لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۱

دیدگاه| ترامپ چه می‌خواهد؛ مایک پمپئو توضیح می‌دهد


گزارشی از والتر راسل مید در روزنامه وال استریت جورنال

وزیر خارجه آمریکا می گوید دولت ترامپ در پی نابود کردن نظم جهان لیبرال نیست بلکه هدفش منطبق کردن نظم جهانی با واقعیت های قرن بیست و یکم است.

مایک پمپو در مصاحبه ای با وال استریت جورنال گفت بسیاری از ساختارهای اقتصادی و دیپلماتیک که پرزیدنت ترامپ به تضعیف آن ها متهم می شود محصول دوره پس از جنگ جهانی دوم است که در آن موقع برای آمریکا معقول بود، اما در جهان پس از جنگ سرد با ظهور دوباره رقابت ژئوپولتیک «پرزیدنت ترامپ به درستی نیاز به یک شروع دوباره را تشخیص داده است».

وزیر خارجه آمریکا تاکید می کند از منظر رئیس جمهوری آمریکا آن چه اهمیت دارد تاثیر نهادهای جهانی و ائتلاف ها بر بهبود قدرت آمریکا در سال ۲۰۱۸ و فرای آن است نه آمریکای دهه ی ۶۰ یا ۸۰ یا حتی اوائل سال های ۲۰۰۰.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایالات متحده می گوید استراتژی «آمریکا نخست» نشانگر عقب نشینی آمریکا از رهبری جهانی نیست بلکه تاکیدی است بر اهمیت رهبری آمریکا ضمن تشخیص تمامیت ارضی ایالات متحده. رئیس جمهوری آمریکا آماده است هر کجا که تنظیمات و ترتیبات علیه آمریکا و کارگران آمریکایی است، روند موجود را بر هم بزند.

مایک پمپئو درباره مشکلات روابط آمریکا و آلمان با اشاره به بودجه دفاعی ناتو می گوید مهم است آلمان تعهد خود به تامین امنیت مردم اش را نشان بدهد و همچنین نظام های تعرفه ای و غیرتعرفه ای ایجاد کند که منصفانه و متقابل باشد. پمپئو می گوید وقتی این دو مشکل حل بشود روابط آمریکا و آلمان از اصطکاک فعلی فاصله گرفته و محکم تر از همیشه خواهد شد.

وزیر خارجه آمریکا که سه سال به عنوان سرباز گشت در مرز غرب و شرق آلمان خدمت کرده بود می گوید آلمان در قلب او جایی خاص دارد.

پمپئو معتقد است در طول بیش از یک دهه سیاست خارجی آمریکا بر مبارزه با تروریسم متمرکز بود، اما امروز ضمن حفظ این امر به عنوان یک اولویت به ژئوپولتیک قدرت های بزرگ مانند چین و روسیه توجه بیشتری خواهد شد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG