لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۸

جو بایدن در میان نامزدهای حزب دموکرات پیشتاز است


جو بایدن معاون باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده که نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ شده است، در میان نامزدهای حزب دموکرات پیشتاز است.

به گزارش رویترز، براساس این نظرسنجی رای جو بایدن میان دموکرات‌ها و مستقل‌ها از ۲۴ درصد در ماه آوریل به ۲۹ درصد در هفته جاری افزایش پیدا کرده است.

بایدن در حال حاضر به جز در میان گروه سنی ۱۸ تا ۳۷ سال، که حامی برنی سندرز هستند، پیشتاز است.

۲۹ درصد از زنانی که خود را دموکرات یا مستقل می‌دانند هم اعلام کرده‌اند که به بایدن رای خواهند داد. میزانی که ۴ درصد بیشتر از ماه گذشته است.

۱۳ درصد از دموکرات‌ها و مستقل‌ها هم اعلام کرده‌‌اند که به برنی سندرز رای خواهند داد. رای دیگر نامزدها اما از ۶ درصد تجاوز نمی‌کند.

بایدن دو بار در سالهای ۱۹۸۸ و ۲۰۰۸ نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شد و هشت سال به عنوان معاون ریاست جمهوری در کنار باراک اوباما، رئیس جمهور پیشین آمریکا حضور داشت.

وی همچنین از نظر سنی در میان هجده چهره مطرحی که رسما اعلام داوطلبی برای نامزدی حزب دموکرات کرده‌اند، در جایگاه دوم قرار دارد. برنی سندرز سناتور ایالت ورمانت، با ۷۷ سال سن، مسن‌ترین داوطلب این رقابت‌هاست.

بایدن پیشتر از سوی چند زن به «رفتار نامناسب با زنان» متهم شده بود. او اما در بیانیه‌ای گفته بود در کارزارهای انتخاباتی، بسیاری را در آغوش کشیده و بوسیده ولی هرگز فکر نمی‌کند رفتاری نامناسب داشته است.

نامزد حزب دموکرات به احتمال زیاد رقیب دونالد ترامپ نامزد حزب جمهوری‌خواه در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا خواهد بود که نوامبر سال ۲۰۲۰ برگزار می‌شود.


https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG