لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۴

وزرای خارجه آمریکا و بولیوی پس از بیش از یک دهه با هم دیدار کردند


مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا که برای شرکت در کنفرانس ضدتروریسم وزیران خارجه کشورهای نیمکره غربی به کلمبیا سفر کرده است، با وزیر خارجه بولیوی دیدار کرد.

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، دوشنبه ۳۰ دی با انتشار یک پیام توئیتری ضمن اعلام این خبر نوشت که این دیدار نخستین دیدار وزرای خارجه دو کشور پس از ۱۰ سال است.

روابط ایالات متحده و بولیوی در پی روی کار آمدن دولت سوسیالیست اوو مورالس تیره شد و سرانجام در اواخر سال ۲۰۰۸ به اخراج سفرای دوطرف کشیده شد.

آبان امسال با اوج گیری اعتراضات در این کشور به انتخاب دوباره مورالس، او ناچار به خروج از کشور و درخواست پناهندگی از مکزیک شد. رئیس مجلس سنای بولیوی و از مخالفان مورالس خود را رئیس جمهوری موقت اعلام کرد و ایالات متحده نیز از او حمایت کرد.

مایک پمپئو پس از دیدار روز دوشنبه با وزیر خارجه بولیوی در پیامی در توئیتر از دیدار با کرن لانگاریک ابراز خرسندی کرد و نوشت که مشتاقانه در انتظار توسعه روابط دو کشور و ارائه حمایت های آمریکا از انتخابات شفاف، آزاد و منصفانه در این کشور است. او اضافه کرد: «زمینه های بسیاری برای همکاری به منظور توانمند کردن دموکراسی و توسعه رفاه و آسایش وجود دارد. »

خانم اورتگاس نیز درباره دیدار روز دوشنبه وزرای خارجه آمریکا و بولیوی نوشت که این دیدار به نتایجی برای حمایت از انتخابات بولیوی و بهبود روابط تجاری و اقتصادی دو طرف رسید.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG