لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۴

استقبال آمریکا از انتخاب «رافائل گروسی» به عنوان رئیس جدید آژانس بین‌‌المللی انرژی اتمی


پس از معرفی رئیس جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی، وزارت خارجه ایالات متحده از انتخاب رافائل گروسی در این سمت استقبال کرد.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا روز سه‌شنبه ۷ آبان ماه در یک توئیت نوشت که انتخاب رافائل گروسی به عنوان رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی را تبریک می‌گویم.

او در ادامه از عملکرد کرونل فروتا، مدیر کل موقت آژانس بین المللی انرژی اتمی تشکر کرد و نوشت که «ما مشتاقانه آماده همکاری با IAEA (آژانس بین المللی انرژی اتمی) برای رفع چالش های قرن ۲۱ هستیم.»

آژانس بین المللی انرژی اتمی روز سه شنبه رافائل گروسی را به عنوان رئیس جدید این آژانس انتخاب کرد. آقای گروسی پس از انتخاب شدن به عنوان مدیرکل آژانس وعده داد که به طور مستقل و بدون جانبداری در مورد پرونده های مختلف از جمله ایران، اقدام کند.

گروسی ۵۸ ساله که آرژانتینی است، جایگزین یوکیا آمانو مدیرکل پیشین آژانس می شود که ۳۱ تیرماه در سن ۷۲ سالگی به دلیل بیماری طولانی درگذشت.

رقیب اصلی رافائل گروسی، کورنل فروتا از کشور رومانی بود که پس از درگذشت آقای آمانو، به ریاست موقت آژانس بین المللی انرژی اتمی برگزیده شده بود.

به نوشته رویترز، در مجموع ۲۴ کشور، از جمله آمریکا و برزیل، از ریاست رافائل گروسی حمایت کردند. اکنون قرار است در اقدامی نمادین در یک نشست دیگر شورای حکام و یک نشست دیگر با حضور همه کشورهای عضو آژانس، ریاست او تایید شود.

دیپلمات ها انتظار ندارند که در زمان ریاست گروسی، موضع آژانس در مورد مسائل عمده نظیر نظارت بر اجرای توافق هسته ای ایران با قدرت های جهانی تغییر خاصی کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG