لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۹

جلب حمایت لاتین تبارها، برگ برنده انتخابات ریاست جمهوری آینده آمریکا


سناتور دمکرات، هری رید
سناتور دمکرات، هری رید

اتحادیه ها و گروههای حامی اصلاح قوانین مهاجرت ایالات متحده، حضور گسترده لاتین تبارها در انتخابات میان دوره ای نوامبر را نشانه نیاز به اصلاحات فوری در این قوانین قلمداد کرده اند. فعالان اصلاح قانون مهاجرت می گویند.

مکراتهایی که برای پیشبرد اصلاح این قانون در کنگره مبارزه کرده اند، پاداش خود را در پای صندوق های رای گرفته اند.

ناظران، پیروزی سه سناتور دمکرات در ایالت های نوادا، کالیفرنیا و کلرادو را ناشی از حمایت لاتین تبارها دانسته اند.

معیتی که ۶۵ درصدشان در نوادا و ۶۸ درصد از آنان در کالیفرنیا به نامزدهای دمکرات رأی داده اند. در حالیکه رقبای جمهوریخواه حامی قوانین دشوار مهاجرت نظیر قانون جنجال برانگیز ایالت آریزونا، در نوادا تنها ۳۰ درصد از این آرا و در کالیفرنیا ۲۸ درصد از آن ها را به خود اختصاص دادند. در هر دو ایالت رأی دهندگان لاتین تبار ۱۵ تا ۲۰ درصد کل رأی دهندگان را تشکیل می دادند.

در حالیکه انتظار می رود هر دو حزب جمهوریخواه و دمکرات در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۲ میلادی رقابت سختی داشته باشند، رأی لاتین تبارها می تواند برای هر یک از آنان سرنوشت ساز باشد. تحلیلگران می گویند جمهوریخواهان این فرصت را دارند تا با در دست داشتن مجلس نمایندگان تلاش کنند راه حلی برای مسئله مهاجرت بیابند و از آراء لاتین تبارها برخوردار شوند.

با این حال فعالان اصلاح قوانین مهاجرت با درک مشکلاتی که کنگره آینده برای اصلاح قوانین مهاجرت دارد، انتظار دارند دمکراتها حداقل با پیش کشیدن بحث چنین اصلاحاتی در سال آینده بتوانند آراء لاتین تبارها را برای خود، در رقابت های سال ۲۰۱۲ حفظ کنند. دمکراتها و در رأس آنان سناتور «هری رید» رهبر اکثریت سنای آمریکا در نظر دارد ماه آینده لایحه ای را در سنا به رأی بگذارد که در صورت تصویب، به فرزندان مهاجران غیرقانونی، تحت شرایطی مجوز دریافت کارت سبز می دهد.

طبق این لایحه موسوم به «دریم» یا «رویا»، فرزندان مهاجران غیرقانونی که در سنین کمتر از ۱۵ سال وارد آمریکا شده و ۵ سال در آمریکا اقامت دارند، در صورت گذراندن یک دوره ۲ ساله در کالج و یا استخدام در ارتش آمریکا می توانند کارت سبز آمریکا را دریافت کنند.

XS
SM
MD
LG