لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۴

دیدگاه| یادداشت جان مک‌کین: برای خاورمیانه به یک استراتژی نیاز داریم


یادداشتی از سناتور جمهوریخواه جان مک کین در نیویورک تایمز

برخورد عناصر نیروهای امنیتی عراق با جنگجویان کرد در اطراف کرکوک نشان می دهد که فرای موفقیت های تاکتیکی در جنگ علیه داعش، آمریکا کماکان به شکل خطرناکی فاقد یک استراتژی فراگیر برای خاورمیانه با تمام پیچیدگی هایش است.

این میراث تاسف آوری است که دولت اوباما برای جانشین خود به جای گذاشت. درخواست پرزیدنت ترامپ برای یک استراتژی جامع به منظور برخورد با نفوذ بدخواهانه ایران در سراسر خاورمیانه نشانه ای امیدوار کننده حاکی از این بود که دولت مشکل را تشخیص می دهد.

اما حضور قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، در اطراف کرکوک پیش از عملیات شبه نظامیان مورد حمایت ایران و استفاده نیروهای عراقی از تسلیحاتی که آمریکا به عراق داده است در این نبرد اصلا قابل قبول نیست.

آمریکا نیروهای عراقی را برای جنگ با داعش تعلیم داد و تجهیز کرد، نه برای حمله به کردهای عراقی که از مورد اعتمادترین و قابل ترین شرکای آمریکا در منطقه هستند.

اگر آمریکا مجبور به انتخاب میان شبه نظامیان مورد حمایت ایران و شرکای دیرین ما در کردستان باشد من کردها را انتخاب می کنم.

ریشه مشکل در هشت سال سیاست ترک منطقه است. خلاء ناشی از این رویکرد را نیروهای ضد آمریکایی پر کرده اند.

دشمنان ما در منطقه از تمرکز دولت ترامپ بر صرف شکست داعش هم سوء استفاده می کنند.

آمریکا برای این که نفوذش در خاورمیانه را حفظ کند باید امروز در کنار دوستانش از جمله کردها بایستد. ما اینک نیاز فوری به یک استراتژی فراتر از سطوح تاکتیکی داریم.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG