لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۹

گفت‌وگوی تلفنی وزیر خارجه آمریکا با مقامات عراق و قطر؛ پمپئو «حمله تروریستی مورد حمایت ایران» به سفارت آمریکا را به شدت محکوم کرد


وزیر خارجه آمریکا با نخست وزیر عراق و معاون نخست وزیری قطر در رابطه با تحولات منطقه و «حمله تروریستی مورد حمایت ایران» به سفارت آمریکا در بغداد گفت‌و‌گو کرد.

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه ۱۱ دی ماه در صفحه توئیتر با انتشار بیانیه‌ای از گفت‌وگوی تلفنی مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا با عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق خبر داد.

براساس این گزارش وزیر خارجه ایالات متحده در این گفت‌وگو با نخست وزیر عراق «حمله تروریستی مورد حمایت ایران به سفارت آمریکا در بغداد» را به شدیدترین وجه محکوم کرد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با انتشار این بیانیه در توئیتر خود نوشت که مایک پمپئو تاکید کرده است دولت عراق باید از تعهد خود برای جلوگیری از حملات بیشتر، حمایت کند. ایالات متحده می خواهد عراق کشوری آزاد، مستقل و با اقتدار باشد.

همچنین وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه با شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی معاون نخست وزیر و وزیر خارجه قطر نیز تلفنی گفت‌وگو کرده است.

مورگان اورتگاس در این باره اعلام کرد که آقای پمپئو از ابراز همبستگی قطر در مواجه با «نفوذ مخرب ایران» و از جمله حمله به سفارت آمریکا در بغداد تقدیر کرده است.

بنابر این گزارش مقامات دو کشور طیف وسیعی از تحولات منطقه را مورد بررسی قرار دادند و در مورد لزوم ادامه تعامل نزدیک برای پیشرفت صلح و امنیت در منطقه به توافق رسیدند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG