لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۸ اسفند ۱۳۹۸ ایران ۱۶:۳۷

سرخط خبرها

وزرای خارجه آمریکا و بولیوی پس از بیش از یک دهه با هم دیدار کردند

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا که برای شرکت در کنفرانس ضدتروریسم وزیران خارجه کشورهای نیمکره غربی به کلمبیا سفر کرده است، با وزیر خارجه بولیوی دیدار کرد.

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، دوشنبه ۳۰ دی با انتشار یک پیام توئیتری ضمن اعلام این خبر نوشت که این دیدار نخستین دیدار وزرای خارجه دو کشور پس از ۱۰ سال است.

روابط ایالات متحده و بولیوی در پی روی کار آمدن دولت سوسیالیست اوو مورالس تیره شد و سرانجام در اواخر سال ۲۰۰۸ به اخراج سفرای دوطرف کشیده شد.

آبان امسال با اوج گیری اعتراضات در این کشور به انتخاب دوباره مورالس، او ناچار به خروج از کشور و درخواست پناهندگی از مکزیک شد. رئیس مجلس سنای بولیوی و از مخالفان مورالس خود را رئیس جمهوری موقت اعلام کرد و ایالات متحده نیز از او حمایت کرد.

مایک پمپئو پس از دیدار روز دوشنبه با وزیر خارجه بولیوی در پیامی در توئیتر از دیدار با کرن لانگاریک ابراز خرسندی کرد و نوشت که مشتاقانه در انتظار توسعه روابط دو کشور و ارائه حمایت های آمریکا از انتخابات شفاف، آزاد و منصفانه در این کشور است. او اضافه کرد: «زمینه های بسیاری برای همکاری به منظور توانمند کردن دموکراسی و توسعه رفاه و آسایش وجود دارد. »

خانم اورتگاس نیز درباره دیدار روز دوشنبه وزرای خارجه آمریکا و بولیوی نوشت که این دیدار به نتایجی برای حمایت از انتخابات بولیوی و بهبود روابط تجاری و اقتصادی دو طرف رسید.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مهم‌ترین خبرهای روز ایران و جهان

عربستان سعودی برای پیشگیری از شیوع کرونا، انجام حج عمره و ورود به اماکن مقدس مکه و مدینه را ممنوع کرد

به دلیل نگرانی از شیوع کرونا، عربستان سعودی در اقدامی پیشگیرانه ورود به اماکن مقدس مذهبی در دو شهر مکه و مدینه و انجام حج عمره را ممنوع اعلام کرد.

مقامات عربستان سعودی اعلام کردند توقف عمره، موقتی است. وزارت خارجه عربستان سعودی همچنین اعلام کرد، تمامی روادید سیاحتی از کشورهایی که ویروس کرونا در آنجا شیوع یافته را لغو می کند.

در روزهای اخیر حدود ده کشور خاورمیانه اعلام کردند موارد کرونا در کشورشان مشاهده شده و اغلب از ایران آمده‌اند.

از ده روز پیش ناگهان مقامات ایران مرگ بر اثر کرونا را تائید کردند. تا روز چهارشنبه مقامات رسمی اعلام کردند ۱۹ نفر بر اثر این بیماری جان باختند و ۱۳۹ نفر مبتلا به کرونا هستند.

با وجود شیوع کرونا در چند شهر ایران، رهبران مذهبی و نهادهای امنیتی در شهرهای قم و مشهد هنوز با تعطیلی اماکن مذهبی موافقت نکرده اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پرزیدنت ترامپ: سطح تهدید ویروس کرونا در آمریکا بسیار پایین است؛ ما کاملا آماده هستیم

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در یک نشست خبری در کاخ سفید در مورد شیوع ویروس کرونا، با بیان این که سطح تهدید این اپیدمی در آمریکا در حال حاضر بسیار پایین است، گفت اولویت اصلی ما سلامتی و امنیت مردم آمریکا است.

پرزیدنت ترامپ در بخش دیگری از اظهارات خود اضافه کرد، پانزده نفری که به ویروس مبتلا شده بودند، هشت تن از آنها از بیمارستان مرخص شدند، پنج نفر نیز بهبود یافته‌اند و بقیه در شرایط خوبی هستند و تحت مراقبت های پزشکی قرار دارند.

رئیس جمهوری آمریکا در کاخ سفید به خبرنگاران گفت که مرزهای هوایی به روی پروازها از مبدا برخی کشورهای درگیر مسدود شده و از ورود مسافرانی از چین که شهروندان آمریکا نیستند به ایالات متحده جلوگیری می‌شود.

پرزیدنت ترامپ با اشاره به فهرست کشورهایی که بهترین آماده‌سازی و امکانات را برای مقابله با ویروس کرونا و شیوع آن دارند، خاطر نشان کرد که ایالات متحده در صدر این فهرست قرار دارد.

پرزیدنت ترامپ در پاسخ به این پرسش که آیا دولت ایالات متحده قصد دارد محدودیت سفر در مورد برخی کشورهای درگیر اپیدمی کرونا از جمله کره جنوبی و ایتالیا اعمال کند گفت، چنین اقدامی در حال حاضر در دستور کار قرار ندارد.

رئیس جمهوری ایالات متحده همچنین اعلام کرد که مایک پنس معاون خود را سرپرست تیم ویژه مقابله با کرونا و مسئول هماهنگی با تمامی دستگاه‌های مربوطه کرده است.

مایک پنس نیز که در نشست خبری کاخ سفید درباره ویروس کرونا حضور داشت، ضمن تشریح برخی تدابیر انجام شده، گفت دولت فدرال از کلیه منابع خود برای هماهنگی میان دستگاه‌های ذیربط برای اطمینان یافتن از سلامتی مردم آمریکا استفاده خواهد کرد.

در ادامه نشست، سایر مقام‌های دولت آمریکا آخرین اطلاعات در مورد تدابیر انجام شده و همچنین دستورالعمل های لازم و اولیه را که مردم برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری باید رعایت کنند ارائه دادند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

وزیر خارجه آمریکا: جمهوری اسلامی با بحران مشروعیت روبرو است

مایک پمپئو

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا چهارشنبه هفتم اسفند گفت، رژیم ایران با انتخابات پارلمانی با پایین‌ترین نرخ مشارکت از ۱۹۷۹ به این سو، با بحران مشروعیت روبرو است.

وی در توئیتر نوشت، خامنه‌ای به جای پذیرش مسئولیت درباره کشتن مسافران یک هواپیمای مسافری و خطراتی در داخل که سلامتی مردم را تهدید می‌کند دروغ می‌گوید.

وزیر خارجه دولت پرزیدنت ترامپ در ادامه اضافه کرد، رهبر جمهوری اسلامی فرزندان ایران را با کشتن آنها در یک اردوکشی ابلهانه در لبنان، سوریه و عراق تباه می‌کند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، پیش از این نیز با اشاره به مشارکت پایین مردم ایران در انتخابات مجلس شورای اسلامی، آن را «یک انتخابات جعلی» نامیده بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

وزارت خارجه آمریکا رهبر کتائب حزب الله، گروه وابسته به ایران در عراق را تحریم کرد

نیتان سیلز - آرشیو

هماهنگ کننده امور ضدتروریسم در وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه هفتم اسفند از تصمیم مایک پمپئو وزیر خارجه برای افزودن نام احمد الحمیداوی رهبر گروه کتائب حزب الله در عراق به فهرست ویژه تروریسم و تحریم او خبر داد.

نیتان سیلز در یک نشست خبری در واشنگتن با اشاره به فعالیت‌های تروریستی این گروه وابسته به ایران در عراق گفت، این تصمیم با هدف قطع دسترسی این گروه به منابع مالی مورد نیاز برای انجام حملات آتی آنها گرفته شده است.

وی افزود، کتائب حزب الله پیشتر به عنوان یک گروه تروریستی شناخته شده بود و تصمیم امروز برای افزایش فشار بر آن است.

مدیرکل وزارت خارجه آمریکا در امور خاور نزدیک نیز که در این نشست حضور داشت گفت، کتائب حزب الله در سرکوب تظاهرات مسالمت‌آمیز مردم عراق، و روند صدور تروریسم، فساد و رشوه‌خواری رژیم ایران در عراق نقش داشته است.

دیوید شنکر همچنین خاطر کرد که مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده در تماس با رهبران سیاسی عراق، بر حمایت واشنگتن از حاکمیت، استقلال، ثبات و امنیت عراق تاکید کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

برایان هوک: نگران مردم ایران هستیم؛ رژیم ایران اطلاعات مهمی را درباره شیوع کرونا مخفی کرده است

نماینده ویژه وزارت خارجه ایالات متحده در امور ایران با تشکیک در آمارهای ارائه شده از سوی جمهوری اسلامی درباره شیوع ویروس کرونا گفت: ما نگران مردم ایران هستیم.

برایان هوک در گفت‌وگوی اختصاصی با صدای آمریکا ۳۶۵ به سوءمدیریت رژیم ایران که باعث ناامیدی مردم ایران شده اشاره کرد و گفت: این رژیم کارنامه بدی در دروغگویی به مردمش دارد و باید انتظار داشت تعداد جان باختگان کرونا بیشتر باشد.

جمهوری اسلامی ده روز پیش مرگ اولین نفر در قم را تائید کرد و تا روز چهارشنبه تائید کرده که ۱۹ نفر جان باخته‌اند. همچنین مقامات ایران که تا سه شنبه تعداد مبتلایان را ۶۱ نفر اعلام کرده بودند، ناگهان این رقم را ۱۳۹ نفر اعلام کردند.

برخی تحلیلگران به آمارهای ایران تردید دارند و می‌گویند تعداد مبتلایان خیلی بیشتر است.

آقای هوک همچنین خاطرنشان کرد: مردم ایران می‌دانند کمبود تجهیزات پزشکی، نتیجه اقدامات تروریستی رژیم ایران و وحشت زده کردن کسب و کارهایی است که نمی‌خواهند با بانک‌های ایران معامله کنند. رژیم ایران سابقه طولانی در تاسیس شرکت‌های صوری دارد که در ظاهر بشردوستانه هستند اما در حقیقت راهی برای دریافت تجهیزات پزشکی مورد استفاده مقامات رژیم یا کسب درآمد آنها است.

نماینده وزارت خارجه آمریکا در امور ایران در بخش دیگری از این گفت‌وگو از ایران خواست تا با شفافیت کامل رفتار کند و با سازمان‌های بین‌المللی همکاری داشته باشد.

برایان هوک تاکید کرد: این که رژیم ایران مانع ورود ناظران سازمان بهداشت جهانی شود، علامت بسیار بدی است. یعنی نمی‌خواهند جهان بداند وضعیت ایران چقدر بد است.

ویدئوی کامل گفت‌وگو با برایان هوک را اینجا ببینید:

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مورگان اورتگاس: به مبارزه زنان شجاع ایرانی افتخار می‌کنیم و در کنار آنها هستیم

سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده زنان ایرانی را پیشرو در اعتراضات ایران نامید و تاکید کرد که آمریکا از آنها حمایت می‌کند.

در ویدئویی که توییتر فارسی وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه ۷ اسفند منتشر کرده است، مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، با اشاره به کمپین «چهارشنبه‌های سفید» در اعتراض به حجاب اجباری می‌گوید: «زنان در ایران با وجود رویارویی با مخالفت وحشیانه رژیمی که آنها را سرکوب می‌کند، در مبارزه خود علیه حجاب اجباری پایدار می‌مانند.»

خانم اورتگاس همچنین به سحر - مشهور به دختر آبی - که جانش را فدای حضور زنان در ورزشگاه‌ها کرد، ندا آقا سلطان که در حین اعتراضات مسالمت آمیز توسط تک تیراندازان رژیم ایران کشته شد، و مادران پویا بختیاری و ستار بهشتی که پس از کشته شدن پسرانشان سکوت را نپذیرفتند، اشاره کرد و گفت: «ما به شجاعت این زنان و مردم دلیر ایران در مبارزه خود برای آزادی افتخار می‌کنیم.»

مورگان اورتگاس در پایان سخن مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، خطاب به مردم ایران را تکرار کرد: «ما صدای شما را می‌شنویم، شما را می‌بینیم، و در کنار شما هستیم.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

ماریا شاراپووا در ۳۲ سالگی با تنیس خداحافظی کرد

ماریا شاراپووا، قهرمان تنیس جهان و برنده پنج «گرند اسلم» در ۳۲ سالگی اعلام بازنشستگی کرد. او گفته است که آسیب شانه، تمرکزش را کم کرده بود.

این بازیکن روس، نخستین گرند اسلم خود را در مسابقات ویمبلدون سال ۲۰۰۴ و زمانی که ۱۷ سال داشت برد و با کسب عنوان قهرمانی اوپن فرانسه در سال ۲۰۱۲، با غلبه بر سیمونا هالپ از رومانی توانست چهار قهرمانی مهم تنیس جهان را در کارنامه‌اش ثبت کند.

در سال ۲۰۱۶، آزمایش دوپینگ او مثبت اعلام شد و مشخص شد شاراپووا از ماده ملدونیوم استفاده می‌کرده است. او به مدت ۱۵ ماه از شرکت در مسابقات محروم شد.

در سال ۲۰۱۷ و پس از پایان این ممنوعیت به زمین بازگشت اما بخت با او یار نبود و با آسیب‌های پی‌در‌پی به رتبه ۳۷۳ تنیس جهان سقوط کرد که پایین‌ترین رتبه او از سال ۲۰۰۲ بود.

خانم شاراپووا با اعلام خبر بازنشستگی گفت که تنیس کوهی بوده که چشم انداز قله آن خارق العاده بوده است. او گفته که پس از ۲۸ سال آماده است تا کوه دیگری را بپیماید.

در عین حال، کارهای ساده‌ای هست که مایل است به آنها بپردازد از جمله گذراندن وقت بیشتر با خانواده، لذت بردن از قهوه صبحگاهی و ورزش‌های هیجان‌انگیز دیگر از جمله شرکت در کلاس‌های رقص.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بازداشت یک دانشجوی دیگر در ایران؛ سرکوب فعالان دانشجویی ادامه دارد

فروزان یزدانی‌پور، دانشجوی دانشگاه تهران

طی روزهای گذشته فروزان یزدانی‌پور، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته مطالعات فرهنگی و رسانه دانشگاه تهران، از سوی مامواران امنیتی بازداشت شد.

کانال تلگرامی شوراهای صنفی دانشجویان کشور روز چهارشنبه ۷ اسفند در گزارشی اعلام کرد که این دانشجوی دانشگاه تهران روز شنبه ۳ اسفند توسط نیروهای امنیتی در منزل خود در تهران بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است.

بر اساس این گزارش، نیروهای امنیتی در زمان بازداشت منزل فروزان یزدانی‌پور را مورد تفتیش قرار داده و تعدادی از لوازم شخصی او را نیز ضبط و با خود برده‌اند.

شوراهای صنفی دانشجویان کشور در این گزارش اعلام کرده است که با گذشت چهار روز از زمان بازداشت، هنوز اطلاعاتی از نهاد بازداشت کننده، دلایل بازداشت، اتهام و یا محل نگهداری این فعال دانشجویی در دست نیست.

در چند روز گذشته اخبار متعددی از بازداشت فعالان دانشجویی در شبکه‌های اجتماعی در حال انتشار است.

روز گذشته صدای آمریکا در گزارشی اعلام کرد ضیاءالدین نبوی، دانشجوی کارشناسی ارشد جامعه‌شناسی دانشگاه علامه طباطبائی و عضو سابق انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه نوشیروانی بابل، توسط نیروهای امنیتی در منزل شخصی خود در تهران بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است.

روز دوشنبه ۵ اسفند ماه نیز دو فعال دانشجویی دیگر به نام‌های، امیرحسین علی بخشی، دانشجوی دانشگاه تهران، و علی حقیقت‌جوان، دانشجوی دانشگاه علم و صنعت، روز یکشنبه ۴ اسفند توسط نیرو‌های امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده‌اند و بر اساس اطلاعات موجود تا این لحظه از دلایل بازداشت، اتهامات، و محل نگهداری آنها اطلاعاتی در دست نیست.

نهادهای بین‌المللی مدافع حقوق بشر و دولت ایالات متحده، جمهوری اسلامی را به نقض آزادی بیان و سرکوب فعالان مدنی متهم کرده و خواستار آزادی روزنامه‌نگارانی شده‌اند که صرفا به دلیل انجام وظیفه و شغل خود زندانی شده‌اند.

وزارت خارجه آمریکا نیز می‌گوید که رژیم ایران در دو سال اخیر هزاران معترض، فعال مدنی، نمایندگان کارگران و سایر اصناف را بازداشت کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

اقلیت دموکرات سنای آمریکا خواهان بودجه ۸.۵ میلیارد دلاری برای مقابله با ویروس کرونا است

چاک شومر، نماینده ایالت نیویورک در مجلس سنای آمریکا و رهبر اقلیت حزب دموکرات این مجلس، خواستار افزایش چشمگیر بودجه پیشنهادی دولت برای تدابیر مقابله با ویروس کرونا شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آقای شومر روز چهارشنبه هفتم اسفند اعلام کرد مبلغی که دولت درخواست کرده کم است و این مبلغ باید ۸.۵ میلیارد دلار باشد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، یک روز پیشتر گفته بود برنامه اضطراری ۲.۵ میلیارد دلاری او برای مقابله با ویروس کرونا که برای قانون‌گذاران فرستاده است، در صورت شیوع این ویروس در آمریكا، این كشور را آماده می‌کند و به سایر كشورها كه آمادگی ندارند نیز کمک خواهد کرد.

سناتور شومر اقدامات دولت پرزیدنت ترامپ را «ناکافی» خوانده و گفته باید آمادگی مناسبی برای شیوع احتمالی این ویروس داشت.

پرزیدنت ترامپ در یک نشست تجاری در دهلی نو گفت: «ما برای ۲.۵ میلیارد دلار [بودجه] درخواست دادیم که اگر اتفاقی افتاد آماده باشیم و همچنین به کشورهایی که تجهیزات لازم [برای مقابله با ویروس کرونا] را ندارند، کمک کنیم.»

دفتر بودجه کاخ سفید گفت که در صورت شیوع این ویروس در آمریکا این بودجه صرف هزینه توسعه واکسن، درمان، و تجهیزات محافظتی خواهد شد. ولی دموکرات‌ها می‌گویند که این مبلغ کم است.

چاک شومر پیشتر گفته بود: «تمام چراغ‌های قرمز خطر در حال چشمک زدن هستند. ما در آستانه یک همه‌گیری جهانی هستیم و دولت هیچ برنامه‌ای ندارد.»

درخواست این بودجه با افت هزار و هشتصد واحدی ارزش سهام «میانگین صنعتی داو جونز»، یک شاخص اقتصادی بازار آزاد، طی روزهای دوشنبه و سه‌شنبه همزمان بود.

گسترش سریع ویروس جدید که اقتصاد جهان را تهدید می کند بازار بورس را تکان داد. هرچند پرزیدنت ترامپ گفت که فکر می‌کند چین شیوع این بیماری را تحت کنترل دارد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

باب ایگر مدیرعامل شرکت دیزنی در اقدامی تعجب‌برانگیز استعفا داد

باب ایگر، مدیرعامل شرکت دیزنی، از سمت خود استعفا داد. کناره‌گیری او که به عنوان یکی از قدرتمندترین مردان هالیوود شناخته می شود، تعجب بسیاری را برانگیخته است. آقای ایگر تا پایان سال ۲۰۲۱ به عنوان رئیس هیأت مدیره دیزنی فعالیت خواهد کرد.

آقای ایگر می گوید پس از اتمام پروژه‌های بزرگ دیزنی، از جمله ادغام با فاکس و راه‌اندازی شبکه «دیزنی پلاس»، قصد دارد تا زمان بازنشستگی بر روی پروژه های خلاقه کار کند.

چند ساعت پس ازاعلام خبر کناره‌گیری باب ایگر، سهام دیزنی ۲.۵ درصد افت کرد. باب چپِک، که پیش از این مدیر پارک‌ها و محصولات دیزنی بود، فعالیت خود را به عنوان مدیرعامل آغاز خواهد کرد.

دیزنی در دوران ریاست آقای ایگر از سال ۲۰۰۵ توسعه یافت. یکی از کارهای مهم آقای ایگر، قدم گذاشتن به قلمرو روپرت مرداک، غول رسانه‌ای، و خرید بخش بزرگی از کمپانی فاکس قرن بیست و یکم او بود.

شرکت دیزنی ۱۳ فیلم از ۲۰ فیلم پردرآمد دهه ۲۰۱۰ - از جمله فیلم «انتقام‌جویان: پایان بازی» که پردرآمدترین فیلم تاریخ سینما شد - را تولید کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

خبرگزاری‌های ایران: تعدادی از بازیکنان تیم فوتبال «سپیدرود رشت» به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند

در شرایطی که وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال ایران به رغم شیوع ویروس کرونا و افزایش تعداد قربانیان در این کشور، بر ادامه رقابت‌های این رشته در رده‌های مختلف تأکید دارند، رسانه‌های ایران از احتمال ابتلای سه بازیکن تیم فوتبال سپیدرود رشت به کرونا خبر داده‌اند.

به گزارش خبرگزاری‌های داخلی، مدیران این باشگاه قدیمی که در لیگ دسته یک ایران حضور دارد، از بیماری چند بازیکن این تیم خبر داده و گفته‌اند که حال ۳ نفر از آنها وخیم است و به احتمال زیاد به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند.

تعدادی ازبازیکنان سپیدرود پس از برگزاری مسابقه این تیم در بابل و بازگشت به رشت دچار تب و لرز، سردرد، و حالت تهوع شدند و به درمانگاه مراجعه کردند.

این سه بازیکن به دلیل شرایط نامناسب جسمانی و احتمال ابتلا به کرونا به بیمارستان رازی، که مرکز نگهداری بیماران مبتلا به کرونا است، منتقل شدند.

در حالی که سپیدرود به دلیل احتمال ابتلای سایر بازیکنان به کرونا، خواستار تعویق بازی‌های خود شده است، فدراسیون فوتبال بر برگزاری منظم مسابقات تأکید دارد.

در روزهای اخیر تعدادی از مدیران، مربیان، و بازیکنان ایرانی به برگزاری رقابت‌های فوتبال در چنین شرایطی اعتراض کردند و خواستار توقف تمامی مسابقات داخلی شدند.

مایک پمپئو روز سه شنبه هشدار داده بود که آمریکا نگران مخفی‌کاری مقامات جمهوری اسلامی درباره شیوع کرونا است.

افکار عمومی در ایران نسبت به مخفی‌کاری مقامات رژیم جمهوری اسلامی نگران است. اولین مورد مرگ بر اثر کرونا روز اول اسفند گزارش شد و این در حالی بود که تا قبل از آن مقامات هرگونه ابتلا به کرونا در ایران را تکذیب می‌کردند.

در سال‌های گذشته هم سابقه داشته که مقامات جمهوری اسلامی در پرونده‌هایی مثل اسیدپاشی اصفهان، به جای پیگیری و برخورد با عوامل آن،‌ افرادی که درباره این اتفاق خبررسانی کردند را بازداشت و زندانی کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

آمریکا مقامات و شرکت‌های وابسته‌ به بنیاد شهید در لبنان را در فهرست جهانی تروریست‌ها قرار داد

وزارت خزانه‌داری آمریکا سه مقام رسمی لبنان و ۱۲ نهاد لبنان را که بخشی از بنیاد شهید و زیرمجموعه‌ای از شبکه حزب‌الله هستند را تحریم کرد.

استیون منوشن، وزیر خزانه‌داری آمریکا، روز چهارشنبه هفتم اسفند با صدور بیانیه‌ای گفت: «حزب‌الله از فروش کالاهای حیاتی برای تندرستی و اقتصاد مردم لبنان، از جمله اقلام دارویی و بنزین، نفع می‌برد.»

وی افزود: «دولت پرزیدنت ترامپ در کنار مردم لبنان ایستاده است و ما نسبت به فاش کردن و پاسخگو قرار دادن کسب‌و‌کارهای ساختگی حزب‌الله که برای تامین مالی تروریسم به کار می‌رود، متعهد هستیم.»

شرکت سهامی اطلس و مقامات رسمی این شرکت از جمله قاسم محمد علی بزی و شرکت‌های زیرمجموعه اطلس همگی در فهرست تحریم قرار گرفتند.

جواد نورالدین و شیخ یوسف عاصی به عنوان مدیران بنیاد شهید در لبنان به فهرست تحریم‌ها اضافه شدند.

شرکت سهامی بین‌المللی کالاهای بهداشتی، داروسازی شاهد، شرکت سوختی امانه، شرکت امانه پلاس، الکوثر، شرکت رنگ و محصولات بهداشتی امانه، داروسازی سیتی فارم، خدمات توریستی جهانی، شرکت میراث، و شرکت سرمایه (کپیتال) شرکت‌های تحریم‌شده هستند.

بر اساس این تحریم‌ها، تمامی دارایی‌های این شرکت‌ها ضبط شده و هرگونه مبادله به هر شکلی با این شرکت‌ها غیرقانونی است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

تحقیق در کانادا: تعداد مبتلایان ایران به کرونا بیش از ۱۸ هزار نفر است

بیماران مبتلا به کرونا در بیمارستان مسیح دانشوری تهران

یک تحقیق کانادایی می‌گوید آمار مبتلایان به ویروس کورونا در ایران بیش از ۱۸ هزار نفر است. آمار اعلام شده در این تحقیق، ۲۰۰ برابر آماری است که دولت ایران از مبتلایان اعلام کرده است.

آیزاک بوگاک، از محققان این تحقیق و کارشناس بیماری‌های واگیردار گفت: آمار واقعی شیوع نه تنها برای مردم ایران،‌که برای کانادایی‌ها و همه ساکنان کره زمین مهم است. ما همه با هم در ارتباط هستیم و این فقط یک مشکل برای ایرانی‌ها نیست.

افکار عمومی در ایران نسبت به مخفی کاری مقامات ایران نگران است. گزارش‌ها حاکی از افزایش برخوردهای امنیتی با کسانی است که سعی در انتشار خبر درباره کرونا دارند؛ به طوری که مقامات پلیس از بازداشت ۲۴ نفر در این رابطه خبر می دهند.

مایک پمپئو روز سه شنبه هشدار داده بود که آمریکا نگران مخفی کاری مقامات جمهوری اسلامی درباره شیوع کرونا است.

اولین مورد مرگ بر اثر کرونا روز اول اسفند گزارش شد و این در حالی بود که تا قبل از آن مقامات هرگونه ابتلا به کرونا در ایران را تکذیب می‌کردند.

در سالهای گذشته هم سابقه داشته که مقامات جمهوری اسلامی در پرونده‌هایی مثل اسیدپاشی اصفهان، به جای پیگیری و برخورد با عوامل آن،‌ افرادی که درباره این اتفاق خبررسانی کردند را بازداشت و زندانی کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

نگرانی سازمان گزارشگران بدون مرز از پنهان‌کاری مقامات درباره گسترش کرونا در ایران

بیمارستانی در ایران که برای مقابله با ویروس کرونا آماده می شود

سازمان گزارشگران بدون مرز با انتشار بیانیه‌ای نسبت به پنهان کاری مقامات ایران درباره واقعیت گسترش بیماری و شیوع ویروس کرونا در ایران ابراز نگرانی کرد.

سازمان گزارشگران بدون مرز روز چهارشنبه ۷ اسفند با انتشار این بیانیه سرکوب رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران از سوی جمهوری اسلامی که به طور مستقل در تلاش هستند اخبار و اطلاعات مربوط به شیوع ویروس کرونا و واقعیت گسترش این بیماری در ایران را انتشار دهند، محکوم کرد.

رضا معینی، رئیس بخش امور ایران و افغانستان سازمان گزارشگران بدون مرز، نیز در واکنش به پنهان‌کاری مقامات جمهوری اسلامی در رابطه با ارائه آمار، اعلام کرده است که در یک سال گذشته مقامات ایران به طور پیاپی از اطلاع رسانی در رابطه با بحران‌های به وجود آمده جلوگیری کرده‌اند.

به گزارش سازمان گزارشگران بدون مرز، گروهی از روزنامه‌نگاران در شبکه‌های اجتماعی نسبت به سانسور، دروغ، و ناکارآمدی مسئولان نظام اعتراض کرده‌اند و در برخی از شهرهای ایران کاربران تائید کرده‌اند که سایت آمار به روز شده قربانیان ویروس کرونا در جهان فیلتر شده است.

رضا معینی همچنین با اشاره به این که پنهان‌کاری در اطلاع رسانی، افزایش خطر مرگ را در پی دارد می‌گوید: «پاس داشتن حق دسترسی مردم به اطلاعات با کیفیت، درست، مستقل و کثرت‌گرا که در اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است، بهترین راه برای حفاظت از مردم و مبارزه با شایعه‌پراکنی است.»

محمد مساعد یکی از روزنامه‌نگار ایرانی است که پس از انتشار اخبار شیوع ویروس کرونا در ایران از سوی فشار بر روی از سوی نیروهای امنیتی افزایش یافت و چندی پیش اخبار منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی حاکی از آن بود که این روزنامه نگار از سوی اطلاعات سپاه احضار و در حین بازجویی ناچار به غیر فعال کردن حساب‌های توییتر و تلگرام خود شده است.

بر اساس آخرین آمار اعلام شده از سوی مقامات جمهوری اسلامی تا به این لحظه به طور قطعی ۱۳۹ نفر به ویروس کرونا مبتلا و ۱۹ نفر بر اثر ابتلا به این ویروس جان خود را از دست داده‌اند؛ آماری که نشان می‌دهد ایران بعد از چین بیشترین آمار مرگ را به خود اختصاص داده است.

مایک پمپئو روز سه شنبه هشدار داده بود که آمریکا نگران مخفی‌کاری مقامات جمهوری اسلامی درباره شیوع کرونا است.

افکار عمومی در ایران نسبت به مخفی کاری مقامات ایران نگران است. اولین مورد مرگ بر اثر کرونا روز اول اسفند گزارش شد و این در حالی بود که تا قبل از آن مقامات هرگونه ابتلا به کرونا در ایران را تکذیب می‌کردند.

در سال‌های گذشته هم سابقه داشته که مقامات جمهوری اسلامی در پرونده‌هایی مثل اسیدپاشی اصفهان، به جای پیگیری و برخورد با عوامل آن،‌ افرادی که درباره این اتفاق خبررسانی کردند را بازداشت و زندانی کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

ان‌بی‌سی نیوز: چرا آمار تلفات ناشی از ابتلا به ویروس کرونا در ایران بسیار بیشتر از کشورهای دیگر است

شبکه تلویزیونی ان‌بی‌سی نیوز در گزارشی با اعلام این مطلب که ایران، پس از چین، بالاترین آمار تلفات بر اثر ویروس کرونا در جهان را داشته، این پرسش را مطرح کرده است که شاید مقامات بهداشت ایران این بحران را به شکل حرفه‌ای کنترل نمی‌کنند و یا از شفافیت در مورد ابعاد شیوع آن، خودداری می‌کنند.

این گزارش که روز سه‌شنبه پنجم اسفند منتشر شده می‌گوید با اعلام رسمی مرگ یک مبتلای دیگر در ساوه، رقم جان‌باختگان در ایران به ۱۶ تن رسیده است.

گزارش ان‌بی‌سی می‌گوید طبق آمار رسمی،‌ آمار تلفات ناشی از ابتلا به ویروس کرونا در چین دو درصد و در کره جنوبی یک درصد است؛ ولی ایران حدود ۱۶ درصد مرگ و میر نشان می‌دهد.

این شبکه به نقل از کارشناسان می‌گوید این احتمال وجود دارد که ایران به یکی از نقاط شیوع و گسترش این بیماری در خاورمیانه تبدیل شود.

این گزارش می‌گوید ایران یک هفته پیش اولین مورد مرگ را در قم گزارش کرد؛ ولی از آن زمان تاکنون، این ویروس به هفت استان دیگر نیز سرایت کرده است. در کشورهای عراق، کویت، عمان، و افغانستان هم موارد ابتلا مربوط به کسانی بود که به تازگی از ایران آمده بودند.

در شهر قم، محمد رضا قدیر، رییس دانشگاه علوم پزشکی این شهر، در تلویزیون دولتی ایران حاضر شده و گفت که وزارت بهداشت اجازه اعلام آمار دقیق شیوع در این شهر را نمی‌دهد.

نماینده قم در مجلس نیز روز دوشنبه ۵ اسفند ماه اعلام کرده بود که حدود ۵۰ نفر مبتلا به ویروس کرونا در قم جان خود را از دست داده‌اند؛ آماری که وزارت بهداشت آن را تکذیب کرد.

به نظر می‌رسد جمهوری اسلامی این بار نیز در مقابل بحران، رویه همیشگی خود را درپیش گرفته است. مقامات رژیم که تا همین چند روز پیش حتی نگرانی برای شیوع کرونا در ایران را رد می‌کردند، با انتشار خبر مرگ دو فرد مبتلا به این ویروس در قم مجبور به اعتراف شدند.

ایالات متحده بارها سوءمدیریت، فساد مالی نهادینه، و غارت دارایی‌های ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات ایران و وضعیت نابسامان رفاهی مردم آن کشور دانسته است. از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

شرکت آمریکایی «مودرنا» نخستین واکسن برای مقابله با ویروس کرونا را برای آزمایش روی انسان آماده کرد

کمپانی بیوتکنولوژی «مودرنا» (Moderna) در آمریکا، یک واکسن تجربی را برای ویروس کرونا آماده کرده که آزمایش‌های اولیه آن قرار است در ماه آوریل آغاز شود.

واکسن​ «اِم‌آر‌اِن‌اِی-۱۲۷۳» (mRNA-1273) برای آزمایش به سازمان ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی آمریکا ارسال شده است.

به محض اعلام این خبر، سهام شرکت «مودرنا» در بازار بورس نیویورک ۱۵ درصد افزایش پیدا کرد.

نخستین گروه واکسن‌های تجربی درآزمایش‌های بالینی فاز یک در آمریکا که معمولا بر تعداد محدودی از انسان‌های سالم انجام می شود، استفاده خواهد شد. در این آزمایش، ۴۵ داوطلب شرکت خواهند کرد.

این، نخستین گام برای استفاده عمومی از این واکسن است.

در صورت موفقیت‌آمیز بودن آزمایش‌های مرحله نخست، تست‌های بیشتری برای تأیید نهایی واکسن لازم است؛ اما پژوهشگران تلاش می کنند این پروسه را در اولویت قرار داده و سریعتر انجام دهند تا این واکسن هر چه زودتر در دسترس همگان قرار بگیرد.

اما حتی در این صورت نیز، دست‌کم یک سال تا ۱۸ ماه دیگر تا زمانی که واکسن آماده استفاده عمومی شود طول خواهد کشید.

شرکت «مودرنا»، نخستین شرکتی است که موفق شده واکسنی را برای مقابله با ویروس کرونا ارائه دهد.

داروی دیگری که سازمان بهداشت جهانی می گوید در کاهش علائم بیماری در مبتلایان به ویروس کرونا تأثیر داشته است، «رِمدِسیویر» نام دارد که آن را شرکت «گیلید» ساخته است.

واکسن‌های «اِم‌آر‌اِن‌اِی» سریع تولید می شوند و نسبت به واکسن‌های سنتی ارزان‌تر هستند.

این واکسن‌های نوین از مولکول «پیام‌رسان آراِن‌اِی» بهره می برند و داروهایی می‌سازند که سلول‌ها را در تولید پروتئین‌هایی برای مقابله با بیماری هدایت می‌کنند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

نهاد دانشجویی در ایران: خود دانشجویان کلاس‌های درس را تعطیل کنند

شوراهای صنفی دانشجویان ایران با صدور بیانیه‌ای که روز چهارشنبه، ۷ اسفند منتشر شد، از دانشجویان خواست در صورت عدم تعطیلی دانشگاه‌ها از سوی مقامات به «صلاح‌دید خود» و به صورت «خودجوش» با توجه به گسترش ویروس کرونا، اقدام به ترک دانشگاه و خوابگاه‌های خود کنند.

پیشتر حسن روحانی رئیس جمهوری ایران اعلام کرده بود که از روز شنبه هفته ۱۰ اسفند «همه چیز به روال عادی» باز می گردد.

گزارش‌ها حاکی است «ستاد ملی مدیریت کرونا» بناست روز چهارشنبه تصمیم خود درباره تعطیل شدن یا نشدن مدارس و دانشگاه‌ها را اعلام کند.

مایک پمپئو روز سه شنبه هشدار داده بود که آمریکا نگران مخفی کاری مقامات جمهوری اسلامی درباره شیوع کرونا است.

افکار عمومی در ایران نسبت به مخفی کاری مقامات ایران نگران است. اولین مورد مرگ بر اثر کرونا روز اول اسفند گزارش شد و این در حالی بود که تا قبل از آن مقامات هرگونه ابتلا به کرونا در ایران را تکذیب می‌کردند.

در سالهای گذشته هم سابقه داشته که مقامات جمهوری اسلامی در پرونده‌هایی مثل اسیدپاشی اصفهان، به جای پیگیری و برخورد با عوامل آن،‌ افرادی که درباره این اتفاق خبررسانی کردند را بازداشت و زندانی کرد.

تلاش برای سرکوب اطلاع‌رسانی درباره کرونا | پلیس ایران به بهانه مبارزه با شایعه، ۲۴ نفر را دستگیر کرد

گزارش‌ها حاکی از افزایش برخوردهای امنیتی با کسانی است که سعی در انتشار خبر درباره کرونا دارند؛ به طوری که مقامات پلیس از بازداشت ۲۴ نفر در این رابطه خبر می دهند.

وحید مجید رئیس پلیس سایبری ایران روز چهارشنبه ۷ اسفند ماه گفت با اشاره به «رصد فضای مجازی و تشکیل کارگروه ویژه در پلیس فتا در خصوص مقابله با شایعه سازان فضای مجازی» گفت که تاکنون ۲۴ نفر بازداشت و به مراجع قضایی معرفی شدند و ۱۱۸ نفر از کاربران مورد تذکر و ارشاد قرار گرفتند.

مایک پمپئو روز سه شنبه هشدار داده بود که آمریکا نگران مخفی کاری مقامات جمهوری اسلامی درباره شیوع کرونا است.

افکار عمومی در ایران نسبت به مخفی کاری مقامات ایران نگران است. اولین مورد مرگ بر اثر کرونا روز اول اسفند گزارش شد و این در حالی بود که تا قبل از آن مقامات هرگونه ابتلا به کرونا در ایران را تکذیب می‌کردند.

در سالهای گذشته هم سابقه داشته که مقامات جمهوری اسلامی در پرونده‌هایی مثل اسیدپاشی اصفهان، به جای پیگیری و برخورد با عوامل آن،‌ افرادی که درباره این اتفاق خبررسانی کردند را بازداشت و زندانی کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

کرونا در ایران| آمار قربانیان به ۱۹ نفر رسید؛ مقامات ایران: شهری قرنطینه نمی‌شود، نمازجمعه هم برقرار است

در حالی آخرین آمار رسمی قربانیان کرونا در ایران به ۱۹ نفر رسیده است که در سایه نگرانی‌ سازمان بهداشت جهانی از سرعت شیوع این ویروس، مقامات جمهوری اسلامی از قرنطینه نشدن شهرها و بازگشتن به «روال عادی» سخن می گویند.

وزارت بهداشت آمار قطعی ۱۳۹ نفر مبتلا به ویروس کرونا را تایید و اعلام کرد که تا امروز شمار کشته شدگان کرونا به ۱۹ نفر رسیده است.

کیانوش جهانپور، رئیس اطلاع رسانی وزارت بهداشت ایران روز چهارشنبه ۷ اسفند ماه با اعلام این خبر گفت که از ظهر روز گذشته تا امروز ۴۴ مورد جدید ابتلا به بیماری کووید ۱۹ شناسایی شده‌اند و کماکان بیشترین مبتلایان در استان های قم و گیلان هستند.

به گفته این مقام مسئول موارد جدید شناسایی شده در قم ۱۵ مورد، در گیلان ۹ مورد، در تهران ۴مورد، در خوزستان ۳ مورد، در سیستان و بلوچستان و سمنان هر کدام ۲مورد و در مرکزی، اردبیل، کرمانشاه، مازنداران، فارس، کهکیلویه و بویراحمد، هرمزگان و لرستان هر کدام ۱مورد تایید شده است.

اما آمار غیر رسمی از جمله آمار ۵۰ کشته در قم که نماینده این شهر در مجلس اعلام کرده بود، حکایت از بیشتر بودن آمار کشته شدگان براثر این ویروس در شهرهای مختلف ایران دارد.

همزمان با بالا رفتن آمار مبتلایان به کرونا در ایران برخوردهای امنیتی در این کشور نیز افزایش یافته است.

وحید مجید رئیس پلیس سایبری ایران از تشکیل کارگروه ویژه در پلیس فتا خبر داد. این کارگروه برای مقابله با آنچه «شایعه سازان فضای مجازی» در رابطه با «شیوع بیماری کرونا» راه اندازی شده است.

او گفت که در این رابطه تاکنون ۲۴ نفر بازداشت و به مراجع قضایی معرفی شدند و ۱۱۸ نفر از کاربران مورد تذکر و ارشاد قرار گرفتند.

پیش از این نیز گزارش‌هایی از برخورد نیروهای امنیتی با مردم معترض به نحوه عملکرد مسئولان در قبال شیوع ویروس کرونا منتشر شده بود.

این برخوردهای امنیتی در حالی است که مقامات جمهوری اسلامی برخلاف سایر کشورها اقدامات پیشگیرانه ای را برای مقابله با این ویروس انجام نداده اند. در حال حاضر شهر قم به عنوان مرکز اصلی شیوع این بیماری قرنطینه نیست و حتی داریوش باقرجوان مدیرکل دفتر حمل و نقل راهداری اعلام کرده است «تا این لحظه دستوری مبنی بر توقف فعالیت حمل و نقل ناوگان مسافری جاده‌ای از استان قم نداشتیم.»

این در حالی است که براساس آمار رسمی ماهانه در کشور به طور متوسط چیزی حدود ۱۳ تا ۱۴ میلیون مسافر از طریق ناوگان حمل و نقل عمومی جاده‌ای بین استان‌های مختلف جابه جا می‌شوند.

رسانه های داخل ایران روز چهارشنبه ۷ اسفند ماه از برگزاری نماز جمعه در شهرهای مختلف ایران خبر دادند. انتشار این خبر با واکنش‌های انتقادی بسیاری در شبکه های اجتماعی روبرو شده است.

پیش از این نیز مسئولان مذهبی با قرنطینه کردن شهر قم و تعطیلی اماکن مذهبی مخالفت کرده بودند.

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران نیز که پیشتر گفته بود قرار است از روز شنبه همه چیز به روال عادی باز گردد در روز چهارشنبه نیز بار دیگر تاکید کرده که «قرنطینه شهر یا محله» نداریم.

با این حال شوراهای صنفی دانشجویان ایران با صدور بیانیه‌ای که روز چهارشنبه، ۷ اسفند، منتشر شده است، از دانشجویان خواست در صورت عدم تعطیلی دانشگاه‌ها از سوی مقامات به «صلاح‌دید خود» و به صورت «خودجوش» با توجه به گسترش ویروس کرونا، اقدام به ترک دانشگاه و خوابگاه‌های خود کنند.

گزارش‌ها حاکی است «ستاد ملی مدیریت کرونا» بناست روز چهارشنبه تصمیم خود درباره تعطیل شدن یا نشدن مدارس و دانشگاه‌ها را اعلام کند.

پیشتر برخی فعالان مدنی از جمله سعید متین پور، فعال مدنی و زندانی سابق از خطر گسترش کرونا در زندان‌های ایران، ابراز نگرانی کرده بودند. حالا نیز مقامات ایران اعلام کرده‌اند که «انتقال زندانیان به زندان دیگر فعلاً برای حفظ سلامت زندانیان متوقف و انجام ملاقات‌های خانواده ­ها تا گذر از این شرایط صرفاً با هماهنگی‌های لازم و با تدابیر بهداشتی به ملاقات‌های کابینی محدود می شود.»

شری (شهرزاد) ایزدی همسر انوشه آشوری، مهندس ایرانی بریتانیایی زندانی در ایران به نقل از همسرش از یک مورد ابتلا در بند ۴ زندان اوین خبر داده بود. اما این آمار به شکل رسمی تایید نشده است.

ایران در روزهای گذشته با نایاب شدن ماسک و گرانی وسایل بهداشتی همچون مایه ضدعفونی کننده نیز روبرو بوده است. گزارش‌ها حاکی است که پلیس تهران بیش از ۵۸۰ هزار ماسک را که در گوشه‌ای از این ساختمان جاسازی شده بود، کشف و ضبط کرد و یک نفر نیز در این باره دستگیر شده است.

همچنین پس از آن که کشورهای همسایه ایران از مثبت بودن تست کرونا برخی از مسافران ایرانی خبر داده بودند، سخنگوی سازمان هواپیمایی ایران روز چهارشنبه ۷ اسفندماه از آغاز پروازهای برگشت مسافران ایرانی حاضر در کشورهای همسایه‌ از امروز خبر داد. اما هنوز آماری از تعداد این مسافران اعلام نشده است.

به نظر می‌رسد جمهوری اسلامی این بار نیز در مقابل بحران، رویه همیشگی خود را درپیش گرفته است. مقامات رژیم که تا همین چند روز پیش حتی نگرانی برای شیوع کرونا در ایران را رد می‌کردند، با انتشار خبر مرگ دو فرد مبتلا به این ویروس در قم مجبور به اعتراف شدند.

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده گفت که بسیار نگران آن است که رژیم ایران جزئیات مهمی از شیوع ویروس کرونا را مخفی کرده باشد و تاکید کرد که ایران باید اطلاعات دقیق را منتشر کرده و با سازمان بهداشت جهانی همکاری کند.

ایالات متحده بارها سوءمدیریت، فساد مالی نهادینه، و غارت دارایی‌های ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات ایران و وضعیت نابسامان رفاهی مردم آن کشور دانسته است. از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

طرف‌های باقی‌مانده در برجام از اقدامات ایران در نقض تعهدات هسته‌ای خود ابراز «نگرانی جدی» کردند

عکس از آرشیو

نمایندگان پنج قدرت جهانی باقی مانده در برجام روز چهارشنبه ۷ اسفند در نشستی در وین برای گفت‌وگو در مورد توافق هسته‌ای سال ۱۳۹۴ با ایران، از اقدامات جمهوری اسلامی در نقض تعهدات خود در توافق ابراز «نگرانی جدی» کردند.

به گزارش آسوشیتدپرس، جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از این نشست که نماینده ایران نیز در آن حضور داشت در بیانیه‌ای گفت: «در مورد اجرای تعهدات هسته‌ای ایران تحت این توافق، نگرانی‌های جدی ابراز شد.»

نماینده چین در مقر اروپایی سازمان ملل متحد نیز پس از برگزاری نشست در گفت‌وگو با خبرنگاران هشدار داد که زمان برای طرف‌های باقی مانده در برجام، از جمله ایران، برای یافتن راهی جهت حفاظت از آن در حال سپری شدن است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

جاری شدن دوباره سیل در ایران| راه ارتباطی ۱۷۴ روستا در لرستان قطع شد

به دنبال جاری شدن دوباره سیلاب در شهرهای مختلف ایران، گزارش‌ها حاکی است که راه‌های ارتباطی ۵۴ روستا در معمولان و پلدختر و ۱۲۰ روستا در الیگودرز لرستان قطع شده و بخش‌هایی از جاده پلدختر خرم آباد نیز زیر آب رفته است.

در پی بارش‌های شدید از روز سه شنبه ۶ اسفند تا کنون، گزارش‌ها حاکی از جاری شدن سیلاب در شهرهای مختلف ایران و به جاماندن خسارات در این استان است. میثم جعفرزاده مدیرکل مدیریت بحران وازت نیرو روز چهارشنبه ۷ اسفند گزارش داد که برق ۳۷روستا و آب ۲۳ روستابر اثر بارش شدید باران و وقوع سیل در لرستان، قطع شده است.

حسن رضاییان فرماندار پلدختر هم با اشاره به افزایش دبی آب کشکان به ۳۲۰۰ مترمکعب در ثانیه، اعلام کرد که در معمولان راه ارتباطی ۱۵ روستا و در بخش مرکزی پلدختر راه ارتباطی ۳۹ روستا قطع است.

گودرز امیری معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان نیز گفت که ۳۰ کیلومتر از جاده پلدختر-خرم‌آباد به زیر آب رفته و سیل خرابی به بار آورده است.

حمید کشکولی فرماندار الیگودرز در لرستان هم اعلام کرد که بارش باران خسارات زیادی به جاده‌ها و زیرساخت‌های این شهرستان وارد کرده و به‌علت ریزش بهمن گردنه گله بادوش، راه اصلی الیگودرز به بخش زز و ماهرو نیز قطع است.

بنا به گفته این مقام مسئول راه دسترسی به ۱۲۰ روستا در بخش زز و ماهرو، جاده سپید دشت به شول‌آباد و راه دسترسی دهستان ماهرو قطع شده است.

تصاویر منتشر شده در شبکه های اجتماعی نیز نشان می دهد که روستای چم‌کبود در محاصره سیلاب قرار دارد . این روستا در سیلاب فروردین‌ماه هم دچار سیل شده بود.

اما سیلاب ها به شهرهای دیگر نیز سرایت کرده است. سعید رضا کریمیان مدیرکل بحران استان ایلام از وارد شد خسارات به ۱۰۰ کیلومتر راه و صدها واحد مسکونی و مزارع کشاورزی براثر بروز سیل خبر داده است. همچنین با توجه به شرایط نامساعد جوی و پایین بودن دید افقی در ایلام پروازهای مسیر تهران ایلام و بالعکس لغو اعلام شد.

مراد ناصری فرماندار نهاوند نیز گفت که زیرساخت‌های کشاورزی مانند شیلات و زمین‌های زراعی، واحدهای دامداری جاده‌ها همچنین امکانات آب شرب روستاهای نهاوند به دلیل بروز سیل به شدت خسارت دیده‌اند.‌

از سوی دیگر رئیس سازمان هواشناسی هم از رکورد زدن بارش باران در پایتخت خبر داده و گفت که طی ۲۴ ساعت گذشته ۵۵.۵ میلیمتر بارش در ایستگاه مهرآباد تهران ثبت شده و این برای نخستین بار است که چنین رکوردی ثبت شده است.

برخی تصاویر منتشر شده در شبکه های اجتماعی نشان از طغیان مسیل بزگراه باکری در تهران دارد.

تکرار شدن آب‌گرفتگی و جاری شدن سیل پس از بارندگی در شرایطی است که ایران در فروردین ماه امسال هم سیلاب‌های سراسری روبرو شد به طوری که این سیلاب‌ها دست‌کم منجر به کشته شدن ۷۶ نفر در ایران شد اما مسئولان و مدیران جمهوری اسلامی اقدام موثری برای پیشگیری از وقوع سیلاب و آبگرفتگی و پایین آوردن خسارات در شهرهای مختلف انجام نداده‌اند.

بحران‌های زیست‌‌محیطی در ایران مدت‌‌ها است که توجه جامعه جهانی را به خود جلب کرده است. مقامات ایالات متحده نیز بارها نسبت به سوءمدیریت منابع طبیعی ایران، جنگل‌‌خواری‌‌های گسترده، و سدسازی‌های غیرضروری و بی‌برنامه، با هدف پر کردن جیب مقامات فاسد رژیم جمهوری اسلامی، هشدار داده و آن را از عوامل اصلی بروز بحران‌های زیست محیطی گوناگون، از جمله سیل‌های ویرانگر و خشکسالی‌های بی‌سابقه، برشمرده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بزرگترین روز در تقویم انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری آمریکا؛ «سه‌شنبه بزرگ» هفته آینده برگزار می‌شود

بخش انگلیسی صدای آمریکا - جو بایدن، معاون پیشین ریاست جمهوری آمریکا، با تکیه بر شمار بالای رای دهندگان آفریقایی تبار بر روی پیروزی در ایالت کارولینای جنوبی حساب می کند. بایدن امیدوار است با یک پیروزی از سرعت پیشرفت سناتور برنی سندرز به عنوان پیشتاز رقابت ها بکاهد و به کورس رقابت برای کسب نامزدی حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری برگردد.

نظرسنجی های اخیر نشان می دهد سندرز پس از موفقیت در سه رقابت اول در آیووا، نیوهمشایر، و نوادا فاصله‌اش با بایدن را کم کرده است.

رقبای دموکرات همچنین نگاهی به رقابت های موسوم به «سه‌شنبه بزرگ» در هفته آینده دارند که مهم‌ترین روز در تقویم انتخابات مقدماتی محسوب می شود.

«سه شنبه بزرگ» تعبیری است که روزنامه نگاران و کارشناسان سیاسی چند دهه پیش برای توصیف روزی به کار بردند که بیشترین شمار ایالت ها به طور همزمان انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری برگزار می کنند. «سه شنبه بزرگ» امسال ۳ مارس برگزار می شود.

«سه شنبه بزرگ» آزمون سیاسی عمده ای برای نامزدهای انتخاباتی است. ایالت های بزرگ با شمار بالایی از نمایندگان اعزامی به مجمع ملی شامل کالیفرنیا و تگزاس در این روز در کورس رقابت هستند.

امسال در سوم مارس ۱۴ ایالت انتخابات برگزار می کنند. در مجموع ۱۳۵۷ نماینده برای اعزام به مجمع ملی بین رقبا تقسیم خواهند شد. این رقم ۳۴ درصد کل نمایندگان تخصیصی فصل انتخابات را شامل می شود.

برای کسب نامزدی حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، نامزد پیروز باید از مجموع ۳۹۷۹ نماینده اعزامی به مجمع ملی حزب دموکرات، ۱۹۹۱ نماینده را کسب کند.

این نمایندگان دموکرات نامزد حزب را در مجمع ملی که ماه ژوئیه در شهر میلواکی در ایالت ویسکانسین برگزار می شود انتخاب خواهند کرد.

ساموآی آمریکا، منطقه تحت حاکمیت ایالات متحده، هم در این روز انتخابات انجمن های حزبی خود را برگزار می کند. دموکرات های ساکن دیگر کشورها که برای شرکت در انتخابات ثبت نام کرده اند می توانند از ۳ تا ۸ مارس در انتخابات «دموکرات های خارج از کشور» شرکت کنند.

برگزاری همزمان انتخابات در چند ایالت پدیده ای بود که از آغاز دهه ۷۰ میلادی شروع شد.

تلاش ها برای تعیین «سه شنبه بزرگ» در انتخابات مقدماتی سال ۱۹۸۸ مورد استقبال قرار گرفت. چند ایالت جنوبی تصمیم گرفتند با برگزاری همزمان انتخابات به نامزدهای دموکرات ایالت های جنوبی فرصتی برای بهبود بخت شان در کسب نامزدی حزب بدهند.

بیل کلینتون در سال ۱۹۹۲ در راه کسب نامزدی حزب در «سه شنبه بزرگ» در چند ایالت جنوبی پیروز شد. باب دُل در سال ۱۹۹۶ با عملکرد خوب در این روز موفق به کسب نامزدی حزب جمهوریخواه در انتخابات ریاست جمهوری آن سال شد.

ال گور و جرج بوش عملا موقعیت خود به عنوان نامزدهای حزب دموکرات و جمهوریخواه در سال ۲۰۰۰ را با کسب پیروزی هایی در «سه شنبه بزرگ» تثبیت کردند.

دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۶، در هفت ایالت از ۱۰ ایالت محل رقابت در «سه شنبه بزرگ» پیروز شد.

امسال بیشترین بخت پیروزی در «سه شنبه بزرگ» به سناتور برنی سندرز داده می شود. اما او ممکن است در انتخابات در ایالت نیویورک با چالشی جدی از سوی مایکل بلومبرگ، شهردار پیشین نیویورک، یا جو بایدن، معاون پیشین ریاست جمهوری آمریکا، روبرو شود.

انتظار می رود سناتور الیزابت وارن و سناتور ایمی کلوبشار در ایالت های خودشان ماساچوست و مینه سوتا که از جمله ایالت های محل رقابت در «سه شنبه بزرگ» است عملکرد خوبی داشته باشند.

نامزدهای شکست خورده در این روز برای کناره گیری از رقابت ها زیر فشار قرار خواهند گرفت. دور بعدی انتخابات در ماه مارس در ایالت های فلوریدا، ایلینوی، میشیگان، و اوهایو برگزار می شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پرزیدنت ترامپ: صدور حکم گناهگار بودن هاروی واینستین حاوی «پیامی بسیار قوی» است

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، روز سه‌شنبه گفت که گناهکار شناخته شدن «هاروی واینستین» به تجاوز و اقدام جنسی مجرمانه، حاوی «پیامی بسیار قوی» است.

به گزارش نیویورک پست، در طول یک کنفرانس مطبوعاتی در هند، از رئیس جمهوری آمریکا در مورد این تهیه‌کننده ثروتمند و مقتدر هالیوود - که روز دوشنبه هیئت ژوری (در دیوان عالی منهتن نیویورک) او را گناهکار شناخت - پرسیدند.

آقای ترامپ گفت: «به نظر من این برای زن‌ها خیلی خوب بود. پیروزی بزرگی بود که پیامی نیرومند فرستاد؛ یک پیام بسیار بسیار نیرومند.»

پرزیدنت ترامپ ادامه داد: «همانطور که می‌دانید، من هیچوقت از هواداران هاروی واینستین نبودم. در حقیقت او [واینستین] گفته بود که سخت تلاش خواهد کرد تا من را در انتخابات شکست دهد. نتیجه این تلاش او چه بود؟»

رئیس جمهوری ایالات متحده افزود: «من اطلاع زیادی در مورد این پرونده ندارم؛ چون همان طور که می‌دانید تقریباً همه ساعات روز، همه دقایق روز، در سفر و جسله و ملاقات بوده‌ام. من فرصت زیادی برای دنبال کردن این ماجرا نداشته‌ام.»

هاروی واینستین در ارتباط با اتهام تجاوز درجه سه و اقدام جنسی مجرمانه درجه یک مجرم شناخته شد. ولی در اتهامات جدی‌تر، یعنی دو فقره اتهام به تعارض جنسی تجاوزکارانه، تبرئه شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مایک پمپئو: نگرانیم رژیم ایران جزئیات مهمی از شیوع کرونا در این کشور را مخفی کرده باشد 

وزیر خارجه ایالات متحده گفت که بسیار نگران آن است که رژیم ایران جزئیات مهمی از شیوع ویروس کرونا را مخفی کرده باشد و تاکید کرد که ایران باید اطلاعات دقیق را منتشر کرده و با سازمان بهداشت جهانی همکاری کند.

مایک پمپئو روز سه شنبه ۶ اسفند در یک کنفرانس خبری در محل وزارت خارجه آمریکا ضمن ابراز نگرانی نسبت به «مخفی کردن» جزئیات مربوط به شیوع ویروس کرونا در ایران از کشورهای همسایه و مطلع خواست، اطلاعات در این مورد را به دیگران اطلاع دهند.

مایک پمپئو در بخش دیگری از سخنانش، از خدمات خبرنگارانی که از ووهان در چین به بررسی وضعیت مبارزه و کنترل ویروس کرونا می‌پردازند، تقدیر کرد.

وی همچنین در پاسخ به پرسشی در مورد این که واکنش آمریکا به اخراج خبرنگاران روزنامه وال‌استریت جورنال چه خواهد بود، گفت که آمریکا اقدام حزب کمونیست چین در اخراج خبرنگاران وال‌استریت جورنال را محکوم کرده و در این مورد بیانیه داده است. وی افزود: «این که بدانیم چه اتفاقی دارد آن‌جا می‌افتد، برنامه چیست، آمار چیست و چه راه‌هایی دنبال می‌شود، نه فقط برای چین که برای دیگر مردم جهان از جمله ایالات متحده آمریکا، مهم است.»

تاکنون ۲۶۰۰ نفر بر اثر شیوع کرونا در چین جان‌شان را از دست داده‌اند. ایران بعد از چین با ۱۵ جان‌باخته، بیشترین رقم تلفات را داشته است.

این آمار در حالی است که نماینده قم در مجلس روز دوشنبه ۵ اسفند ماه اعلام کرده بود که حدود ۵۰ نفر مبتلا به ویروس کرونا در قم جان خود را از دست داده‌اند؛ آماری که وزارت بهداشت آن را تکذیب کرد.

به نظر می‌رسد جمهوری اسلامی این بار نیز در مقابل بحران، رویه همیشگی خود را درپیش گرفته است. مقامات رژیم که تا همین چند روز پیش حتی نگرانی برای شیوع کرونا در ایران را رد می‌کردند، با انتشار خبر مرگ دو فرد مبتلا به این ویروس در قم مجبور به اعتراف شدند.

ایالات متحده بارها سوءمدیریت، فساد مالی نهادینه، و غارت دارایی‌های ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات ایران و وضعیت نابسامان رفاهی مردم آن کشور دانسته است. از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

نامزدهای نهایی جایزه ادبی «آنتونی لوکاس» در آمریکا معرفی شدند

برنده های سال ۲۰۱۹ جایزه ادبی «آنتونی لوکاس»

اسامی نامزدهای جایزه ادبی «آنتونی لوکاس» سال ۲۰۲۰ اعلام شد. جایزه ۱۰ هزار دلاری «آنتونی لوکاس» را دانشکده روزنامه‌نگاری کلمبیا و «بنیاد نیمن برای روزنامه‌نگاری» دانشگاه هاروارد راه‌اندازی کرده است.

این جایزه در سال ۱۹۹۸ برای تجلیل از آثار ادبی غیرداستانی که با تحقیقات دقیق، نگرانی‌های اجتماعی را در قالب آثاری غنی از لحاظ ادبی ارائه می دهند راه‌اندازی شد.

آنتونی لوکاس، روزنامه‌نگار تحقیقی و نویسنده آمریکایی، با کتابش به نام «زمینه‌های مشترک: دهه‌ای پرآشوب در زندگی سه خانواده آمریکایی» شناخته می شود.

از جمله نامزدهای امسال این جایزه ادبی کتاب‌هایی در مورد سیستم قضایی آمریکا و کشتار کلیسای چارلستون در کارولینای جنوبی هستند.

اسامی برندگان روز هجدهم ماه مارس اعلام خواهند شد.

سامانتا پاور، سفیر پیشین آمریکا در سازمان ملل متحد، یکی از چهره‌هایی است که این جایزه ادبی را دریافت کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

آمریکا ۱۳ فرد و نهاد خارجی را به دلیل مشارکت آنها در برنامه موشکی ایران تحریم کرد

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد ۱۳ نهاد و فرد خارجی از کشورهایی چون چین،‌ عراق، روسیه، و ترکیه در رابطه با برنامه موشکی ایران و به دلیل نقض قانون «منع گسترش تسلیحات ایران، کره شمالی، و سوریه» تحریم شدند.

وزیر خارجه آمریکا در این بیانیه که روز سه‌شنبه ششم اسفند منتشر شد، گفت که این تحریم‌ها شامل پنج تحریم جدید علیه اشخاص حقیقی و حقوقی در چین و ترکیه برای حمایت از برنامه موشکی ایران است.

این بیانیه می‌گوید که شرکت‌هایی چون «لو دینگ‌ون، شرکت خدمات بودینگ شیماتوئونگ با مسئولیت محدود، شرکت صنعتی گائوبیدیان با مسئولیت محدود و شرکت صادرات و واردات ووهان سانجیانگ» در چین، و «شرکت صنعتی معاملاتی ایرن کاربن گرافیت با مسئولیت محدود» در ترکیه، از جمله شرکت‌های تحریم شده هستند.

بر اساس این بیانیه، شرکت چینی لو دینگ‌ون همچنین در انتقال مواد حساس به برنامه موشکی پاکستان هم قانون را نقض کرده است.

مایک پمپئو افزود که این تحریم‌ها پس از بررسی برنامه منع گسترش سلاح‌های کشتار جمعی در ایران، کره شمالی، و سوریه بوده و ۱۳ شخصیت حقیقی و حقوقی را در برمی‌گیرد.

وزیر خارجه آمریکا گفت که این اقدام نشانه‌ای است مبنی بر این که برنامه گسترش موشکی ایران عامل نگرانی است و در راستای اقدامات ایالات متحده برای بهره‌گیری از تمامی راه‌ها برای جلوگیری از پیشرفت توانایی موشکی ایران انجام شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پرزیدنت ترامپ: به توافق صلح افغانستان بسیار نزدیک شده‌ایم

بخش انگلیسی صدای آمریکا - پرزیدنت دونالد ترامپ می گوید دولت او به توافق صلح با طالبان در افغانستان نزدیکتر می شود و آتش بس یک هفته ای با این گروه شورشی برای «کاهش خشونت» تا این جای کار به خوبی برقرار مانده است.

پرزیدنت ترامپ روز سه شنبه، در پایان دو روز سفر به هند، به خبرنگاران گفت ابتکار صلح افغانستان از حمایت گسترده ای برخوردار شده است و همه، از جمله دهلی نو، از آن خشنودند.

پرزیدنت ترامپ درباره آتش بس موقت و توافق بالقوه صلح با طالبان گفت: «ما بسیار نزدیک شده ایم. دو روز بدون خشونت یا شاید با حداقل خشونت را پشت سر گذاشته ایم و منتظر می مانیم تا ببینیم چه خواهد شد.»

این توافق دوجانبه برای هفت روز کاهش نبرد از روز شنبه به اجرا گذاشته شده است. نیروهای افغان مورد حمایت ایالات متحده و شورشیان طالبان طبق این توافق متعهد شده اند به عملیات تهاجمی دست نزنند.

این آتش‌بس قرار است ۲۹ فوریه به امضای یک توافق صلح میان ایالات متحده و طالبان در قطر بیانجامد. امضای این قرارداد زمینه ساز پایان طولانی ترین جنگ تاریخ آمریکا خواهد بود و پس از ۱۹ سال به خروج تدریجی حدود ۱۳ هزار نیروی آمریکایی در آن کشور منجر خواهد شد.

پرزیدنت ترامپ گفت واشنگتن در تلاش برای کاهش شمار نیروهای آمریکا به ۸۶۰۰ نفر است و پس از آن درباره نتیجه نهایی تصمیم خواهد گرفت.

قطر طی ۱۸ ماه گذشته میزبان مذاکرات پر فراز و نشیب آمریکا و طالبان بوده است.

رئیس جمهوری آمریکا در دفاع از تصمیم خود گفت نیروهای آمریکایی در افغانستان دیگر نقش نیروی نظامی را ایفا نمی کنند و به نیروی پلیس بدل شده اند.

پرزیدنت ترامپ در هشداری به طالبان تاکید کرد که اگر اتفاقی بیافتد «آنها را به شدت هدف حمله قرار خواهیم داد.»

ارتش ایالات متحده یک روز پیش از سخنان پرزیدنت ترامپ در دو حمله هوایی ضد تروریستی در ولایت «کنر» دست کم چهار جنگجوی داعش را کشته بود.

جنگ افغانستان برای واشنگتن تقریبا ۱۰۰۰ میلیارد دلار هزینه و حدود ۲۴۰۰ نفر تلفات نظامی به همراه داشته است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

وزارت خارجه آمریکا خواستار پاسخ‌گویی قانونمند به نگرانی‌ها از نتایج انتخابات افغانستان شد

وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا با صدور بیانیه‌ای به بروز برخی نگرانی‌ها به اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان اشاره کرده و خواستار رسیدگی قانونمند به این نگرانی‌ها شد.

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در بیانیه‌ای که روز سه‌شنبه ششم اسفند منتشر شد گفت: «ایالات متحده از اعلام نتایج توسط کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان که اشرف غنی را پیروز معرفی کرد، آگاه است. برخی نگرانی‌ها در مورد نحوه انجام انتخابات اعلام شده است. ما انتظار داریم این نگرانی‌ها با توجه به قانون اساسی و روند حقوقی، پیگیری شود.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا افزود: «در راه پیش‌رو ما خواهان تشکیل دولت جدیدی هستیم که فراگیر و بازتابی از خواسته‌ای تمامی شهروندان افغانستان باشد.»

خانم اورتگاس گفت: «مردم افغانستان خواهان صلح هستند. حالا زمان آن فرا رسیده که نه فقط روی سیاست‌های انتخابات تاکید کرد که گام‌هایی به سمت صلح پایدار برداشت.»

در پایان این بیانیه آمده است که ایالات متحده از موافقت دولت افغانستان برای به تعویق انداختن مراسم تحلیف رئیس‌جمهوری آن کشور سپاسگزاری می‌کند.

پس از گذشت پنج ماه از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان، اشرف غنی برنده این انتخابات اعلام شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مراسم بزرگداشت کوبی برایانت با حضور ستاره‌های بزرگ و هزاران نفر از طرفدارانش برگزار شد

مراسم بزرگداشت کوبی برایانت ستاره فقید بسکتبال آمریکا و دخترش جیانا (جی جی)، دوشنبه در «استیپل سنتر» شهر لس آنجلس برگزار شد.

کوبی برایانت در تمامی دوران ورزش حرفه‌ای خود برای تیم لس آنجلس لیکرز بازی کرد و در این ورزشگاه، که خانه دوم او محسوب می‌شود، افتخارات زیادی کسب کرد.

این مراسم با حضور اعضای خانواده، دوستان، و بسیاری از ستاره‌های بزرگ، چهره‌های مشهور، شخصیت‌های برجسته، و مقامات محلی و ایالتی برگزار شد.

طرفداران کوبی برایانت از ساعت‌ها پیش از آغاز برنامه، در استیپل سنتر حضور داشتند و تمامی ظرفیت ورزشگاه تکمیل شده بود؛ اکثر آنها پیراهن‌های ۸ و ۲۴ لس آنجلس لیکرز، یعنی شماره‌های کوبی برایانت، یا شماره ۲ جی جی را بر تن داشتند.

اگرچه این مراسم حال و هوایی غمگین و حزن انگیز داشت، ولی برگزارکنندگان آن تأکید داشتند که هدف آنها تجلیل از کوبی برایانت و قدردانی از دستاوردهای ارزنده او است.

به گفته آنها این یک جشن بزرگ برای ستاره ای است که لس آنجلس را عاشقانه دوست داشت و نماد این شهر بود؛ ورزشکاری که زندگی او الهام‌بخش کودکان بسیاری، به ویژه در میان رنگین پوستان و اقلیت‌های قومی و نژادی شد و نقش مهمی در اتحاد و همبستگی شهروندان لس آنجلس داشت.

بیانسه، کریستینا آگیلرا، و آلیشا کیز از جمله ستاره‌هایی بودند که در این مراسم به هنرنمایی پرداختند و با اجراهایی پر احساس و تأثیرگذار، یاد و خاطره کوبی برایانت را گرامی داشتند.

مایکل جردن از اسطوره‌های بسکتبال جهان یکی از سخنرانان برنامه بود. او، در حالی که در اکثر لحظات اشک می‌ریخت، کوبی را ستاره‌ای تکرار نشدنی توصیف کرد که در میدان مسابقه و در عرصه زندگی، برای تیم و خانواده خود سنگ تمام گذاشت.

مایکل جردن خود را برادر بزرگتری خواند که همواره علاقه، انگیزه، و اشتیاق کوبی برایانت برای پیشرفت، تکامل، و بهتر بودن را تحسین می‌کرد.

شکیل اونیل، همبازی کوبی برایانت در لس آنجلس لیکرز و از دوستان صمیمی این ورزشکار، از دیگر سخنرانان مراسم بود.

او در حالی که سخت مـتأثر شده بود، به بیان گوشه‌هایی از خاطرات سال‌ها بازی در کنار کوبی برایانت پرداخت و این بازیکن بزرگ را برادر کوچکی توصیف کرد که از او بسیار آموخته است.

اما تأثیرگذارترین بخش برنامه، سخنان ونسا برایانت همسر کوبی برایانت و مادر جیانا بود که حاضرین را سخت منقلب کرد. آنها صاحب سه دختر دیگر هستند.

او در حالی که به شدت احساساتی شده بود، ابتدا از جیانا صحبت کرد، دختری که عاشقانه دوستش داشت و جای او در خانه بسیار خالی است.

ونسا در ادامه، داستان آشنایی خود با کوبی برایانت را با حاضران به اشتراک گذاشت و او را شوهری دوست داشتنی، مردی عاشق، پدری مهربان، و انسانی نیکوکار توصیف کرد و گفت که از هر ثانیه زندگی مشترک با او لذت برده است و به همسرش افتخار می‌کند.

در قسمت‌های مختلفی از این مراسم، عکس‌ها و تصاویر متنوعی از کوبی برایانت و جیانا در ورزشگاه پخش شد و در پایان نیز انیمیشن کوتاه «بسکتبال عزیز»، اثری که کوبی برایانت نویسنده و گوینده متن آن بود و به خاطر آن صاحب جایزه اسکار شد، به نمایش در آمد.

این مراسم به صورت زنده از شبکه‌های تلویزیونی، رادیویی، و اینترنتی پخش شد و بازتاب گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی داشت.

لینک تماشای مراسم کامل:

کوبی برایانت در طول بیست سال فعالیت حرفه‌ای، پنج بار قهرمان لیگ حرفه‌ای بسکتبال «اِن بی اِی» شد و از اسطوره‌های ورزش آمریکا محسوب می‌شود که محبوبیت زیادی در جهان داشت.

او و دخترش جیانا همراه با ۷ نفر دیگر اواخر ماه میلادی گذشته در جریان حادثه سقوط هلیکوپتر در اطراف لس آنجلس کشته شدند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مشاور امنیت ملی آمریکا: مداخله انتخاباتی روسیه یک «داستان بی‌محتوا» است

بخش انگلیسی صدای آمریکا - رابرت اوبرایان، مشاور امنیت ملی ایالات متحده، می گوید «هیچ شواهدی» ندیده است که نشان دهد روسیه می‌کوشد به پرزیدنت دونالد ترامپ کمک کند تا دوباره انتخاب شود. اما او اذعان کرد که به دنبال آن نبوده که گزارش های اطلاعاتی، که در آن ادعا شده مسکو در انتخابات ۲۰۲۰ مداخله می کند، را مشاهده کند.

هفته پیش گزارش هایی منتشر شد مبنی بر این که مقام های اطلاعاتی ایالات متحده به کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا گفته بودند روسیه پس از مداخله انتخاباتی برای کمک به پیروزی پرزیدنت ترامپ در انتخابات ۲۰۱۶، در تلاش است برای انتخاب شدن مجدد او کمک کند. کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا را دموکرات ها اداره می کنند.

رابرت اوبریان در مصاحبه ای به «شبکه خبری ای بی سی» گفت: «تردید دارم. هیچ معنی نمی دهد. چرا باید بخواهند او دوباره انتخاب شود؟»

اوبرایان تاکید کرد ترامپ با فشار بر کشورهای اروپایی برای افزایش بودجه دفاعی شان اتحاد ناتو را علیه توان نظامی روسیه تقویت کرده است.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید گزارش ها از اطلاعات ارائه شده به کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان را «یک داستان بی محتوا» توصیف کرد و گفت: «من هیچ اطلاعاتی ندیده ام که روسیه در تلاش برای کمک به انتخاب مجدد پرزیدنت ترامپ باشد. من چنین اطلاعاتی ندیده ام و چنین تحلیلی ندیده ام.»

وی افزود:‌«من می خواهم هر تحلیلی که آنها در اختیار دارند را من هم داشته باشم و می خواهم مطمئن شوم که آن تحلیل محکم و متقن است. باز هم می گویم آن چه من شنیده ام، آن چه در مطبوعات دیده ام، هیچ معنی نمی دهد. اگر کسی از جامعه اطلاعاتی مطلبی متفاوت دارد، خوشحال می شوم به آن نگاهی بیاندازم. تاکنون چنین چیزی ندیده ام.»

جامعه اطلاعاتی آمریکا به سناتور برنی سندرز گزارش داده است که روسیه می‌کوشد به او در کسب نامزدی حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری کمک کند. این امر احتمال دارد مبتنی بر این تئوری باشد که سناتور سندرز، به عنوان یک دموکرات سوسیالیست خودخوانده، ضعیف ترین رقیب ترامپ محسوب می شود.

اوبرایان در این باره گفت: «این جای تعجب ندارد. او [سناتور سندرز] ماه عسلش را در مسکو گذراند.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG