن استاندار تهران می نویسد بازداشت های بیشتری از مسیحیان ایران در راه است. تمدن گفته است مسیحیان تبشیری بر فعالیت ها ی تبلیغی خود در ایران افزوده اند و این یک تهاجم فرهنگی از سوی دشمن است. استاندار تهران، مسیحیان ایران را همانند طالبان به انگل هائی که بر بدنه جامعه در حال رشد هستند تشبیه کرده است.

**********

نیویورک تایمز درباره بازگشت اعتماد به طرفداران مقتدا صدر در پی بازگشت او از ایران در پی اقامت سه ساله اش در آن کشور به عراق، گزارش بلندی دارد و می نویسد با آنکه عده اندکی به استقبال این روحانی تندرو آمده بودند اما از هم اکنون مشخص است که وی بار دیگر کنترل اوضاع را در دست گرفته و رهبری گروهی را بر عهده دارد که خواهان بیرون رفتن نیروهای آمریکائی از عراقند. مقتدا صدر در نجف به طرفداران خود پایبندی به انضباط را توصیه کرده است.

نیویورک تایمز از قول رایان کراکر سفیر پیشین واشنگتن در بغداد می نویسد این سفیر چند ماه پیش گفته بود مقتدا صدر می تواند در سیاست عراق یک انقلاب ایجاد کند و حالا با بازگشت وی به نجف این پیش بینی سفیر تحقق یافته است.

XS
SM
MD
LG