لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۴

ترامپ انتقادها درباره «تضاد منافع» را رد کرد؛ احوال پرسی رئیس جمهوری آرژانتین خبرساز شد


رئیس جمهوری منتخب آمریکا روز سه‌شنبه در بازدید از ساختمان نیویورک تایمز و گفت‌وگو با سردبیران آن نشریه، به برخی انتقادهای اخیر درباره آنچه «تضاد منافع» اقتصادی او با منافع ملی کشور مطرح شده است، واکنش داد.

دونالد ترامپ در این دیدار به صراحت گفت که «قانون از من حمایت می کند، پرزیدنت می‌تواند تضاد منافع داشته باشد.» وی پیشتر گفته بود حسابداران و وکلای او اظهارنامه‌های مالیاتی را تنظیم کرده‌ و او امیدوار است که این کار به درستی انجام شده باشد.

در جریان مبارزات انتخاباتی چند بار موضوع بررسی حساب‌های موسسه خیریه ترامپ مطرح شد، اما این سرمایه دار ۷۰ ساله اهل نیویورک هر بار آن را به عنوان یک «حرکت سیاسی» از جانب مخالفانش رد کرد.

وی پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری هشتم نوامبر، به جز دیدار با برخی سیاستمداران، با افرادی گفت‌وگو کرده که ممکن است از منافع اقتصادی او در خارج از کشور نگهداری کرده و آن را توسعه دهند.

نامزد حزب جمهوریخواه در انتخابات ریاست جمهوری هشتم نوامبر، در مقابل، همواره از کمک‌های به گفته او «مشکوک» به مبارزات انتخاباتی رقیب دموکراتش هیلاری کلینتون و بنیاد خیریه کلینتون‌ها به شدت انتفاد می‌کرد.

با این حال روزنامه واشنگتن پست گزارش داد که یک میلیادر اوکراینی، ۱۵۰ هزار دلار به کارزار انتخاباتی او کمک کرده و دونالد ترامپ نیز از درآمدهای موسسه خیریه ترامپ برای پرداخت هزینه‌های کشیدن یک نقاشی از خود و تامین مخارج یک دعوای حقوقی استفاده کرده است.

احوال پرسی رئیس جمهوری آرژانتین

در همین حال، سوزان مالکورا وزیر خارجه آرژانتین گفته است که رئیس جمهوری این کشور با دونالد ترامپ و دخترش تلفنی صحبت کرده، اما در مورد پروژه‌های اقتصادی آقای ترامپ در آرژانتین حرفی به میان نیامده است.

بخش بزرگی از یک پروژه ساخت و ساز در شهر بوئنوس آیرس در آرژانتین متعلق به دونالد ترامپ است. وزیر خارجه آرژانتین گفت که گفتگوی تلفنی رئیس جمهوری کشورش با آقای ترامپ صرفا به تبریک گویی محدود بود و وقتی متوجه شد که ایوانکا، دختر آقای ترامپ هم نزد اوست، تلفنی با او نیز خوش و بش کرد.

دونالد ترامپ پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری، به جز دیدار با سیاستمداران، با افرادی گفتگو کرده که ممکن است از منافع اقتصادی او در خارج از کشور نگهداری کرده و آن را توسعه دهند.

ترامپ: هیلاری را دادگاهی نمی‌کنم

رئیس جمهوری منتخب آمریکا که پنجاه و هفت روز دیگر، رسما وارد کاخ سفید خواهد شد، روز سه شنبه در دیدار با ناشر و سردبیران روزنامه نیویورک تایمز تاکید کرد که قصد ندارد به هیلاری کلینتون رقیب انتخاباتی خود آسیب بزند.

ملاقات دونالد ترامپ با سردبیران روزنامه نیویورک تایمز علی رغم آن صورت گرفت که آن روزنامه از رقیب او هیلاری کلینتون حمایت می‌کرد و آقای ترامپ نیز با ارسال پیام های توئیتری بارها از مواضع این روزنامه انتقاد کرده بود.

دونالد ترامپ پیشتر قول داده بود که در صورت راه یافتن به کاخ سفید، با تعیین دادستان مخصوص، خانم کلینتون را به دلیل استفاده از سرور شخصی در ایمیل‌های کاری در زمانی که وزیر بود، به محاکمه بکشاند.

اما ترامپ در ملاقات با مسئولان روزنامه نیویورک تایمز صریحا تاکید کرد که این کار را نخواهد کرد و جدا نمی‌خواهد به هیلاری کلینتون یا همسر او بیل کلینتون آسیب بزند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG