لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۳

دیدگاه| دموکرات‌ها حالا دلیل خوبی برای تائید صلاحیت مایک پمپئو دارند


یادداشتی در وبسایت روزنامه هیل از هرمن پرچنر، رئیس «شورای سیاست خارجی آمریکا» در واشنگتن دی سی

صلاحیت مایک پمپئو برای مقام وزیر خارجه آمریکا باید به فوریت توسط سنای آمریکا تائید شود زیرا او نه تنها بسیار صاحب صلاحیت است بلکه ایالات متحده بدون یک وزیر خارجه موثر در شرایطی خطرناک قرار دارد.

هدف از دیپلماسی آمریکا پیشبرد منافع ایالات متحده ضمن پرهیز از جنگ است. توفیق در این عرصه بستگی به تهدید، تضمین و پیشنهادهای معتبر دیپلمات های آمریکایی دارد. این اعتبار ضروری در گرو رابطه وزیر خارجه با رئیس جمهور است. این جدی ترین دلیل عالی بودن انتخاب پمپئو به عنوان وزیر خارجه بعدی ایالات متحده است.

برای درک این نکته کافی است شرایط رکس تیلرسون، وزیر خارجه قبلی، را به یاد بیاوریم.

وضعیت برای پمپئو بسیار متفاوت است. او در مقام مدیر سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا طی جلسات روزانه برای ارائه گزارش هایی از تهدیدها و چالش های جهانی ارتباطی نزدیک با رئیس جمهوری برقرار کرد.

موفقیت هر وزیر خارجه همچنین در گرو همکاری نزدیک با کنگره است. سابقه کاری مایک پمپئو در مجلس نمایندگان آمریکا از این منظر امتیازی برای او محسوب می شود. تائید صلاحیت او به عنوان مدیر سی آی ای با رای ۶۶ سناتور جمهوریخواه و دموکرات نشان از رویکرد دو حزبی او دارد.

برای رسیدگی به چالش های پیش روی آمریکا از کره شمالی تا سوریه و روسیه و ایران و چین، وزارت خارجه آمریکا تحت رهبری مایک پمپئو نقشی عمده خواهد داشت.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG