لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۴

کالین پاول در ایمیل های فاش شده به شدت ترامپ و کلینتون را مورد انتقاد قرار داده است


خلاصه مقاله دیمیتری سواستوپولا در فاینشنال تایمز

کالین پاول، وزیر خارجه پیشین آمریکا، در مکاتبات ایمیلی اش که به رسانه ها درز کرده است، کاندیدای جمهوریخواهان در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را "مایه سرافکندگی کشور و نفرت بین المللی" و رقیب دموکرات او را فردی "طمع کار" توصیف کرده است.

این نظرات کالین پاول، رییس پیشین ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا و مشاور امنیت ملی سه رییس جمهوری آمریکا، در ایمیل های او به دستیاران پیشین اش انعکاس یافته است و از عدم محبوبیت دو کاندیدای اصلی انتخابات آمریکا حکایت دارد.

ایمیل های کالین پاول توسط هکرهای روس ربوده و در وبسایتی با عنوان "دی سی لیکز" منتشر شده است.

در یکی از این ایمیل ها ژنرال پاول هیلاری کلینتون را یک "دوست" توصیف می کند اما می گوید ترجیح می دهد در انتخابات به او رای ندهد. او درباره کلینتون می نویسد: "فردی هفتاد ساله با سابقه طولانی، جاه طلبی لجام گسیخته، طمع کار و غیر قابل تغییر."

جمهوریخواهان کوشیدند کالین پاول را پس از بازنشستگی از مقام وزیر خارجه دولت بوش به شرکت در رقابت های انتخابات ریاست جمهوری مجاب کنند ولی او رغبتی نشان نداد. پاول از جمهوریخواهانی بود که در انتخابات دو دوره پیش از باراک اوباما حمایت کرد. او خود را در این سال ها از فضای سیاسی واشنگتن دور نگاه داشته بود.

ایمیل های کالین پاول پنجاه و پنج روز پیش از انتخابات و در شرایطی فاش شده است که رقابت انتخابات ریاست جمهوری نزدیک تر از آن چیزی است که پیش بینی می شد.

کالین پاول که خود یک آمریکایی آفریقایی تبار است در این مکاتبات ایمیلی گفته است که جنبش موسوم به "تولدی ها" حرکتی نژادپرستانه بوده است. در آن جنبش دونالد ترامپ این واقعیت را که باراک اوباما در آمریکا متولد شده است مورد تردید قرار داده بود.

ایمیل های پاول نمونه ای از مکالمات خصوصی جمهوریخواهان با همدیگر و ژورنالیست ها درباره انتخابات است.

سخنگوی کالین پاول صحت ایمیل ها را تایید کرده است.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.
XS
SM
MD
LG