لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۴

«استارت نو» در کدام کنگره تایید خواهد شد؟


«استارت نو» در کدام کنگره تایید خواهد شد؟
«استارت نو» در کدام کنگره تایید خواهد شد؟

سناتور جان کری که این روزها در حال بازدید از منطقۀ خاور میانه است، روز چهارشنبه با حضور در یک کنفرانس ویدئویی از اسرائیل گفت: «شواهد امر حاکیست که استارت نو در دورۀ انتقالی دو کنگره در ماه دسامبر به رای گذاشته خواهد شد».

وی همچنین از گفتگو با ریچارد لوگِر سناتور جمهوریخواه ایالت ایندیانا و عضو ارشد کمیتۀ روابط خارجی سنا، جو بایدن معاون ریاست جمهوری آمریکا و سناتور جان کایل یکی از اعضای ارشد جمهوریخواهان در سنا و منتقد اصلی پیمان کنترل تسلیحاتی خبر داد. رییس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا اضافه کرد: «پرزیدنت اوباما از سناتور هری رید رهبر اکثریت دمکرات در سنای آمریکا خواسته است تا رأی گیری در مورد این پیمان را در دستور کار ماه دسامبر سنا قرار دهد».

ناظران می گویند با توجه به فرصت اندکی که برای دورۀ انتقالی وجود دارد حجم کارهای نیمه تمامی که دمکراتها تلاش می کنند به آنها سر و سامان دهند، روز بروز زیادتر می شود. به همین دلیل برخی از قانونگزاران نگرانی خود را از نداشتن فرصت کافی تا ماه ژانویه پنهان نمی کنند.

این درحالی است که قانونگزاران آمریکایی از استارت نو به عنوان پیمانی ضروری برای امنیت ملی یاد می کنند و می کوشند نقشی فرا حزبی برای آن قائل شوند. پیمانی که از حمایت دوحزبی شش وزیر دفاع پیشین، پنج وزیر امور خارجۀ پیشین، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا و وزیر دفاع برخوردار است.

کمیتۀ روابط خارجی سنای آمریکا با حمایت هر دو حزب در ماه اکتبر پیمان استارت نو را تأیید و برای رأی گیری به سنا فرستاد. سنای آمریکا برای تأیید پیمان کنترل تسلیحاتی استارت نو به ۶۷ رای نیاز دارد. تا آن را با پیمان استارت قبلی که در دسامبر سال گذشته منقضی شده جایگزین کند.

حمایت سناتور لوگر از این پیمان امیدواری هایی را برای متقاعد کردن دست کم ۸ سناتور جمهوریخواه بوجود آورده که رأی مثبت آنان می تواند به تأیید پیمان منجر شود. استارت نو بهار گذشته در پراگ میان باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا و دمیتری مدودف همتای روس او برای کاستن از حجم زرادخانه های هسته ای دو کشور به امضا رسید .

جمهوریخواهان منتقد استارت نو معتقدند که اجرای پیمان جدید موجب کاهش قدرت آمریکا در برابر روسیه می شود و به همین دلیل باید در آینده برنامه هایی برای مدرن سازی تسلیحات هسته ای طراحی و اجرا شود. جمعی از سناتورهای جمهوریخواه که به تازگی کرسی سنا را تصاحب کرده اند، مایل هستند در بحث های مربوط به این پیمان شرکت کنند.

تحلیل گران، پیمان استارت نو را یکی از موارد رویارویی حزب جمهوریخواه با سیاست های خارجی باراک اوباما قلمداد می کنند. سیاست هایی که به نظر نمی رسد رییس جمهوری آمریکا بخواهد دست کم در دو سال آینده در باره آنها تجدید نظر کند.

XS
SM
MD
LG