لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۹

مایک پمپئو: جمهوری اسلامی قربانی نیست، یک متجاوز است


مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده روز جمعه در کنفرانس جهانی انجمن آمریکایی مشاوران مسیحی در نشویل، ایالت تنسی سخنرانی کرد. او در دو بخش از سخنرانی خود به جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد.

وزیر خارجه آمریکا گفت: برای من، راستگویی چیزی نیست که فقط در گفت‌وگو‌های خصوصی [مهم باشد.] بلکه کاری است که در سیاست خارجی انجام می‌دهم - در مورد قانون‌شکنی و استبداد چین، در مورد این که چرا جمهوری اسلامی ایران نه یک قربانی، که یک متجاوز است ... و این که چرا آمریکا نیرویی برای خیر در جهان است‪.

وی همچنین در بخش دیگری از سخنانش گفت: حزب کمونیست چین بیش از یک میلیون مسلمان اویغور را در اردوگاه‌های ناحیه سین کیانگ چین بازداشت کرده و مورد اذیت و آزار قرار داده‌است. صفحات داستان ۱۹۸۴ جورج اورول در آن‌جا دارد به واقعیت تبدیل می‌شود. کشیش‌های مسیحی در جمهوری اسلامی ایران به شکل غیرقانونی دستگیر شده و مورد ضرب و جرح قرار می‌گیرند و به زندان می‌افتند.

سازمان های بین المللی مدافع حقوق بشر و وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا به دفعات برخورد حکومت جمهوری اسلامی با اقلیت های مذهبی و نقض حقوق شهروندی آنها را محکوم کرده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG