لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۱

وزیر خارجه آمریکا از رویکرد کانادا در برابر ایران استقبال کرد


وزیر خارجه آمریکا روز جمعه از تصمیم کانادا در تقبیح و محکومیت جمهوری اسلامی ایران برای ادامه حمایت از تروریسم استقبال کرده است.

مایک پمپئو در توئیتی نوشت که آمریکا از این تصمیم و قصد کانادا برای افزودن نام سپاه پاسداران به لیست گروه‌های تروریستی استقبال می‌کند.

وی همچنین نوشت، ایرانیان در برابر سوء استفاده های رژیم فاسد به پا خاسته‌اند و آمریکا از این اقدام آنها حمایت می‌کند و از دیگر کشورها نیز می‌خواهد تا از رهبران ایران بخواهند پاسخگوی مردم خود باشند.

مجلس عوام کانادا روز سه شنبه از دولت آن کشور خواست مذاکرات با ایران را متوقف کند، و همچنین به افزودن نام سپاه پاسداران به فهرست تروریسم رأی داد.

در شهریور ۱۳۹۱ و کمی بعد از حمله به سفارت بریتانیا در تهران، دولت محافظه کار به نخست وزیری «استیون هارپر» روابط دیپلماتیک با ایران را کاهش داد.

مدتی بعد، با پیروزی لیبرال ها در انتخابات کانادا و بعد از توافق هسته‌ای سال ۱۳۹۴، دولت جدید کانادا اعلام کرد که خواستار از سرگیری روابط با تهران است.

با این حال در رای گیری این هفته در پارلمان کانادا، جاستین ترودو نخست وزیر کانادا در رای گیری برای تصویب این مصوبه شرکت کرد. برخی رسانه های کانادا این اقدام را تغییر سیاست دولت کانادا تلقی کرده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG