لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۹

وزیر خارجه آمریکا از ایران، روسیه، کوبا و چین خواست نیروهای خود را از ونزوئلا بیرون ببرند


مصاحبه مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا با شبکه سی بی اس - ۲۴ آوریل ۲۰۱۹
مصاحبه مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا با شبکه سی بی اس - ۲۴ آوریل ۲۰۱۹

وزیر خارجه آمریکا می‌گوید ایران، روسیه، کوبا و چین باید نظامیان و نیروهای شبه نظامی خود را از ونزوئلا بیرون ببرند و به جنبش دموکراسی خواهی آن کشور اجازه رشد و نمو بدهند.

مایک پمپئو این مطلب را روز یکشنبه ۱۵ اردیبهشت در گفت‌وگوهای جداگانه با سه شبکه خبری تلویزیونی آمریکایی ای بی سی، سی بی اس، و فاکس نیوز مطرح کرد.

وی به فاکس نیوز گفت، مستشاران نظامی کشورهایی مانند ایران و کوبا عملاً به نیروهای رژیم نیکلاس مادورو و به ویژه به شبه نظامیان موسوم به «کالکتیوو» که هدفشان سرکوب مخالفان است کمک می‌کنند.

آقای پمپئو در این زمینه بر خواست هایی تاکید گذاشت که پرزیدنت ترامپ نیز خواستار آنها است: «پرزیدنت به روشنی گفته که روسیه باید از ونزوئلا بیرون برود. این امر شامل ایران، چین و به ویژه کوبا هم می‌شود. این کشورها باید نظامیان و شبه نظامیان شان را از ونزوئلا بیرون ببرند و به مردم اجازه دهند تا دموکراسی شان را بازسازی کنند.»

وزیر خارجه دولت پرزیدنت ترامپ در مصاحبه دیگری با شبکه خبری ای بی سی گفت، حضور خوان گوایدو رئیس جمهوری موقت ونزوئلا و شماری از نظامیان آن کشور در اواسط هفته گذشته در نزدیکی پایگاه هوایی «لاکارلاتا» در پایتخت، بخشی از تلاش مردم این کشور برای برقراری مجدد دموکراسی در ونزوئلا بود.

مایک پمپئو گفت، «این مردم ونزوئلا هستند که می‌خواهند دموکراسی را در کشورشان برقرار کنند. آمریکا و ۵۳ کشور دیگر جهان هم از آن مردم و خوان گوایدو به عنوان رئیس جمهوری موقت ونزوئلا حمایت می‌کنند. صرف نظر از این که تغییر این هفته یا ماه آینده انجام شود، با بی برقی و بی آبی و گرسنگی گسترده، آشکار است که مادورو دیگر نمی‌تواند حکومت کند.»

خوان گوایدو رئیس جمهوری موقت ونزوئلا پیشتر نیز به روزنامه واشنگتن پست گفته بود که پرسنل ارتش ونزوئلا سرانجام به مادورو پشت خواهند کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG