لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۷

باب بردلی، نخستین سرمربی آمریکایی لیگ برتر انگلیس


باب بردلی
باب بردلی

باشگاه فوتبال «سوانسی» اعلام کرد، «باب بردلی» سرمربی پیشین تیم ملی آمریکا را برای هدایت این باشگاه برگزیده، به این ترتیب او نخستین آمریکایی است که در لیک برتر انگلستان سرمربی خواهد شد.

باب بردلی یکی از پایه گذاران موج نوی فوتبال آمریکا محسوب می شود، او سالها در رقابتهای فوتبال کالج ها و دانشگاههای آمریکا مربیگری کرد. پس از آن دوران موفقی در لیگ حرفه ای فوتبال آمریکا «ام.ال.اس» داشت و در سال دو هزار و شش بعنوان مربی تیم ملی آمریکا انتخاب شد.

تیم ملی آمریکا در زمان باب بردلی به افتخارات زیادی دست یافت و در سال دو هزار و ده میلادی و در آفریقای جنوبی به مرحله دوم این رقابتها صعود کرد.

باب بردلی در سال دو هزار و یازده و پس از شکست مقابل مکزیک در فینال رقابتهای «گلد کاپ» از مقام خود برکنار شد.

باب بردلی
باب بردلی

او در سالهای اخیر فعالیت های حرفه ای خود را خارج از آمریکا ادامه داده و یکی از معدود مربیان آمریکایی است که تجربه مربیگری در سایر کشورهای جهان را در کارنامه ورزشی خود دارد.

باب بردلی دو سال مربی تیم ملی مصر بود و علی رغم مشکلات سیاسی و بحران های مرتبط با «بهارعربی» نتایج قابل قبولی کسب کرد، هر چند که موفق نشد با این تیم به جام جهانی برزیل صعود کند.

او مدتی مربی تیم نروژی «استبک» بود و این باشگاه کوچک را به مقام سومی لیگ دسته اول آن کشور رساند و پس از آن در تیم دسته دومی «لو هاور» در فرانسه مربیگری کرد.

«سوانسی» یکی ازباشگاه های قدیمی و ریشه دار لیگ برتر انگلستان است و افتخارات زیادی در تاریخ ورزشی خود دارد. این تیم شروع ضعیفی در رقابت های امسال داشت و در هفت بازی نخست فقط یک پیروزی کسب کرد. همین موضوع باعث شد تا «جیسون لواین» مالک اصلی این تیم که آمریکایی است، «فرانسیسکو گوادین» مربی ایتالیایی باشگاه را اخراج کند.

باب بردلی
باب بردلی

هر چند که باشگاه با مربیان دیگری هم مذاکره کرد و «رایان گیگز» ستاره پیشین تیم منچستریونایتد هم تا آخرین لحظه از گزینه های جدی این پست بود، ولی در نهایت باب بردلی مربی «سوانسی» شد.

در سالهای اخیر بازیکنان آمریکایی زیادی در لیگ برتر فوتبال انگلیس حضور داشته اند ولی این نخستین باری است که یک آمریکایی مربی یکی از تیمهای این لیگ می شود.

XS
SM
MD
LG