لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۸

مایک پمپئو را برای پر کردن خلاء در وزارت خارجه تائید کنید


سرمقاله هیات تحریریه روزنامه «یو اس ای تودی»

آمریکا سه هفته است که وزیر خارجه ندارد و ماه ها قبل از آن هم وزیر خارجه اش از اعتماد کافی کاخ سفید برخوردار نبود. برکناری رکس تیلرسون در شرایط گفتگوها با کره شمالی، افزایش تنش با روسیه و بحران در سوریه وزارت خارجه را دچار یک خلاء کرده است.

هر چند دیدگاه های تند مایک پمپئو مایه نگرانی است، اما آن ها دلایلی کافی برای جلوگیری از تائید صلاحیت او نیست.

اگر گزینه منتخب معرفی شده نقصان های اخلاقی و صلاحیتی آشکار نداشته باشد، حق روسای جمهور برای انتخاب کابینه مورد اعتماد و موافقت شان باید محترم شمرده شود. پمپئو از این آزمون و تائید صلاحیت سربلند بیرون می آید.

دموکرات ها و یک جمهوریخواه در کمیته روابط خارجی سنا با رای منفی به پمپئو ممکن است به یک پیروزی گذرا و مقطعی دست پیدا کنند. اما پمپئو که قابلیت مدیریت بالایی در سی آی ای و در ماموریت به کره شمالی از خود نشان داده است، نخستین وزیر خارجه منتخب خواهد بود که از سوی کمیته روابط خارجی رد شده است. فارغ از آن چه این کمیته انجام دهد سرنوشت پمپئو در رای گیری در صحن سنا رقم خواهد خورد.

ما با این عضو کنگره از ایالت کانزاس که مورد علاقه جناح «تی پارتی» است تفاوت نظرهایی داریم: پمپئو توافق هسته ای ایران را رد کرده و خواهان تغییر رژیم در تهران شده است. او با تصمیم نادرست ترامپ در ترک توافق تغییرات اقلیمی پاریس موافقت داشت. پمپئو همچنین اشاره داشته که مداخله روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ بر نتیجه انتخابات اثری نگذاشته است.

اما پمپئو اخیرا در جلسه بررسی تائید صلاحیت اش از دستیابی به یک راه حل دیپلماتیک بر سر توافق هسته ای ایران حمایت کرد. او همچنین گفت برای به رسمیت شناخته شدن حق اقلیت های جنسی در جهان در مقام وزیر خارجه تلاش خواهد کرد.

پمپئو سابقه ای طولانی در شدت موضع علیه روسیه دارد. او به عنوان افسر نظامی در اوج جنگ سرد در اروپا خدمت کرده بود. پمپئو عهد کرده است به وضع وزارت خارجه رسیدگی کند و گفت نخستین مقامی را که معرفی خواهد کرد سفیر آمریکا در کره جنوبی خواهد بود.

اگر پمپئو از سوی سنا تائید شود و به تعهداتش پایبند بماند، به طور بالقوه یکی از گزینه های بهتر کابینه ترامپ خواهد بود.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG