لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۹

تداوم تنش میان آمریکا و ایران در آستانه تعطیلات تابستانی پرزیدنت ترامپ


پرزیدنت ترامپ تعطیلات تابستانی ده روزه خود را از امروز در حالی شروع می کند که عواقب ناشی از تنش با جمهوری اسلامی ایران، نگرانی ‌های مرتبط با موشک‌پرانی‌های اخیر کره شمالی و مذاکرات بی نتیجه تجاری با چین کماکان همراه اوست.

پرزیدنت ترامپ پیش از ترک واشنگتن برای شروع تعطیلات تابستانی خود در باره ایران صحبتی نکرد اما پیشتر با انتشار چند توئیت ضمن اشاره به مشکلات جدی اقتصادی در ایران برخی از تماس‌های امانوئل ماکرون همتای فرانسوی‌اش با تهران را موجبی برای گمراهی خوانده بود.

پرزیدنت ترامپ نوشته بود: «ایران دچار مشکلات اقتصادی جدی است. آنها در نهایت استیصال می‌خواهند با ایالات متحده صحبت کنند؛ اما از سوی همه کسانی که مدعی نمایندگی ما هستند، از جمله [امانوئل] ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه، نشانه‌های ضد و نقیضی دریافت می‌کنند.»

پرزیدنت ترامپ در ادامه این پیام که در حساب کاربری خود در شبکه توئیتر منتشر کرده است نوشت: «می‌دانم نیت امانوئل، مثل همه آنهای دیگر، خیر است. اما هیچکس غیر از خود ایالات متحده از جانب ایالات متحده سخن نمی‌گوید. هیچکس اجازه ندارد به هیچ نحو، یا شکلی، ما را نمایندگی کند!»

در واکنش به این توئیت ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه با انتشار بیانیه ای گفت پاریس با تمام توان برای برقراری صلح و امنیت و کاهش تنش در منطقه خلیج فارس تلاش می کند و برای این کار نیاز به دریافت مجوز ندارد.

در همین حال سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت، مقام های ایران می دانند با چه کسی در آمریکا تماس بگیرند.

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: «گمان نکنم که ما گفته باشیم که ما حتماً باید با شخص الف یا ب حرف بزنیم. درخواست ما از آیت الله و روحانی این است که به فکر کشورشان باشند و از اقدامات تروریستی در منطقه دست بردارند. اگر آنها بخواهند بعنوان یک کشور نرمال رفتار کنند، یعنی کاری که آنها را به جامعه جهانی بر می گرداند و منجر به رفع تحریم های می شود، دقیقاً می دانند که با چه کسی تماس بگیرند. او پرزیدنت ترامپ است.»

رئیس جمهوری آمریکا پیش از پرواز به سوی نیوجرسی و شروع تعطیلاتش به آخرین تحولات در روابط با چین و کره شمالی نیز اشاره کرد: «با چین خیلی خوب داریم پیش می رویم و گفتگوها در جریان است. چین برای ارزان کردن صادرات و رقابت ناعادلانه با آمریکا، ارزش پول ملی اش را پائین آورده اما وضعیت اقتصادی ما بقدری خوب است که این کار خللی در بازار سهام ایجاد نکرده است. در مورد کره شمالی هم باید بگویم که پرتاب چند موشک در روزهای اخیر که تمام آنها کوتاه برد بودندبه نشانه نارضایتی از مانور مشترک ما با کره جنوبی انجام شده است. اما رهبر کره شمالی نامه بسیار زیبائی در سه صفحه برای من نوشته ، که توسط پیک مخصوص مستقیماً از کره شمالی به واشنگتن ارسال شده و به دست من رسیده است.»

کره شمالی در کمتر از یک هفته اخیر، چهار موشک بالیستیک کوتاه برد به سمت دریای ژاپن پرتاب کرده و این در حالی است که رزمیش مشترک و سالانه آمریکا و کره جنوبی از فردا آغاز می شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG