لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۹

سخنرانی پمپئو در دانشگاهی در تگزاس: ردپای اقدامات بدخواهانه رژیم ایران در عراق، سوریه و یمن دیده می‌شود


وزیر خارجه ایالات متحده در یک سخنرانی در جمع دانشجویان در ایالت تگزاس، در بخشی از سخنانش به فشار حداکثری بر جمهوری اسلامی به عنوان یک راهبرد برای تغییر رفتار رهبران رژیم ایران اشاره کرد.

مایک پمپئو دوشنبه عصر در تگزاس در جمع دانشجویان دانشگاه «ای اَند ام» تگزاس سخنرانی کرد.

او با اشاره به اینکه یک بخش اصلی کار در وزارت خارجه آمریکا ترویج امنیت ملی آمریکا است، گفت: این مقوله شامل اقداماتی مانند شکست داعش است. دیپلماتها افرادی بودند که توانستند ائتلاف جهانی علیه داعش را کنار هم قرار دهند. برقراری صلح بین طالبان و دولت مرکزی افغانستان جزو کارهای دیپلماتهاست. در صورت محقق شدن آن، سربازان آمریکا از طولانی ترین جنگ ما به خانه برمی گردند. مذاکرات کره شمالی نمونه دیگری است. به رغم اعمال سنگین‌ترین تحریمها، دیپلماتها به کار خود ادامه می دهند.

وزیر خارجه آمریکا تاثیر دیپلماسی بر اقتصاد ایالات متحده را دومین وظیفه مهم وزارت خارجه دانست و به دانشجویان گفت: تلاش برای بازکردن درهای جهان به اقتصاد آمریکا و تلاش برای از بین بردن موانع ایجاد پیوند اقتصادی و بازرگانی از وظایف ما است. همچنین ترغیب دیگر کشورها که محصولات آمریکای بهتر است و محصولات فن آوری 5G چینی که به حریم خصوصی آنها توجهی ندارند، به نفعشان نیست.

مایک پمپئو ترویج ارزشهای آمریکایی را بخش دیگری از وظیفه وزارت خارجه دانست و گفت: ارزش های ما همان دموکراسی، آزادی و احترام به حقوق بشر است. خروج آمریکا از شورای حقوق بشر، انتقال سفارتمان از تل آویو به اورشلیم، و اعمال فشار حداکثری بر رژیم جمهوری اسلامی ایران در همین راستا اعمال می شود. این رژیم حامی تروریسم است و ما به فشار ادامه می‌دهیم تا آنها رفتارشان را تغییر دهند. رژیمی که هم اکنون در حال توطئه و برنامه ریزی برای انجام ترور در کشورهای اروپایی است.

بعد از سخنرانی وزیر خارجه آمریکا، بخش پرسش و پاسخ بود. در این بخش آقای پمپئو در پاسخ به سوالی درباره ایران گفت: ما برای تحقق ثبات در خاورمیانه با ایجاد ائتلافی، داعش را از تمامی زمینهای که گرفته بود، بیرون راندیم و جنگ ما با آنها ادامه دارد. بخش دوم تحقق صلح و ثبات در منطقه شناسایی تهدید عمده دیگر یعنی جمهوری اسلامی ایران است. این رژیم حامی و بنیانگذار حزب الله، حامی بحران در سوریه، عامل ایجاد و تشکیل شبه نظامیان در عراق است. این ایران است که برای عدم حل بحران انسانی در یمن جلوی اجرای توافق استکهلم را گرفته است. ما تحریمها را گذاشتیم تا جمهوری اسلامی از این اقدامات خود دست بردارد. تحریم سپاه پاسداران نیز در همین راستا به فهرست گروه های تروریستی افزوده شد.

دانشگاه اِی اَند اِم تگزاس یکی از بزرگترین دانشگاه‌های آمریکا است که حدود پنجاه هزار دانشجو در کالج های خود دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG