لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۳

مایک پمپئو اعضای دموکرات مجلس نمایندگان را به «رفتار قلدرانه» با وزارت خارجه متهم کرد


بخش انگلیسی صدای آمریکا – وزیر خارجه آمریکا اعضای دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا را متهم کرده است که تلاش دارند با برنامه ریزی برای شهادت کارکنان وزارت خارجه درباره تماس تلفنی پرزیدنت ترامپ با رئیس جمهوری اوکراین، آنها را مرعوب کنند.

آقای پمپئو روز سه شنبه با ارسال نامه‌ای در پاسخ به کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان، دموکراتها را متهم به تلاش برای «مرعوب کردن» و «رفتار قلدرانه» با مقام‌های وزارت خارجه کرد و اعلام کرد که شهادت کارکنان که توسط این کمیته برنامه ریزی شده است، «امکان پذیر» نیست.

سه کمیته در مجلس نمایندگان آمریکا برای شنیدن شهادت پنج مقام فعلی و قبلی وزارت خارجه درباره نقش آنها در تماس دو ماه پیش پرزیدنت ترامپ و رئیس جمهوری اوکراین، برنامه ریزی کرده‌اند. این تماس تلفنی موجب به راه افتادن روند استیضاح پرزیدنت ترامپ در مجلس نمایندگان شد.

نامه وزیر خارجه آمریکا در حالی فرستاده شد که به نوشته وال استریت جورنال، آقای پمپئو یکی از کسانی بود که به این مکالمه تلفنی گوش می‌داد؛ امری که وزارت خارجه را بیشتر درگیر روند استیضاح کرد.

یک افشاگر شکایتی را مطرح کرده است که میگوید پرزیدنت ترامپ در پی کمک گرفتن از ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، بوده است تا اطلاعاتی برای متهم کردن پسر جو بایدن، که زمانی در اوکراین فعالیت اقتصادی داشت، و نیز شخص جو بایدن، بیابد.

جو بایدن، معاون رئیس جمهوری در دوره پرزیدنت اوباما، از داوطلبان نامزدی حزب دموکرات برای انتخابات ریاست جمهوری سال آینده است و می‌تواند پرزیدنت ترامپ را در این انتخابات با چالش روبرو کند.

پرزیدنت ترامپ روز سه شنبه ۹ مهر بار دیگر اعلام کرد که افشاگری که شکایتنامه را ارائه کرده ، اطلاعات غلط داده است، در حالی که مدیر اطلاعات ملی آمریکا تاکید کرد که طبق مقایسه، مطالب عنوان شده مطابق متن پیاده شده از گفت و گوی تلفنی پرزیدنت ترامپ و همتای اوکراینی او بوده است.

پرزیدنت ترامپ در پیام های توئیتری با بیان اینکه مطالب افشاگر درباره «گفت و گوی بی نقص» او با رئیس جمهوری اوکراین غلط بوده است، خواستار انجام مصاحبه با افشاگر و کسی که به گفته او اطلاعات «غلط» را به افشاگر داده، شد.

اما سناتور جمهوریخواه، چاک گراسلی، در بیانیه ای از محافظت از افشاگر دفاع کرد و گفت: «به نظر می رسد این فرد قوانینی که مربوط به محافطت از یک افشاگر می شود را دنبال کرده است و بنابراین باید تحت محافظت قرار بگیرد.»

او اضافه کرد که ادعاهای مطرح شده بر اساس اطلاعات دست دوم نباید کنار گذاشته شود بلکه نیازمند کار بیشتر برای رسیدن به حقیقت، ارزیابی و یافتن میزان اعتبار ادعا است.

وکلای فرد افشاگر ضمن تاکید بر لزوم مخفی ماندن هویت او، نسبت به فاش شدن هویتش ابراز نگرانی کرده‌اند.

.
https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG