لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۶

دیدگاه| پمپئو برای گفتگو درباره ترکیه، کره شمالی و ایران در آُسیا است


گزارشی از جسیکا دوناتی در وال استریت جورنال

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در سفری به کشورهای جنوب شرقی آسیا از متحدان می خواهد فشار تحریم ها بر کره شمالی را با وجود تلاش های دیپلماتیک جاری حفظ کنند.

کره شمالی و ایران، هر دو، در اجلاس وزیران خارجه اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا، «آسه آن»، در سنگاپور شرکت می کنند. انتظار می رود دیپلمات ارشد ترکیه با مایک پمپئو در میانه مشاجره فزاینده میان واشنگتن و آنکارا بر سر یک کشیش آمریکایی بازداشتی ملاقات کنند.

دولت ترامپ روز چهارشنبه دو مقام ارشد دولت ترکیه را بر سر زندانی کردن کشیش اندرو برانسون تحریم کرد. ترکیه کشیش برانسون را به داشتن نقش در کودتای نافرجام سال ۲۰۱۶ در آن کشور متهم کرده است. ایالات متحده خواستار آزادی او است.

یک مقام ارشد وزارت خارجه درباره احتمال دیدار وزیر خارجه آمریکا با مقام های کره شمالی چیزی نگفت ولی تاکید کرد: «وزیر خارجه بسیاری از همتایان خود را خواهد دید.»

مقام های آمریکایی گفته اند هیچ برنامه ای برای تعامل با وزیر خارجه ایران در نظر گرفته نشده ولی احتمال چنین ملاقاتی را رد نکرده اند.

اجلاس سنگاپور فرصتی برای مایک پمپئو خواهد بود تا کشورهای منطقه را به حمایت از تحریم های آمریکا علیه ایران تشویق کند. ایالات متحده می خواهد خریداران نفت ایران واردات خود از آن کشور را به صفر برسانند و اصرار دارد موارد اندکی را استثناء قائل خواهد شد.

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، در سنگاپور یک توافق دوستی با آسه آن امضاء خواهد کرد. مایک پمپئو در این سفر با بعضی از بزرگترین مشتری های نفت ایران از جمله چین و ترکیه ملاقات می کند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG