لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۱

واکنش پرزیدنت ترامپ به تصویب قطعنامه کاهش اختیارات ریاست جمهوری برای اقدام نظامی علیه ایران در مجلس نمایندگان


پرزیدنت ترامپ پنجشنبه شب در یک گردهمایی انتخاباتی در اوهایو سخنرانی کرد.
پرزیدنت ترامپ پنجشنبه شب در یک گردهمایی انتخاباتی در اوهایو سخنرانی کرد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در واکنش به تصویب قطعنامه محدود کردن اختیار ریاست جمهوری برای اقدام نظامی علیه ایران گفت این کار امکان درز اطلاعات در مورد جزئیات چنین اقدامی را افزایش می‌دهد.

مجلس نمایندگان ایالات متحده پیشتر در شامگاه پنجشنبه قطعنامه‌ای را برای محدود کردن اختیارات رئیس جمهوری برای جنگ احتمالی با ایران تصویب و چنین اقدامی را تنها منوط به مجوز کنگره کرد. این قطعنامه لازم‌الاجرا نیست. طرحی مشابه در سنای آمریکا توسط یک سناتور دموکرات طرح شده است.

به گزارش فاکس نیوز، پرزیدنت ترامپ در یک گردهمایی انتخاباتی در اوهایو در واکنش به تصویب این طرح در مجلس نمایندگان که در اختیار دموکرات است، گفت، آن وقت دموکرات‌هایی مانند نانسی پلوسی و آدام شیف با رسانه‌ها در مورد چنین عملیات احتمالی حرف می‌زنند و آن را لو می‌دهند.

جمعه گذشته آمریکا با فرمان پرزیدنت ترامپ، قاسم سلیمانی و معاون حشد الشعبی را در نزدیکی فرودگاه بغداد کشت. پرزیدنت ترامپ می گوید دستور حمله موشکی به فرمانده پیشین نیروی قدس را او صادر کرد؛ زیرا سلیمانی سازمان دهنده حملات به آمریکایی ها و عراقی ها بود و قصد انجام اقدامات تروریستی بیشتری را داشت. وزارت خارجه ایالات متحده روز یکشنبه ۱۵ دی ماه در یک توئیت نوشت: «سلیمانی قهرمان نبود. او قاتل ایرانی ها، آمریکاییان، و هزاران تن دیگر بود.»

سه شنبه شب ۱۷ دی‌ماه، سپاه پاسداران در واکنش به کشتن سلیمانی،‌ پایگاه «عین الاسد» پایگاه بزرگ محل استقرار نیروهای آمریکایی در غرب عراق را هدف حمله موشکی قرار داد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده ظهر چهارشنبه ۱۸ دی‌ماه در یک سخنرانی که مقامات دولتی و نظامی او را در کاخ سفید همراهی می‌کردند، گفت هیچ آمریکایی در این حملات کشته نشده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG