لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۵

ابراز خرسندی مایک پمپئو و جان بولتون از به رسمیت شناختن گوایدو توسط اروپایی‌ها


مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا روز دوشنبه ۱۵ بهمن ماه و با صدور بیانیه‌ای از پیوستن چند کشور دیگر اروپایی به شمار کشورهایی که ریاست جمهوری موقت خوان گوایدو در ونزوئلا را به رسمیت شناخته‌اند، ابراز خرسندی کرد.

در این بیانیه آقای پمپئو گفته است: «ما از تصمیم اتریش، جمهوری چک، دانمارک، آلمان، استونی، فنلاند، فرانسه، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، هلند، لهستان، پرتغال، اسپانیا، سوئد و بریتانیا برای به رسمیت شناختن ریاست جمهوری موقت خوان گوایدو در ونزوئلا، استقبال می‌کنیم.»

وزیر خارجه ایالات متحده افزوده است: «ما همچنین از تصمیم پارلمان اروپا در ۳۱ ژانویه (۱۱ بهمن) در به رسمیت شناختن ریاست جمهوری مشروع و موقت ونزوئلا بسیار خوشوقت شدیم. همه این‌ها به ایالات متحده آمریکا و ۲۳ کشور دیگر پیوستند که همگی خوان گوایدو را به عنوان رئیس جمهوری بر اساس قانون اساسی ونزوئلا، به رسمیت شناخته‌اند.»

آقای پمپئو گفت: «ما از تمامی کشورهای دیگر از جمله اعضای اتحادیه اروپا می‌خواهیم که با به رسمیت شناختن خوان گوایدو و حمایت از پارلمان ملی در بازگرداندن دموکراسی و قانون اساسی به ونزوئلا کمک کنند.

وزیر خارجه آمریکا افزود: «ما همچنین درخواست از نیروهای نظامی ونزوئلا را تکرار می‌کنیم که حافظ قانون اساسی و حمایت از تمامی شهروندان ونزوئلا - از جمله خوان گوایدو رئیس جمهوری موقت و خانواده‌اش، شهروندان آمریکا و دیگر کشورها - باشند.»

ایالات متحده آمریکا نخستین کشوری بود که ریاست جمهوری خوان گوایدو را به رسمیت شناخت.

واکنش جان بولتون

روز دوشنبه همچنین جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید در پیامی در توئیتر گفت: «ایالات متحده از تصمیم کشورهای اروپایی برای به رسمیت شناختن خوان گوایدو، رئیس جمهوری ونزوئلا استقبال می‌کند.»

جان بولتون افزوده است: «از دیگر کشورها می‌خواهیم مقابل استبداد و رنج سرتاسری در ونزوئلا ایستادگی کنند و همین تصمیم مسئولانه را بگیرند که از دموکراسی در ونزوئلا حمایت کنند.»

برخی کشورهای اروپایی با پایان یافتن مهلت هشت روزه به «نیکلاس مادورو» برای برگزاری انتخابات جدید ریاست‌جمهوری در ونزوئلا، اعلام کردند که «خوان گوایدو» را به عنوان رئيس‌جمهوری موقت این کشور به رسمیت می‌شناسند.

آمریکا نخستین کشوری که گوایدو را به رسمیت شناخت

خوان گوایدو، رئیس پارلمان ونزوئلا روز چهارشنبه سوم بهمن ماه در جمع هزاران معترض به سیاست‌های مادورو، خود را به عنوان رئیس جمهوری موقت ونزوئلا معرفی کرد. آمریکا نخستین کشوری بود که ریاست جمهوری او را به رسمیت شناخت.

بعد از ایالات متحده آمریکا، کانادا و بسیاری از کشورهای آمریکای لاتین هم از ریاست‌جمهوری موقت گوایدو حمایت و دولت مادورو را «نامشروع» معرفی کرده بودند.

پرزیدنت ترامپ روز یک‌شنبه احتمال اعزام نیروی نظامی به ونزوئلا را رد نکرد و گفت این یکی از گزینه‌های موجود است.

اتحادیه اروپا با تاکید بر «غیرقانونی» بودن آخرین انتخابات ریاست‌جمهوری برگزار شده در ونزوئلا، به مادورو هشت روز مهلت داده بود تا شرایط برگزاری انتخاباتی جدید در این کشور را فراهم کند. مسئله‌ای که از سوی مادورو رد شده بود.

ایران، روسیه و کره شمالی؛ حامیان مادورو

روسیه، در کنار چین، جمهوری اسلامی ایران، کره شمالی و ترکیه از جمله کشورهایی هستند که هم‌چنان از ادامه حکومت نیکلاس مادورو در ونزوئلا حمایت می‌کنند.

این تصمیم کشورهای اروپایی با مخالفت روسیه مواجه شده است. کرملین به رسمیت شناختن گوایدو را «مداخله خارجی» در امور ونزوئلا توصیف کرده و بر «ضرورت حل مسائل داخلی ونزوئلا از سوی مردم این کشور» تاکید کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG