لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۱

وزیر خارجه آمریکا از آغاز رسمی فرایند خروج ایالات متحده از توافق اقلیمی پاریس خبر داد


ایالات متحده قصد خود برای خروج از توافق اقلیمی پاریس را به صورت رسمی به سازمان ملل اعلام کرد.

مایك پومپئو وزیر خارجه ایالات متحده، روز دوشنبه ۱۳ آبان ماه گفت که او اعلامیه رسمی را برای خروج از توافق اقلیمی پاریس را به سازمان ملل ارسال كرده است. بر این اساس فرآیند یک ساله خروج از این توافق شروع می شود.

وزیر خارجه آمریکا در یک توئیت با اشاره به این که از امروز(دوشنبه) فرایند رسمی خروج از توافق پاریس آغاز می شود، نوشت که «ایالات متحده به سابقه خود به عنوان پیشرو در جهان در کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای، پرورش مقاومت، رشد اقتصاد و تامین انرژی برای همه شهروندانش افتخار می کند. مدل ما، واقعی و عملگرایانه است.»

توافق تغییرات آب و هوایی یا اقلیمی در سال ۲۰۱۵ میان ۱۹۵ کشور جهان در پاریس امضا شد. دولت باراک اوباما آن را از طرف آمریکا امضا کرد. آن زمان، همه کشورها غیر از نیکاراگوئه و سوریه پیمان را امضا کردند.

پیش از این دونالد ترامپ اعلام کرده بود که شاید زمان آن فراسیده تا به این معاهده پایان داده شود.

آمریکا سال گذشته اعلام کرده بود که از معاهده اقلیمی پاریس خارج می‌شود، معاهده‌ای که با هدف کاستن از انتشار گازهای گلخانه‌ای به دست آمد و تقریبا همه کشورهای جهان به آن پیوسته‌اند.

خروج از این معاهده یکی از وعده‌های انتخاباتی دونالد ترامپ بود. به گفته او، این پیمان «برای مردم آمریکا هزینه‌بر» است و تحقیقات نشان می‌دهد که اجرای این معاهده تا سال ۲۰۲۵ بیش از دو و نیم میلیون فرصت شغلی را در کشورش از بین می‌برد.

گفته می شود فعالان و کارشناسان این حوزه هشدار داده‌اند که این پیمان فاقد اهداف یا امید به بهبود اقدامات آب و هوایی است و در آن به طور شفاف به موضوعات کلیدی همچون اختصاص بودجه به پروژه‌های اقلیمی در کشورهای در حال توسعه پرداخته نشده‌ است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG