لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۹

گفتگو با پدر نوجوانی که سوار بر چرخ هواپیما به هاوایی رفت


مسیر پرواز از کالیفرنیا به هاوائی
مسیر پرواز از کالیفرنیا به هاوائی
پدر نوجوانی سومالیایی تباری که با پنهان شدن در چاله چرخ یک جت مسافری از پنج ساعت و نیم پرواز به هاوائی جان به در برد می گوید خداوند او را خطرات و سرمای فوق العاده حفظ کرد.

عبدالهی یوسف عبدی، ساکن سانتا کلارا در ایالت کالیفرنیا، روز چهارشنبه در مصاحبه ای اختصاصی با سرویس سومالیایی صدای آمریکا گفت «من وقتی اظهار نظرها و تحلیل هایی را در مورد سفر خارق العاده و خطرناک پسرم در تلویزیون و این که اللّه او را نجات داد شنیدم، خدا را شکر کردم و بسیار خوشحال شدم.»

مقامات نام نوجوان را که روز یکشنبه در داخل چاله چرخ هواپیما از سان خوزه به هاوایی پروازکرد، اعلام نکرده اند. او احتمالا به دلیل از حال رفتن توانست سرمای زیر صفر و کمبود اکسیژن در ارتفاع بالا را تاب بیاورد.

پدر، پسرش را یحیی عبدی معرفی کرد و گفت در بیمارستانی در هاوائی بستری است و رو به بهبود می رود.

این نوجوان حدود یک ساعت پس از فرود بوئینگ ۷۶۷ در مااوئی از داخل چاله چرخ بیرون آمد و کارگران فرودگاه او را روی باند دیدند. وی در حال حاضر در مرکز حفاظت سازمان خدمات رفاهی کودکان در هاوائی است.

پدر یحیی گفت او خبر را نخست از پلیس هاوائی دریافت کرد. آنها گفتند پسر مرا در بازداشت دارند. « بسیار متعجب شدم، او چگونه به آنجا رفت.»
« پلیس سعی کرد توضیح دهد و داستان را تعریف کند. من سردرگم شدم، از آنها درخواست کردم با پلیس سان خوزه تماس بگیرند، که بعداً آنچه را اتفاق افتاده است برایم توضیح دادند.»

عبدی گفت پسرش روز جمعه در خانه بود. « ما به اتفاق در نماز شرکت کردیم.»
بنا به گزارش های رسانه ها در هاوائی و کالیفرنیا، پسر دقایقی پس از ساعت یک بامداد یکشنبه از روی حصاری در فرودگاه بین المللی سان خوزه پرید و شش ساعت بدون این که ماموران او را بازداشت کنند روی باند باقی ماند. مقامات می گویند ویدیوی دوربین شناسایی نشان می دهد او از روی حصار به داخل باند فرودگاه پریده است.

مقاماتی که نام آنها اعلام نشده است گفتند این نوجوان پس از بگومگویی با خانواده اش، می خواست برای دیدن مادرش به سومالی برود. گزارش ها حاکی است او به پلیس گفته است به داخل حفره چرخ هواپیمای خطوط هوایی هاوائی خزید، زیرا به حصار نزدیک بود. وی، به گفته آنها جز یک شانه چیز دیگری همراه نداشت.

پدر در پاسخ به این پرسش که چه عاملی موجب شد پسرش به این سفر خطرناک دست بزند، گفت یحیی «وقتی در آفریقا بود به مدرسه نرفت. از زمانی که به اینجا آمدیم، در مدرسه مشکلاتی داشت. او در ریاضیات و علوم خوب نبود و مشکلات زیادی در یادگیری داشت که آزارش می داد.»

رسانه ها در کالیفرنیا گفتند نوجوان اخیراً به دبیرستان سان خوره منتقل شد و همکلاسی هایش او را خجول توصیف کردند.

پدرش گفت « او بسیار آرام بود. همیشه سرگرم تماشای تلویزیون بود و از کامپیوتر استفاده می کرد.»

به گفته پدر، یحیی اغلب درباره آفریقا حرف می زد و می خواست به آن جا برگردد. پدربزرگ و مادر بزرگش هنوز در آنجا زندگی می کنند. « ما می خواستیم برگردیم، اما به علت شرایط فعلی زندگی قادر نیستیم.»

پدر یحیی گفت مقامات در هاوائی به او اطلاع دادند پسرش تحت آزمایشات پزشکی قرار دارد و به زودی به کالیفرنیا بازخواهد گشت.
XS
SM
MD
LG