لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۶

مایک پمپئو: آمریکا به دنبال جنگ نیست؛ اما خویشتن‌داری ما ایران را به اشتباه نیاندازد


وزیر خارجه آمریکا شامگاه پنجشنبه ۱۹ اردیبهشت به وقت شرق ایالات متحده در بیانیه‌ای، ضمن اشاره به افزایش تهدیدهای ناشی از اقدامات تهران در چند هفته اخیر، تاکید کرد که واشنگتن و متحدان آن به دنبال جنگ و درگیری نیستند.

مایک پمپئو گفت: «جمهوری اسلامی ایران در هفته‌های اخیر در یک رشته اقدامات و اظهارات تهدیدآمیز دخیل بوده است. پاسخ ایالات متحده و متحدان و شرکای ما روشن بوده است: ما به دنبال جنگ نیستیم. اما اقدامات چهل ساله ایران برای کشتن سربازان آمریکایی، حمله به تاسیسات آمریکا، و گروگان گرفتن آمریکایی‌ها یک یادآوری دائمی است که ما باید از خود دفاع کنیم.»

وی اضافه کرد: «رژیم در تهران باید درک کند که هر حمله ای از سوی آنها یا عوامل نیابتی آنها با هر هویتی علیه منافع یا شهروندان آمریکا با واکنش سریع و قاطع ایالات متحده پاسخ داده خواهد شد. خویشتن‌داری ما تا این مقطع نباید ایران را به اشتباه بیاندازد که عزمی در کار نیست. گزینه مفروض ایران تا امروز خشونت بوده است، و ما از آنهایی که در تهران هستند می‌خواهیم مسیری را ببینند که با کاهش تنش از طریق تغییر رفتار رژیم، به آینده‌ای مرفه منتهی می‌شود.»

وزیر خارجه آمریکا در پایان خاطر نشان کرد، همانطور که پرزیدنت ترامپ روز گذشته بیان کرد، او مشتاق آن است که روزی با رهبران ایران به منظور کار بر روی یک توافق، و مهم‌تر از آن، برداشتن گام‌هایی که به ایران آینده‌ای که درخور آن است را بدهد، به گفت‌وگو بنشیند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif
XS
SM
MD
LG