لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۱

پمپئو در گفت و گو با عادل عبدالمهدی: حمله به سفارت آمریکا بی‌توجهی به حاکمیت ملی عراق است


وزیر خارجه آمریکا، در گفت و گو با عادل المهدی، نخست وزیر عراق، خشم خود را نسبت به تداوم حملات گروه‌های مسلح وابسته به ایران علیه تاسیسات و ساختمان های آمریکا در عراق از جمله راکت پراکنی روز یکشنبه به محوطه سفارت آمریکا در بغداد که یک زخمی به جای گذاشت، ابراز کرد.

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا دوشنبه ۷ بهمن در بیانیه ای ضمن بیان این مطلب اعلام کرد که وزیر خارجه آمریکا در این گفت و گو بار دیگر تاکید کرد که این حملات بی‌توجهی به حاکمیت ملی عراق و ناکامی در کنترل این گروههای مسلح خطرناک را نشان می‌دهد.

آقای پمپئو از پایبندی عادل عبدالمهدی به تقویت امنیت کارکنان آمریکایی و ساختمان‌های دیپلماتیک آمریکا تقدیر کرد.

وزیر خارجه آمریکا در ادامه به نکته دیگری اشاره کرد و گفت: «ما به حمله یکشنبه شب به سفارت خود به عنوان یک تلاش برای دور کردن توجه عراق و جامعه بین الملل از سرکوب وحشیانه تظاهرات مسالمت‌آمیز عراقی ها توسط ایران و گروههای نیابتی آن نگاه می‌کنیم.»

آقای پمپئو نخست وزیر عراق را به بازیابی حاکمیت ملی عراق ترغیب کرد و تعهد ماندگار ایالات متحده به مردم عراق، تمایلش به محدود کردن نیروهای خود در طول زمان و وجود یک عراق قدرتمند و موفق، همچنان که در چارچوب توافق راهبردی دوطرفه آمده است، را مورد تایید قرار داد.

یکشنبه پنج راکت به سمت منطقه سبز بغداد شلیک شد که دست‌کم یکی از آنها به سفارت آمریکا برخورد کرد.

به نوشته فاکس نیوز، یک مقام وزارت خارجه آمریکا گفت وضعیت امنیتی همچنان پرتنش است و گروههای مسلح مورد حمایت ایران همچنان تهدید هستند. بنابراین ما هوشیار هستیم.

به نوشته سی‌بی‌اس، «عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر عراق حمله به سفارت آمریکا را تضعیف حاکمیت ملی عراق خواند و ضمن محکومیت آن گفت عراق همچنان سعی در حفاظت از اماکن دیپلماتیک دارد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG