لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۱۰

کنفرانس خبری پرزیدنت ترامپ با اشاره‌ای کوتاه به ایران | پمپئو: اروپا هم با ما موافق است که برجام دیگر عملی نیست


رئیس جمهوری ایالات متحده در بخشی از کنفرانس خبری در پایان سه روز حضور او هیئت ایالات متحده در گردهمایی سالانه رهبران جهان در مقر سازمان ملل در نیویورک، بدون اسم بردن از رهبران جمهوری اسلامی گفت که این کشور هرگز به کشتی آمریکایی حمله نمی کند.

پرزیدنت دونالد ترامپ چهارشنبه عصر ۳ مهر با اشاره با نشست خود با رهبران برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس، گفت: آنها (ایرانی‌ها) بیایند سمت ما، وضع شان خراب می شود. ولی خب آنها هرگز، هرگز به کشتی آمریکایی حمله نمی کنند. ببینید، من دنبال دردسر نمی گردم. ولی بگویم اگر آنها اینکار را بکنند در یک معضل بزرگ گرفتار می شوند.

پرزیدنت ترامپ بارها گفته به دنبال جنگ با ایران نیست و هدف کارزار فشار حداکثری بر ایران، تغییر رفتار جمهوری اسلامی ایران است. آمریکا می گوید ایران بزرگترین کشور حامی تروریسم در جهان است. ایالات متحده خواستار تغییر رفتار جمهوری اسلامی و توافقی جایگزین برجام شده است.

در بخشی از کنفرانس خبری پرزیدنت ترامپ، مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده درباره ایران سخن گفت. او گفت: در گفت‌وگو با همپیمانان اروپایی به این نتیجه رسیدیم که توافق اتمی برجام با این چارچوب عملی و اجرایی نیست و نمی‌تواند ثبات در منطقه ایجاد کند.

وزیر خارجه آمریکا افزود: ما با همپیمانان اروپایی‌مان گفت‌وگوهای خیلی خوبی داشتیم و تایید کردند حملات در عربستان سعودی کار ایران بوده، که من و پرزیدنت ترامپ گفته بودیم و آن‌ها هم حالا به ما پیوستند.

مایک پمپئو افزود: ملاقات‌هایی با متحدان در خاورمیانه و سران کشورهای شورای همکاری خلیج داشتیم. ما می‌خواهیم راه‌حلی صلح آمیز با جمهوری اسلامی ایران پیدا کنیم. ولی تصمیم‌گیری با ایران است؛ آیا می‌خواهند خشم و خشونت و نفرت و همان طور که پرزیدنت ترامپ گفت، عطش آن‌ها به خون متوقف می‌شود یا نه.

وزیر خارجه ایالات متحده گفت: امیدوارم نتیجه‌ای حاصل شود که برای همه خوب باشد و ما اطمینان پیدا می‌کنیم آن‌ها هیچگاه به بمب اتمی دستیابی نداشته و نتوانند موشک‌های بالیستیک خود را برای تهدید تمام جهان استفاده کنند.

استیون منوشن وزیر خزانه‌داری ایالات متحده هم پس از آقای پمپئو و در سخنانی کوتاه به ایران اشاره کرده و گفت: در مورد کمپین فشار حداکثری، گفت‌وگوی خوبی با همپیمانان خود داشتیم و اروپایی‌ها گفتند آن را اجرا می‌کنند و هیچ‌کاری را بدون اجازه ما انجام نخواهند داد.

نسخه کامل این کنفرانس خبری را با ترجمه همزمان از یوتیوب صدای آمریکا دنبال کنید:
https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif
XS
SM
MD
LG