لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۸

آمریکا خواستار تشکیل یک دولت کارآمد و پاسخگو به نیازهای شهروندان در لبنان شد


تظاهرات ضددولتی در بیروت، پایتخت لبنان
تظاهرات ضددولتی در بیروت، پایتخت لبنان

در پی کناره گیری سعد حریری، نخست وزیر لبنان به دلیل اعتراضات گسترده، وزیر خارجه آمریکا از رهبران سیاسی آن کشور خواست که مقدمات تشکیل دولت جدید و پاسخگو به نیازهای مردم را فراهم کنند.

مایک پمپئو در بیانیه ای که سه شنبه شب ۷ آبان به وقت واشنگتن منتشر کرد خطاب به رهبران سیاسی لبنان گفت که آمریکا از آنها می‌خواهد امکان تشکیل دولت جدید، که بتواند یک لبنان باثبات، موفق و امن را بسازد و پاسخگوی نیازهای شهروندان آن باشد، فراهم کنند.

آقای پمپئو نوشت: «تظاهرات مسالمت آمیز و تجلی بخش یکپارچگی مردم در ۱۳ روز گذشته یک پیام روشن فرستاده است. مردم لبنان خواستار یک دولت کارآمد و موثر، اصلاحات اقتصادی و پایان فساد مالی هستند.»

او اضافه کرد: «هر گونه خشونت و اقدام تحریک آمیز باید متوقف شود و ما از ارتش و نیروهای امنیتی لبنان می خواهیم که به تامین امنیت و حقوق معترضان ادامه دهند.»

روز سه شنبه سعد حریری، نخست وزیر لبنان، با بیان اینکه برای حل بحران فعلی کشور «به بن بست رسیده است» استعفای خود و دولتش را تقدیم میشل عون، رئیس جمهوری این کشور، کرد.

استعفای آقای حریری در شرایطی رخ داد که معترضان لبنانی گفتند به حضور خیابانی ادامه می‌دهند.

در همین حال، خبرگزاری ها از وقوع درگیری میان حامیان حزب الله لبنان و معترضان در روز سه شنبه در شهر بیروت خبر دادند. معترضان از خبر استعفای حریری استقبال کردند. اما حزب الله لبنان خواستار ادامه نخست وزیری حریری شده بود.

ایالات متحده حزب الله، که مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران است و اعضای آن چندین پست در هیئت دولت لبنان دارند، را یک سازمان تروریستی می‌داند.

بحران سیاسی لبنان در حالی شدت گرفته که این کشور با بحران مالی نیز مواجه است و به شدت به کمک‌های مالی خارجی نیاز دارد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG