لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۵

دونالد ترامپ


دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ از بیستم ژانویه سال ۲۰۱۷ میلادی آغاز شد که مطابق است با اول بهمن ۱۳۹۵ خورشیدی.

دونالد ترامپ چهل و پنجمین رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا

دونالد ترامپ به عنوان نامزد نهایی حزب جمهوریخواه برای انتخابات ریاست جمهوری ۸ نوامبر ۲۰۱۶ میلادی (۱۸ آبان ۱۳۹۵) انتخاب شد. مراسم رسمی ادای سوگند او پس از پیروزی در انتخابات روز ۲۰ ژانویه ۲۰۱۷ (اول بهمن ۱۳۹۵) در مقابل کنگره برگزار شد و بطور رسمی فعالیت خود را به عنوان چهل و پنجمین رییس جمهوری آمریکا آغاز کرد.

وی معتقد است ایالات متحده از ظرفیت‌های فوق العاده‌ای برخوردار است و فراتر از آنچه در گذشته به آن نائل شده دست خواهد یافت. شعار انتخاباتی دونالد ترامپ این بود که عظمت را بار دیگر به آمریکا باز گردانیم، و این دقیقا همانی است که او در پی تحقق آن است.

کودکی و تحصیلات

دونالد جی ترامپ یکی از مواردی است که می‌توان برای تعریف موفقیت آمریکایی استفاده است. در طول زندگی، او همواره استانداردهای تجارت و کارآفرینی را در سطح عالی در پیش گرفت، به ویژه در حوزه املاک، ورزش و دنیای سرگرمی. به همین ترتیب، ورود او به دنیای سیاست و خدمات عمومی، در نخستین حضور در عرصه این رقابت بزرگ سیاسی، با پیروزی همراه شد.

پس از فارغ التحصیلی از دانشکده اقتصاد وارتون، آقای ترامپ پا جای پدر در حوزه تجارت ملک گذاشت و وارد بازار توسعه املاک و مستغلات نیویورک شد. نشان ترامپ خیلی زود در زمره معتبرترین نشان‌ها در منطقه منهتن نیویورک و به تبع آن در جهان قرار گرفت. وی در عین حال تبدیل به یک نویسنده مطرح شد و ۱۴ کتاب پرفروش منتشر کرد؛ از جمله «هنر معامله‌گری» که به عنوان نخستین اثر از او منتشر شد.

ورود به دنیای سیاست

دونالد ترامپ در تاریخ ۱۶ ژوئن ۲۰۱۵ داوطلبی خود را برای انتخابات پائیز ۲۰۱۶ را اعلام کرد و پس از کناره گیری هفده داوطلب دیگر جمهوریخواه از رقابت‌های درون حزبی، در ژوئیه ۲۰۱۶ رسما نامزدی حزب جمهوریخواه را در انتخابات ۸ نوامبر ۲۰۱۶ (۱۸ آبان ۱۳۹۵) پذیرفت. وی رقابت نهایی را نیز با کسب بیشترین آرای الکترال که یک نامزد جمهوریخواه در ۲۸ سال گذشته کسب کرده بود، با پیروزی پشت سر گذاشت.

دونالد ترامپ در بیش از ۲۶۰۰ بخش (کانتی) در سراسر ایالات متحده به پیروزی رسید، که بیشترین آمار از بعد از پیروزی رونالد ریگان در انتخابات سال ۱۹۸۴ میلادی محسوب می‌شود. علاوه بر آن، وی بیش از ۶۲ میلیون رأی از آرای مردمی را به خود اختصاص داد، که بیشترین آرای مردمی کسب شده توسط یک نامزد جمهوریخواه است. آقای ترامپ در مجموع ۳۰۶ رأی الکترال را کسب کرد که بیشترین میزان کسب شده یک نامزد جمهوریخواه پس از جرج هربرت واکر بوش در سال ۱۹۸۸ میلادی به این طرف است.

دیدگاه‌های دونالد ترامپ

میلیون‌ها آمریکایی به حمایت از پیام او در ساختن دوباره کشور برخاستند که حقیقتا یک پیروزی ملی و یک جنبش تاریخی محسوب می‌شود.

دونالد جی ترامپ کارزار انتخاباتی خود را بر نقاطی متمرکز کرد که می‌دانست جمهوریخواهان برای پیروزی کار دشواری پیش رو دارند – مانند فلینت در میشیگان، مدارس کلیولند در اوهایو و کلیساهای اسپانیایی تباران در فلوریدا – چرا که می‌خواست پیام خود در زمینه «اقتدار اقتصادی» ایالات متحده را به گوش همه آمریکایی‌ها برساند.

میلیون‌ها نفر از کسانی که به تازگی به صف جمهوریخواهان پیوسته بودند، به دلیل تمرکز دونالد ترامپ بر ارتقای سطح رفاهی مردم از طریق معاملات بهتر تجاری به وی اعتماد کرده و در نهایت به او رأی دادند و با فاصله توانست مناطق جدیدی که انتظار نمی‌رفت را به نقاط قرمز – مشخصه حزب جمهوریخواه – به نقشه آرای سیاسی انتخابات اضافه کند.

روشن است که پیروزی پرزیدنت ترامپ یکی از دلایلی است که مردم آمریکا با پیشینه‌های مختلف را گرد هم آورد و وی از روز نخست برای نشان دادن ثمرات این پیروزی به مردم، با آمادگی کامل فعالیت‌های خود را در مقام ریاست جمهوری ایالات متحده آغاز کرده است.

بانوی اول و خانواده ترامپ

نام همسر پرزیدنت ترامپ «ملانیا» است که ۱۲ سال پیش با او ازدواج کرد. بارون، دونالد جونیور، ایوانکا، اریک و تیفانی نام فرزندان آنهاست. رئیس جمهوری و بانوی اول آمریکا همچنین هشت نوه دارند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG