لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۸

وزیر خارجه آمریکا در قزاقستان: برای پایان دادن به سرکوب اقلیت مسلمان اویغور در چین به ما بپیوندید


مایک پمپئو، وزیرخارجه آمریکا، در سفر به قزاقستان با همتای قزاقستانی خود دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش رویترز، مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا که به نور سلطان، پایتخت قزاقستان، سفر کرده است، عنوان کرد که در دیدار با مختار تیلوبردی، وزیر خارجه قزاقستان، در رابطه با سرکوب بیش از یک میلیون اقلیت مسلمان اویغور از سوی پکن سخن گفته است.

آقای پمپئو افزود: «ایالات متحده از همه کشورها می‌خواهد تا در تلاش برای پایان دادن سریع به این سرکوب به ما بپیوندند.»

سازمان ملل و گروه های حقوق بشری تخمین می زنند که بین یک تا دو میلیون نفر که اکثر آن‌ها از مسلمانان اویغور هستند، به بهانه آن چه پکن آن را یک مبارزه ضدتروریستی می‌نامد، در شرایطی سخت بازداشت شده اند.

رویترز نوشت هم ایالات متحده و هم چین - که درگیر اختلافات گسترده درباره تجارت و سایر موضوعات هستند - سرمایه گذاران اصلی در قزاقستان، جمهوری سابق شوروی، محسوب می شوند.

همچنین وزیر خارجه آمریکا در صفحه توئیتر خود از دیدار قزاق‌تبارهایی که خانواده‌هایشان در جریان کارزار سرکوب چین در استان سین‌کیانگ مفقود یا بازداشت شده‌اند، خبر داد.

وزیر خارجه آمریکا در حساب توئیتر خود نیز از قزاقستان بخاطر عدم بازگرداندن پناهجویان اقلیت مسلمان اویغور به چین قدردانی کرده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز نوشت که وزیر امور خارجه آمریکا از قزاقستان به خاطر تحویل گرفتن شبه‌نظامیان داعشی از عراق و سوریه سپاسگزاری کرد. قزاقستان اخیراً اقدام به بازگرداندن حدود ۶۰۰ نفر از شبه‌نظامیان داعش و اعضای خانواده‌های آنها که پیشتر در مناطق تحت کنترل داعش بازداشت شده بودند، کرده است.

آقای پمپئو همچنین گفت که جذابیت سرمایه‌گذاری های چین به قیمت لطمه به حاکمیت کشورها تمام شده و در دراز مدت شاید نه تنها به توسعه آن کمک نکند، بلکه به آن نیز آسیب می زند.

او از مقام های ارشد قزاقستان خواست تا اصلاحاتی در این کشور اجرا کنند که اجازه به افزایش سرمایه‌گذاری آمریکا در آنجا بدهد.

وزیر خارجه آمریکا همچنین از این کشور به خاطر تلاش‌هایش برای مقابله با شیوع ویروس جدید کرونای چینی قدردانی کرد و گفت که ایالات متحده در راستای پیشگیری این بیماری برای تهیه تجهیزات آزمایشگاهی و حضور متخصصان در مراکز درمانی به این کشور کمک می کند.

مایک پمپئو تاکید کرد که اقدام سریع قزاقستان برای جلوگیری از شیوع ویروس بسیار چشمگیر بوده است.

قزاقستان در فهرست کشورهایی است که سفر به چین را به حالت تعلیق درآورده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG